Vieną gražią dieną radau tokį komentarą prie sodos duonos su rozmarinais:
„Na, vis tiek ta česnakinė-topas 🙂 Asta, pasidalink jos receptu ir tinklarašty ;)”
Ir klausimų nebeliko, kurį gi kitą receptą „kaukšėsiu” klaviatūra į saulėtą virtuvę.
Ne tik dėl to, kad jau kurį laiką tai planavau. Daug svarbesnė yra kita priežastis – man svarbūs skaitytojai ir jų norai – ei, net galim žaisti pageidavimų koncertus ir pamatysit, kaip labai stengsiuos išpildyti juos visus. Tikrai!
Bet šįkart apie česnakinę duoną. Pirmą kartą duoną kepiau žvarbią rudens dieną, besiruošdama kulinarinio žurnalo „°C“ žiemos numeriui. Štai todėl duona ir česnakinė – nes žiemą dažniausiai rūpi tokie esminiai dalykai kaip stori ir minkšti megztiniai, nesibaigiančios kvapnios arbatos atsargos ir viskas, kas gali apsaugoti nuo už kiekvieno kampo besislepiančių piktų bacilų. Na, pavyzdžiui, česnakai – ar žinojot, kad jie atbaido ne tik vampyrus, bet ir ligas?
Žinoma, dabar jau pavasaris ir temperatūra už lango tikrai pliusinė (pagaliau!!!), bet duona vis tiek puiki. Tokia puiki, kad galima ją kepti ir žiemą, ir pavasarį. Ir vasarą, ir rudenį. Ir vėl žiemą. Bet ji dar labai negreit, labai labai negreit.
Jei nebijot dar išraiškingiau kvepėti česnakais, riekę duonos dosniai aptepkite ir česnakiniu sviestu. Tik prieš tai gerai apsvarstykite, ar už valandėlės kitos Jūsų nelaukia svarbus susitikimas, ilgas pokalbis akis į akį ar pasimatymas su mylimuoju. Šypt.
Skonis: 10/10. Ši česnakinė duona puiki tuo, jog yra išties labai kvapni ir gausiai česnakinė, neabejotinai skani. Duona minkštutė viduje, plutelė – traški, o didelis privalumas ir tai, jog duona, uždengta rankšluostėliu, išliks skani ne vieną dieną ir ne dvi – net trečią dieną ji vis dar minkšta ir gardi! Česnakinis sviestas yra itin išraiškingo skonio, ryškiausiai jame jaučiamas, žinoma, česnakas, o raudonėliai priduoda dar žiupsnelį subtilaus skonio.
Sudėtingumas: yra ką nuveikti.
Kur radau? Kulinarinis žurnalas „°C“, Nr. 2
Česnakinė duona ir česnakinis sviestas
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Duonai:
600 g miltų
500 g pieno
½ valg. š. cukraus
1 valg. š. druskos
1 valg. š. sausų mielių
8 skiltelės česnako
Česnakiniam sviestui:
150 g sviesto
5 skiltelės česnako
1 arb. š. džiovintų arba ryšelis šviežių raudonėlių
druska
pipirai
GAMINIMO EIGA
PARUOŠKITE ČESNAKINĘ DUONĄ
Nedideliame puode sumaišykite pieną ir cukrų. Kaitinkite ant nedidelės ugnies, kol cukrus ištirps. Šiek tiek atvėsinkite.
Dubenyje sumaišykite miltus, druską ir sausas mieles. Į šį dubenį supilkite pieno mišinį. Gerai išmaišykite, išminkykite. Įminkykite išspaustą ar maisto smulkintuvu susmulkintą česnaką.
Paruoštą tešlą dėkite į didelį aliejumi išteptą indą, uždenkite rankšluostėliu ir palikite porai valandų pakilti.
