Kas nemėgsta šokolado? Ir vienintelis atsakymas, kuris sukasi mintyse… šokoladą mėgsta visi. Maži ir dideli, rimtuoliai ir linksmuoliai, bankininkai ir namų šeimininkės… ar daug yra tokių, kurie, žiūrėdami tiesiai į akis, sakytų, jog šokoladui yra abejingi? Netikiu!
Lygiai taip pat nuoširdžiai netikiu, kad kažkas galėtų likti abejingas tikriausiai pačiam šokoladiškiausiam pyragui pasaulyje – Brownie. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų kilusį pyragą lietuviškai galėtume pavadinti „labai labai šokoladiniu pyragu“ ar „šokoladainiu“, ar… na, kitos pavadinimų versijos skamba ne taip skaniai, tiesą sakant, šypt.
Istorija pasakoja, jog pirmą kartą šis nuodėmingas desertas buvo iškeptas XIX a. Čikagoje, „Palmer House Hotel“ viešbutyje, kai jo šeimininkė virtuvės šefo paprašė sukurti desertą specialiai moterims: jis turi būti mažesnis nei gabalėlis pyrago, tačiau ne prastesnis už puikiausią pyragą. Šis pirmasis brownie buvo aplietas abrikosų glaistu ir apibarstytas graikiniais riešutais. Lygiai tokie patys brownies ir šiandien kepami šiame Čikagos viešbutyje.
Žinoma ir kita, dar žavesnė, šio šokoladinio deserto atsiradimo istorija: kadaise viena namų šeimininkė iš Meino kepė šokoladinį pyragą, tačiau pamiršo į jį įberti kepimo miltelių. Pyragas nepakilo pakankamai, tačiau šemininkė tąkart išsisuko iš situacijos – supjaustė pyragą į kvadratėlius ir patiekė. Šių kvadratėlių sėkmė buvo tokia didelė, kad štai šiandien apie juos kalbame ir juos kepame net mes, gyvenantys kitoje Atlanto pusėje.
Pirmieji brownies receptai buvo išspausdinti pačioje XX amžiaus pradžioje, tačiau metams bėgant šio šokoladinio deserto variantų atsirando daugiau nei kelios dešimtys. Šiandien galite paragauti brownies su kreminiu sūriu, žemės riešutų sviestu, įvairiais riešutais, karamele, kava ar net vaisiais bei uogomis.
Tradiciškai šis drėgnas šokoladinis desertas patiekiamas supjaustytas lygiais dailiais kvadratėliais ir valgomas rankomis. Brownie galite patiekti apibarstytą milteliniu cukrumi ar kakava. Kartais, kai desertas valgomas karštas, įprasta jį patiekti su kaušeliu ledų ar plakta grietinėle.
Pagrindinis šio šokoladinio deserto išskirtinumas yra jo konsistencija. Priešingai nei daugelis pyragų, kuriuos kepame, šis yra išskirtinai drėgnas. Todėl, kepdami brownie namuose, nė akimirkai nepamirškite orkaitės ir stebėkite kepantį desertą: čia net viena minutė yra labai svarbi, jei norite mėgautis tobulo skonio amerikietišku labai labai šokoladiniu pyragu.
Skonis: 10/10. Nuostabus, labai drėgnas, sodriai šokoladinis pyragas. Šis receptas – klasikinė brownies versija ir… tai dar vienas įrodymas, kad paprasti dalykai dažnai būna net labai nepaprasti. Tiksliau, nepaprastai skanūs.
Sudėtingumas: nieko labai sudėtingo.
Tekstas ir receptas publikuotas internetiniame portale Ji24.lt
Drėgnas šokoladinis pyragas (Brownie)
AtsispausdintiINGREDIENTAI
150 g miltų
½ arb. š. druskos
¾ arb. š. kepimo miltelių
180 g juodojo šokolado
175 g sviesto
450 g cukraus
4 dideli arba 5 maži kiaušiniai
1 arb. š. vanilės ekstrakto
100 g juodojo šokolado (nebūtina)
1 puodelis (120 g) mėgstamų riešutų (nebūtina)
GAMINIMO EIGA
Įkaitinkite orkaitę iki 160 °C temperatūros. Kepimo indą (30×20 cm dydžio) išklokite kepimo popieriumi arba folija.
