Tik kelios dienos beliko iki Velykų. Jos ateis, net jei širdy jausim, kad švęsti atgimimo dar nedera, kad turėtume palaukti: kol margučius marginti ir pyragus kepti galėsime visi; kol visi susirinks didelėmis šeimomis, trys kartos prie vieno stalo; kol saulė budins ne tik gamtą pavasariui, bet ir širdis tikėjimui – kad kiekviena diena nuo šiandien bus tik gražesnė.
Mano gyvenimas kaip ir daugelio – išprotėjusi karuselė. Vieną akimirką šoku ir krykštauju su sūnum ar ramiai užsimirštu darbuose, kitą – sėdžiu ant grindų, bandydama mirksėti tiek greitai, kad nudžiūtų ant blakstienų pakibusios ašaros. Ne toks turėtų būti šis pasaulis. Bet kiekvienąkart, kai pamanau, kad žmonės yra per maži patirti tokio dydžio skausmą, mano akyse jie užauga dar didesni. Gėris nugalės blogį, kito scenarijaus ši istorija neturi. Ir vieną gražų pavasarį mielinės pynės keps visuose namuose – net ir tuose, kuriuos reikės pastatyti iš naujo. Belieka melsti, kad kuo mažiau būtų tuščių kėdžių prie kadaise pilnų valgomojo stalų.
Su „Dr. Oetker Lietuva“ svarstėme, kokį receptą paruošti artėjant Velykoms. Svarstėme labai trumpai, nes atsakymas iškart pakibo ore – lai bus tai ukrainietiška Velykų duona, vadinama Paska. Lyg nebyli žinutė, kad mintimis ir širdimis esame kartu. Lyg pažadas, kad niekad nepamiršime; net tada, kai karas liks tik istorijos puslapiuose, mes žinosim – Ukraina jį laimėjo nuo pirmos dienos.
O jei globojate savo šeimose ukrainiečius, gal būtų smagu juos pakviesti iškepti šią duoną kartu? Stebuklinga, kiek daug maistas – ir jį ruošiantys žmonės – gali papasakoti istorijų. Vienos atkeliauja iš prisiminimų, kitas – kuriame mes patys. Taip norisi jas šiandien kurti kuo šviesesnes ♡
Paska (išvertus iš ukrainiečių kalbos, pavadinimas ir reiškia Velykų pyragą) – labai gardi mielinė duona. Iš tiesų ji labai paprasta, gaminama iš paprasčiausių ingredientų, kepama apvaliame inde iki kol gražiai iškyla ir gardžiai apskrunda. Duona minkšta, puri, vos vos saldi, sodrios tekstūros ir skonio. Migdolų riekutės ant viršaus – mažas priedas nuo manęs pačios; ir dėl grožio, ir dėl skonio.
Kaip ir bet kuri mielinė duona, taip ir ši – gardžiausia ką tik iškepta, vos pravėsusi. Mes ją valgom pjaustydami riekelėmis ir aptepę uogiene (man gardžiausia – aviečių). Kadangi duona tikrai yra nesaldi, uogienė čia puikiai tinka.
Jokia mielinė duona neįmanoma be mielių – mano virtuvėje jau eilę metų savo vietą turi „Dr. Oetker Lietuva“ žalieji sausų mielių pakeliai; jie ir keliauja į visus saulėtoje virtuvėje užminkytus mielinius kepinius.
Ukrainietiška Velykų duona „Paska“
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
2/3 stiklinės (165 ml) pieno
1 pakuotės (7 g) sausų mielių
1 valg. š. cukraus
3 stiklinių (420 g) miltų
¼ stiklinės (50 g) cukraus
½ arb. š. druskos
2 kiaušinių
120 g minkšto sviesto
Viršui:
1 kiaušinio
2 valg. š. rudojo cukraus
2 valg. š. migdolų plokštelių
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite tešlą. Pieną pašildykite, kad jis būtų šiltas, bet ne karštas. Suberkite sausas mieles ir cukrų. Išmaišykite šluotele, kol cukrus ir mielės ištirps. Dubenį uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie 10-15 minučių, kol mielės taps aktyvios (paviršius turi suputoti).
2. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, cukrų ir druską. Supilkite į dubenį aktyvų (suputojusį) mielių mišinį, įmuškite kambario temperatūros kiaušinius ir sudėkite minkšto sviesto gabalėlius. Išmaišykite ir išminkykite minkštą, elastingą tešlą. Iš pradžių tešla gali atrodyti per minkšta ir per lipni, tačiau kuo ilgiau minkysite, tuo stipresnės taps gliuteno gijos – pamažu tešla taps glotni, nelipni, tačiau vis dar išliks labai minkšta. Minkykite apie 10 minučių; galite naudoti elektrinę tešlos maišyklę (ar pastatomą plaktuvą su antgaliu, skirtu tešlos minkymui). Jei tešla vis tiek per lipni, įmaišykite papildomą šaukštą ar kelis šaukštus miltų.
3. Didelį dubenį ištepkite šlakeliu aliejaus. Dėkite į jį iš tešlos suformuotą minkštą tešlos rutulį ir kelis kartus apsukite, kad visas jo paviršius pasidengtų aliejumi.
4. Uždenkite dubenį švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie valandą, kol tešlos tūris padvigubės.
5. Suformuokite pynę. Tešlai pakilus, keliskart ją paminkykite ir padalinkite į tris lygias dalis. Iš kiekvienos dalies suformuokite apie 50-60 cm ilgio tešlos volelį.
6. Tris volelių galus sujunkite ir supinkite tešlą lyg kasą. Susukite „kasą“ į apskritimo formą ant kepimo popieriaus lakšto (stenkitės, kad apskritimas būtų apie 20 cm skersmens). Kartu su kepimo popieriumi įkelkite į kepimo formą (22 cm skersmens), uždenkite rankšluostėliu ir palikite pakilti dar 30 minučių.
7. Iškepkite. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ᵒC temperatūros (kaitinimas iš viršaus ir apačios, su vėjeliu).
8. Pakilusią duoną aptepkite išplaktu kiaušiniu, apibarstykite ruduoju cukrumi ir migdolų riekutėmis (nebūtinai).
9. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 25-30 minučių. Ar duona jau iškepusi, patikrinkite peiliu – įsmeigus į centrą, jis turėtų būti švarus. Jei viršus kepant ims ruduoti per greitai, uždenkite lakšteliu folijos ir kepkite toliau.
10. Iškepusią duoną trumpai atvėsinkite kepimo inde. Tuomet iškelkite. Ragaukite dar šiltą ar atvėsusią, patiekite su kava ar pienu, atspjautas riekeles aptepę sviestu ar uogiene.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“.
Reklama #droetker #droetkerlietuva