Tešlai pakilus, keletą kartų paminkykite, tuomet miltais pabarstytomis rankomis tešlą perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir suformuokite dailų pailgą kepaliuką. Palikite dar 30 minučių pakilti.
Įkaitinkite orkaitę iki 230 ºC temperatūros. Keliose vietose kepaliuko viršų įstrižai įpjaukite aštru peiliu ir dėkite duoną į orkaitę. Žemiau nei skarda su duona, įstatykite į orkaitę dar vieną skardą – ant šios padėkite indą su vandeniu – šio vandens dėka iškepusios duonos plutelė bus gardi ir traški.
Kepkite duoną apie 35 – 45 minutes. Ar duona iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku – jei jis, įsmeigtas ir ištrauktas iš kepinio centro, bus švarus – duona iškepė. Tuomet atvėsinkite ir patiekite. Skanaus!
PARUOŠKITE ČESNAKINĮ SVIESTĄ
Sviestą palaikykite kambario temperatūroje, kol taps minkštas. Česnaką išspauskite, susmulkinkite elektriniu maisto smulkintuvu arba labai smulkiai sukapokite. Jei naudojate šviežią raudonėlį, smulkiai sukapokite.
Sviestą išsukite mediniu šaukštu. Suberkite česnakus, raudonėlį, pagardinkite pipirais ir druska pagal skonį. Viską gerai išmaišykite.
Paruoštą sviestą suvyniokite į maistinę plėvelę ar sudėkite į indelį ir dėkite į šaldytuvą, kol sustings.
Jeigu norite, sviesto galite pasigaminti daugiau ir užšaldyti jį šaldiklyje. Prieš naudodami, išimkite ir atšildykite šaldytuve.
Sviestą pagardinti galite ne tik raudonėliais, tačiau ir kitomis, Jums labiausiai patinkančiomis prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, bazilikais ar petražolėmis.
32 komentarai
Vau! tavo receptai… nuostabūs 🙂 stebiu tave jau senokai, žaviuosi tavo receptais 🙂 bet ir kaip tu nesustorėji? 😀
Dovile, labai ačiū 🙂
O dėl to sustorėjimo, galiu išduoti paslaptį. Kuo mažiau apie tai galvoji, tuo mielesnis yra gyvenimas 🙂 Ir šiaip, kai apie jas negalvoji, kalorijos beveik net nesiskaičiuoja 😀
Labai aciu uz sia duona, ieskojau jau jos del to paties komentaro prie sodos duonos 🙂 Tik norejau paklausti,kokio tirstumo turetu buti tesla: ar kietoka, ar minksta,kad prie ranku liptu?
Valiooooo! Dabar ir daugiau žmonių galės mėgautis šia sodriai česnakine duonele! Vakar kepiau sodos duoną su rozmarinais, bet, kaip jau sakiau, česnakinė-topas. Net dabar užsimaniau jos 🙂
Julija, atrodo, kad ši česnakinė duona turi labai ištikimą gerbėją 🙂 Labai labai tuo džiaugiuosi! 🙂
Vaida, nėra už ką 🙂
Duonos tešla turėtų būti minkšta, čiut čiut gal ir limpa prie rankų, bet labai nedaug 🙂
Išbandysiu ir aš 🙂 o pieną matuoti gramais, ne ml?
Taip, Asta, pienas – gramais čia 🙂 Kaip ir daug kur pas mane receptuose.
Sita duonele pameginsiu ir as:)
Skanaus, Aurelija! 🙂 Tikiuosi, kad patiks 😉
Man labai patiko,kad galima pageidavima uzsisakyti:-)) As konkretaus recepto pegeidavimo neturiu, bet siaip man labai patiktu skyrelis – na,tarkim,pavadinimu „iskylos”. Kur butu ir zuvies ir paukstienos ir darzoviu, mesos ant grilio recepto.
Kazkokiu receptuku,ka pasiimti su savimi i iskylas – kokios salotos bus grazios ir skanios po valandos transportacijos i gamta. Koks pyragas bus sotus ir gardus jau atsales.