Jeigu naudojate riešutus, paskleiskite juos ant kepimo popieriumi ištiestos kepimo skardos. Pakepinkite įkaitintoje orkaitėje apie 5-8 minutes. Išimkite ir atidėkite į šalį.
Dubenyje sumaišykite miltus, druską ir kepimo miltelius. Atidėkite į šalį.
Pasiruoškite „garų vonelę“: į vidutinio dydžio puodą įpilkite šiek tiek vandens. Paimkite dubenį, kurį galėtumėte uždėti ant puodo viršaus taip, kad jis laikytųsi, bet dugnu neliestų vandens (įsitikinkite, kad vandens dubuo neliečia – tai labai svarbu). Į šį dubenį sudėkite smulkintą šokoladą ir sviestą. Kaitinkite puodą ant vidutinio didumo ugnies, maišydami dubenėlyje esančius šokoladą ir sviestą. Puode užvirus vandeniui, ims kilti garai, kurie šildys ant jo esantį dubenėlį ir tuomet produktai ims tirpti. Kaitinkite, kol šokoladas ir sviestas ištirps bei taps gražia, vientisa mase.
Nuimkite dubenį nuo puodo. Šokolado ir sviesto masę perpilkite į kitą, didesnį dubenį. Suberkite cukrų ir išplakite. Tuomet po vieną įmuškite kiaušinius, po kiekvieno masę gerai išplakdami. Supilkite ir įmaišykite vanilės ekstraktą.
Galiausiai suberkite į dubenį miltų mišinį: berkite jį per tris kartus, vis išmaišydami tešlą.
Paruoštą tešlą supilkite į kepimo popieriumi ar folija išklotą kepimo indą ir paskleiskite jame kuo tolygiau. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30-35 minutes. Atidžiai stebėkite kepimo laiką, kuris didele dalimi priklauso ir nuo Jūsų orkaitės – ruošiant šį amerikietišką šokoladinį pyragą, labai svarbu išimti jį iš orkaitės ne per anksti ir ne per vėlai. Ar pyragas jau iškepė, galite patikrinti mediniu pagaliuku ar dantų krapštuku. Įkiškite jį į kepinio centrą ir ištraukite:
• jeigu ant medinio pagaliuko liko keli tvirtesnės tešlos gabalėliai, pyragą tuojau pat imkite iš orkaitės – jis idealiai iškepęs.
• jeigu medinis pagaliukas visas yra apsivėlęs skysta tešla, jis dar neiškepęs – kepkite toliau, nuolat stebėdami ir tikrindami pyrago būklę.
• jeigu medinis pagaliukas visiškai švarus – reiškia, jog pyragą perkepėte ir jis neteko savo išskirtinės drėgnos konsistencijos. Todėl, kad ir kaip tai būtų įprasta kepant kitus pyragus, jokiu būdu nelaukite, kol medinis pagaliukas, įkištas ir ištrauktas iš orkaitės, bus švarus.
Išėmę pyragą iš orkaitės, atvėsinkite iki kambario temperatūros. Tai gali trukti porą valandų, tačiau būkite kantrūs – kitu atveju, jei bandysite iš kepimo indo išimti pyragą anksčiau, dar karštą, tai sėkmingai padaryti bus labai sunku. Taigi, atvėsinę iki kambario temperatūros, išimkite iš kepimo indo.
Jei nusprendėte naudoti šokoladą ir riešutus, šokoladą iš pradžių ištirpinkite „garų vonelėje“. Nuo pakepintų riešutų nuimkite odeles – jos atšoks labai lengvai, vos patrynus tarp delnų ar pirštų. Tirpintu šokoladu aptepkite atvėsusį šokoladinį pyragą. Iš karto apibarstykite smulkintais kepintais riešutais. Palikite pyragą pastovėti, kol šokoladas sustings. Tuomet supjaustykite kvadratėliais ir patiekite.
Jeigu šokolado ir riešutų nenaudosite, galite iš karto, atvėsusį išėmę iš kepimo indo, supjaustyti kvadratėliais, o prieš patiekdami apibarstyti kakava ar milteliniu cukrumi. Skanaus!
30 komentarai
Jau pirmąkart perskaičius receptą kilo įtarimas, kad tiek cukraus (pusės kilo!) tikrai nereikėtų. Ir dabar, jau iškepusi pyragą, tikrai sakau – mažinčiau šiame recepte cukraus kiekį per pusę ir dar dėčiau gerą šaukštą kakavos.
Tiesa – aš iš tų, kurie saldžiai labai mėgsta. Mano šeima tokia pati. Tačiau nesiginčiju, jog visi yra ir turi būti tokie saldamėgiai 😉
Asta, norėčiau Jūsų pasiteirauti, ar labai daug kakavos turintį šokoladą naudojote? Būna ir 85 proc. ir, berods, vidutiniškai 50 proc. Kuo daugiau kakavos, tuo kartesnis, bet gal čia pakankamai didelis cukraus kiekis kartumą „pagesina”…
Ir turbūt pyrago skonis nenukentės, jei naudosiu vanilinį cukrų vietoj esencijos? Vanilės esencija turbūt stipresnė. Bet jeigu jos nenaudočiau, tai kiek vanilinio cukraus pilti reikėtų? Ačiū 🙂 Pyragas toks vertas nuodėmės… 🙂
Dovile, šiam pyragui naudojau 65 proc. juodąjį šokoladą 🙂 Bet jei nemėgstate saldžių-saldžių-saldžių kepinių, cukraus kiekį galite sumažinti 😉
Vanilinį cukrų drąsiai gali naudoti, įberk jo šaukštelį su kaupu, tikrai užteks 🙂
Skanaus pyrago!
Mano kolega mėgsta sūriai ir aštriai, dar jis dievina alų, todėl nemėgsta šokolado. 🙂
Aš jį išmokiau, kad jei pats nemėgsti šokolado, negalima būti nemandagiai ir atsisakyti kai vaišinama. Reikia VISADA paimti, o su valgyti galiu aš. 😀
Kokia išmintis! 😀 Aš daryčiau lygiai taip pat, tik aplink mane bene visi šokoladą dievina 😉
Laba diena, norėjau pasiteirauti kokia elektrinės orkaitės funkcija jūs kepat šį pyragą?
Beveik visada kepu nustačiusi kaitinimą iš viršaus ir apačios su ventiliatoriaus funkcija 🙂
Neišpasakyta… beveik visą pati per kelias valandas sukirtau 😀 Neapsakomai skanu, tegu ir saldžiau negu saldu. Juk tai brownie 🙂 Kepiau, tiesa, gerooookai ilgiau, na bet gal tiesiog mano orkaitė tokia. Užtat gavosi tobuli, lygiai tokie pat kaip ir Jūsų nuotraukose 🙂
Oi, kaip gera skaityti tokius komentarus! Labai labai džiaugiuosi 🙂
Laaabai skanu ! paprastai ir greitai pasigamina, o toks prabangus skonis 😀 labai ačiū !:)
Nėra už ką, labai smagu, kad patiko! 🙂
o kur galima rasti vanilės ekstrakto? Visur ieškojau, niekur neradau >.>
Tiesą sakant, aš vanilės ekstraktą gaminuosi pati; tačiau neabejoju, kad prieskonių parduotuvėlėse jo tikrai turėtų būti 🙂 Na, o jei ne, pasigaminti jį pačiam tikrai paprasčiau nei paprasta: vanilės ankštį įpjaukite, užpilkite degtine ar romu ir sandariai uždarykite indelį. Laikykite tamsioje vietoje kelis mėnesius, kartais supurtydami indelį. Viskas! 🙂
Kepiau šitą brownie šįryt, tai tikrai skanus, bet kepiau beveik valandą, nors orkaitė elektrinė, nauja, ir šiaip tikrai normaliai veikia. Ar tikrai reikia kept ant 160? Nes net ir po valandos vidurys toks skystas liko.