Labai dziaugciausi atradusi receptu grupe sita tema.
Lina, oi… prisišnekėjau, ar ne? 🙂
Pasakysiu sąžiningai – būtų man sudėtingas pakankamai šitas reikalas, nes vis tik labiausiai aš draugauju su kepiniais. Salotų išvis čia nei vieno recepto nerasite (ir ne veltui – aš jų išvis neruošiu), su užkandžiais irgi silpnokai… Tiesiog, kepiniai man teikia daugiausiai džiaugsmo, o jei dar saldūs… 🙂
Bet! Ačiū, kad išreiškei pageidavimą – pabandysiu šitą variantą apsvarstyti ir galbūt tikrai kažką pavyks „suorganizuoti”. Aš bent jau tikrai pasistengsiu, kaip ir žadėjau 🙂
Nors, štai, turiu pasakyti, kad ir daugelį patiekalų galima paversti puikiai tinkamais iškyloms. Su saldžiaisiais beveik visais nėra jokių problemų, užkandžiai taip pat beveik visi sėkmingai gali būti transportuojami ir valgomi susėdus ant žolytės, o net ir mano mėgstami karštieji – nesaldūs pyragai su įvairiais įdarais – gali būti skaniai valgomi šalti 😉
O mums gavosi itin per suri…:-( recepte rasoma 1 valgomasis saukstas druskos, bet tikrai per daug… Teks gaminti is naujo, nes kvapas nuostabus…
Egle, gal kupiną šaukštą subėrėt? Nes maniškis nubrauktas, ir nesijautė to ypatingo sūrumo… Na, bet kokiu atveju, prašom pamėginti iš naujo su mažiau druskos – tikiu, kad tada tikrai duonelė bus puiki ir Jūsų skoniui 🙂
Va je, visai apsileidau su namine duona/batonu, taviškis patiko, man viskas kas su česnaku – love it! 🙂
Aš irgi, aš irgi! Česnakai – jėga 🙂
O tau, Mindaugai, gal čia koks ženklas – laikas prisiminti duonas ir batonus 😉
Astute, aciu uz sia duonele!!! 🙂 Siandien ja isbandziau … Mmmmmm, kokia skani! Ir traski, ir kvapni, o skonis – nepakartojamas… 🙂 Kas man labai patiko – gavosi nesausa, dregnumas pats tas. Labai skaniai ja isbandziau su sviestu ir mano gamintu ozkos suriu (debiutinis taipogi:) ) … mmmm… truko tik raudono vyno 🙂
P.S. Ko gero skanu turetu buti vietoj cesnaku imaisius smulkintu alyvuogiu? Cia eksperimentuojant su prieskoniais:) Ka manai, Astut?
Sandra, na, aš pati alyvuogių nevalgau, tačiau įtariu, kad mėgstantiems jos čia tikrai tiktų ir patiktų. Todėl tikrai verta išmėginti 🙂
Ir dar – labai labai džiaugiuosi, kad duonelė patiko! 🙂
Labai aciu tau, kad sugalvojai sukurti tokia svetaine su nuostabiais tavo isbandytais receptais. Duonele tai visi tik giria ir giria 🙂 Issikepam ir tuoj jos nebelieka 🙂 Dabar kepu ivairius tavo keksiukus, o ju pas tave tokia galybe 😀 Super!