Marija, taip, tikrai 160C temperatūra, klaida čia nepadaryta. Bet vis tik, kaip aš visada sakau, orkaitės – naujos, elektrinės, dujinės ar senos – visada yra skirtingos. Ir kepimo laiką (ir net temperatūrą) kartais tenka šiek tiek pareguliuoti pagal būtent savo orkaitės charakterį 🙂
Šiaip brownie vidurys neturi būti skystas, bet neturi šitas pyragas ir labai tvirtas būti. Toks… labai labai drėgnas 🙂 Ir labai labai minkštas. Tai matosi ir nuotraukose 🙂
Pyragas gavosi fantastiškas! Gera pajusti Amerikos skonį savo gomury. Ir tos, kurios sako, kad čia tikrai labai saldu ir per daug cukraus, galiu pasakyt, kad amerikietiški patiekalai dažnai tokie:)) Ten net ir nesaldūs produktai dažnai saldesni nei mums įprasta.
Iš tiesų kitą kartą kepčiau, kai laukčiau svečių, nes pačiai tokią saldumo bombą suvalgyti nelengva užduotis. Dar kartą ačiū už receptą!
Labai skanu, prabangu, net nuodėminga:) Dar karštą valgėme su šviežut šviežutėle grietinėle. Būtų galima suvalgyti nežmonišką kiekį, bet teko sustoti:) Receptas puikus! Dėkoju.
Giedre, labai smagu, kad pyragas patiko! 🙂 Taip, labai jau jis saldus, bet toks ir turi būti 🙂
Nėra už ką! 🙂
Kepiau is puses normos, cukraus dejau daugmaz 150 g., o sokolada naudojau pergales juoda su marcipano idaru. Niam niam, dabar kaip tik ragauju prie arbatos puodelio 🙂
Nors cukraus dėjau gerokai mažiau, bet vis tiek pyragas priminė šokoladinę cukraus vatą, buvo toks lipnus. Nežinau, ar čia toks ir turi būt amerikietiškas brownie? 😀 O keisčiausia, kad įdėjus į orkaitę jis pradėjo augti kaip pasiutęs, kilo, kilo, pradėjo bėgti pro šonus, o galiausiai sukrito. Aš orkaitės neatidarinėjau ir kitaip prie pyrago nelindau. Tai iškepusio pyrago išvaizda buvo įdomi, skonis visai nieko, bet gali suvalgyt tik mažą gabalėlį. Tikras cukrinukas.
Gerai, kad turiu iproti pries gaminant pasiskaitinet komentarus, nes dejau dvigubai maziau cukraus ir gavosi tooobula. Nors ir esu is tu ,,saldukiu¨ kurios cukru vos ne saujom gali valgyt, bet cia jau tikrai butu buve per saldu. Tai tiek man, tiek vaikinui labai tiko vakare suvalgyti po tokio dregno pyragelio gabaleli 🙂 pasakiski tie ,,sauletos virtuves¨ receptai 🙂
Norėjau paklausti, kokius riešutus naudojote?:)
sveiki!
norėjau paklausti, ar būtų galima į pačią tešlą įmaišyti kokių žemės riešutų ar laužyto balto šokolado? 🙂
Žinoma, pirmyn! 🙂 Tik aš patarčiau rinktis riešutus, o šokolado čia – jau ir taip labai labai gausu 🙂
Cukraus tikrai per daug, deciau gal 300gr! O siaip tobulas receptas! Pirma kart pagal ji dariau ir tikrai ispudinga, kai 30 min jis dar „gyvas” o po 35min PATS TAS!
Vitalija, džiaugiuosi, kad pritaikėte pyragą savo skoniui ir džiaugiuosi, kad jis patiko! 🙂
[…] puikių šokoladainių receptais jau esu pasidalinusi jau anksčiau: pavyzdžiui, štai ČIA ir ČIA. Šįkart, užklupta šventinių nuotaikų, pyrago gabalėlius paverčiau dailiomis […]
Kažkas labai nepasisekė… pusė tešlos išlipo per kraštus ir net po 50 minučių vidurys buvo skystas ir jautėsi žalių kiaušinių skonis, o įmaišyta buvo tikrai gerai.
Sveiki, Tadai, kokio skersmens kepimo formoje kepėte pyragą? Iš jūsų aprašymo man panašu, kad gerokai mažesnėje nei 30×20 cm, ar gali būti, kad esu teisi?