Sandra, tai ačiū tau – už komentarą, už išbandytus receptus ir pasidalintas nuomones. Labai tai vertinu 🙂 ir labai džiaugiuosi, kad atrandi čia viliojančių receptų, kurie randa vietą tavojoje virtuvėje 🙂
Super Jūsų tinklapiukas. Turiu problemą-nedraugauju su mielėm, neiškyla man ji, kad ir visą dieną laikyčiau. Didelė kepėja mama, sako, kad per šalta kambaryje, dėlto nekyla tešla. kaip galvojat-ar galėčiau suminkytą tešlą kildyti iki maždaug 45 laipsniųų įkaitintoj orkaitėj? Ačiū už atsakymą;)
Sveika, Indre. Na, labai gaila, kad mielinė tešla tau „nepasiduoda”, bet, manau, tikrai su laiku ją įveiksi 🙂
Visiškai teisi yra tavo mama – tešlą tikrai galima kildinti orkaitėje, šiek tiek įkaitintoje. Patariama orkaitę įkaitinti iki maždaug 30 C temperatūros 🙂
Jau užuodžiu tą česnakų kvapą… Mūsų šeimoje česnakinis sviestas ne naujiena, dažnai jį gaminam prie skrudinto prancūziško batono, bet gaminti česnakinę duoną namuose, kažkaip niekada nei rankos nekilo, nei į galvą neatėjo. Bet dabar, susikaupiu ir rašau šį receptą į būtinų išbandyti sąrašą! 🙂
Labai smagu kažkam pamėtėti skanią mintį 🙂 Tikiuosi, duonelę tikrai išmėginsit ir nenusivilsit nė trupučio 🙂
Laaaaaaabai ačiū už receptą !!! Gavosi skani be galo ir be krašto, vos pravės spėjo ir beveik nebeliko 🙂 Kaip pirmą kartą apskritai kepant duoną, sakyčiau, gavos visai gerai. Dariau iš pusės porcijos, viską dėjau tiksliai, bet tešla labai jau lipo. Gal reikėjo dar truputį miltų įdėt ? Bet visitek labai ačiū, tikrai labai skanu 🙂
Giedre, tešla ir turi būti minkšta. Pridėjus daugiau miltų, duonelė būtų kieta. O kad neliptų prie rankų, galima tiesiog savo rankas pasimiltuoti 🙂
Beje, labai labai džiaugiuosi, kad patiko! 🙂
[…] visiems girdėtos, matytos, o gal ir gamintos česnakinės duonos receptu, kurį jau senokai radau Saulėtoje virtuvėje, ir jau ilgai jis man galvoje nedavė ramybės. Tačiau ji tokia nuostabi, kad nepasidalinti, […]
Gal galėtumėt parašyti,kiek maždaug ml yra 500g pieno,internete kažkur radau,kad tiek ir yra-500ml,bet pieno buvo tikrai per daug,tešla skystoka gavosi,apie kepaliuko suformavima nė kalbos nera :),gavosi apvali duona-blynas,tačiau vistiek labai gardi,bet sekanti karta norėčiau kepaliuka išsikept,tad jeigu jums nesunku-parasykit kiek mililitru turi 500g pieno.Ačiū
Irma, na, aš skaičiuoju taip pat, kad 500 g yra 500 ml. Na, o mano patarimas būtų toks: jei tešla matote, kad yra per skysta, jos neišeina kočioti, pridėkite dar kelias saujas miltų. Tol, kol tešla bus minkoma, tačiau minkšta.
O kiek cia, apytiksliai butu gramais svieziu mieliu? Nes viska su svieziom darau….
Jolanta, bijau sumeluoti, nes aš visada ir viską darau su sausomis, bet turėtų reikėti apie 21-25 g šviežių mielių 🙂
Sveiki. Siandien gaminau duona,bet nesuprantu,kodel man nepavyko taip..duona neiskilo taip kaip Jusu nuotraukoje,ir labai pradejo skrusti virsus, issigandau,jog sudegs,tai isemiau po 25min. Ir nebuvo duona tokia geltona..puri.. ka kita karta galeciau daryt kitaip? Beje,i apatine skarda pyliau vandens,bet pusiaukeleje isgaravo,tai vel papildziau..ar tas vanduo labai didele itaka turi? O jei kita karta bandyt isvis su garu funkcija kepti orkaiteje?