Nemėgstu savo gimtadienių. Mielai išbraukčiau tą dieną iš kalendoriaus lapelių ir ramiai sau gyvenčiau; gaila tik truputį, kad praleisčiau progą iškepti kokius tris tortus ir susirinkti linkėjimus, dovanas bei apkabinimus. Šiaip ar taip, gimtadienio dieną aš dar niekad nejaučiau jokio ypatingo pakylėjančio jausmo: saulė niekad nešvietė ryškiau, aš veidrodyje neatrodžiau gražiau ir jokie esminiai gyvenimo tiesų suvokimai tą metų dieną manęs niekad neaplankė.
Prisimenu, kad 16-ieji man buvo svajonių metai – jaučiausi pakankamai suaugusi, tačiau nerūpestingai vaikiška. Taip, tai buvo išties nerūpestingi, lenvi, saulės nubučiuoti metai… Tuo tarpu atšventusi 18-ąjį gimtadienį, turėjau sau pripažinti, kad kažkas po jo pasikeičia tik filmuose ir knygose. O štai mano gyvenime – tikrai ne. Su kokiomis mintimis užmigau gimtadienio išvakarėse, su tokiomis ir prabudau – gyvenimas tęsėsi ir tiek. Na, o skaičius 19 man niekada nepatiko, todėl ir amžius atrodė nei šioks, nei toks. Kai visi –iolikti buvo vainikuoti 20-ies, skaičiuoti nustojau. Tikiuosi, nesu vienintelė tokia pakvaišėlė pasaulyje, kuri, paklausus, kiek man metų, mintyse dar ima ir paskaičiuoja. Bent sekundę. Tiesa, tuoj viskas pasikeis; juk 25-eri – pakankamai įsimintinas skaičius.
Dvidešimt penkeri. Visai netrokštu dramatizuoti, tačiau nuo vaikystės būtent su šiuo skaičiumi siejau daug savo tikslų ir svajonių. Vienos išsipildė, kitas iš galvos išplaikstė šiltas vasaros vėjas, trečios – paslėptos po pagalve, dar tik laukia savo eilės. Ir nors šiandien esu pakankamai protinga – suprantu, jog negalėjau, būdama dvylikos, suplanuoti visko labai tiksliai – vis tiek, artėjant tam 25-ąjam, viduje apsigyvena kažin koks keistas jausmas. Lyg norėtųsi prisiminti viską, ką patyriau. Apgalvoti visus priimtus sprendimus. Perversti visus nuotraukų albumus. Pasiimti baltą popieriaus lapą ir surašyti viską, kas ant širdies: kas aš šiandien esu ir kas noriu būti. Kur ir kodėl noriu būti; kaip galėčiau ten patekti?
Žinau, jog dar turiu pakankamai laiko svajonių išpildymui. Turiu laiko kurti planus ir juos įgyvendinti. Turiu laiko džiaugtis mažmožiais ir siekti didelio kalno viršūnės. Dar tikrai turiu laiko eiti, ieškoti, kristi žemyn, pasiklysti ir vėl atrasti kelią. Kita vertus, niekad negali žinoti, kas laukia rytoj – todėl pradėti vertėtų galbūt jau šiandien.
Skonis: 10/10. Trapus tešlos pagrindas, vasariškas mėlynių sluoksnis ir burnoje tirpstantis, purus ir švelnus kreminės varškės sluoksnis. Pyragas saldus, tačiau puikų skonio balansą išlaiko subtiliai jaučiama citrinos rūgštelė. Tikrai gardus, vasariškas ir gražus pyragas, puikiai galintis atstoti net ir tortą. Beje, šį skanėstą ruošti galima su įvairiausiomis uogomis – prieš metus „Saulėtoje virtuvėje” buvo pristatytas braškinis variantas.
Sudėtingumas: nieko labai sudėtingo.
Kur radau? Pagal šį receptą.
Pyragas su mėlynėmis ir varškės kremu
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
250 g miltų
65 g cukraus pudros
125 g sviesto
1 kiaušinis
žiupsnelis druskos
Mėlynių sluoksniui:
460 g šviežių mėlynių
1 citrinos tarkuota žievelė
1 citrinos sultys
115 g cukraus
65 g kukurūzų krakmolo
Varškės sluoksniui:
2 arb.š. želatinos
5 arb.š. šalto vandens
200 g kreminės varškės
65 g cukraus
1 kiaušinio trynys
1 citrinos tarkuota žievelė
2 valg.š. citrinos sulčių
300 g plakamosios grietinėlės
Papuošimui:
kelios saujos šviežių mėlynių
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite torto biskvitą. Į dubenį persijokite miltus, druską ir cukraus pudrą.
2. Suberkite burokine tarka sutarkuotą sviestą, įmuškite kiaušinį ir greitai užminkykite vientisą tešlą.
3. Iš išminkytos tešlos suformuokite rutulį, įsukite jį į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą 1-2 valandoms.
4. Sviestu ar aliejumi ištepkite 27 cm skersmens kepimo indą. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros.
5. Iš šaldytuvo išimtą tešlą iškočiokite ir išklokite ja kepimo indo dugną bei sieneles. Keliose vietose subadykite šakute.
6. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15 minučių, kol gražiai pagels. Išimkite ir atvėsinkite.
7. Paruoškite mėlynių sluoksnį. Puode sumaišykite mėlynes, citrinos žieveles, citrinos sultis, cukrų ir kukurūzų krakmolą.
8. Nuolat maišydami kaitinkite ant silpnos ugnies, kol masė ims tirštėti.
9. Kai mėlynių masė taps tirštos džemo konsistencijos, nuimkite nuo ugnies.
10. Išvirtą mėlynių džemą tolygiai paskleiskite ant iškepto tešlos pagrindo.
11. Paruoškite varškės sluoksnį. Želatiną užpilkite vandeniu ir išbrinkinkite.
12. Kreminę varškę sumaišykite su cukrumi, kiaušinių tryniais, citrinos sultimis ir tarkuota žievele.
13. Želatiną ištirpinkite ant garų vonelės ar mikrobangų krosnelėje (neužvirkite!), šiek tiek ataušinkite ir įmaišykite į varškės masę. Želatiną į varškę pilkite labai plona srovele, nuolat maišydami.
14. Įmaišykite iki standžių putų išplaktą grietinėlę.
15. Paruoštą varškės sluoksnį tolygiai užpilkite ant mėlynių sluoksnio ir dėkite į šaldytuvą mažiausiai 2 valandoms, o jei galite – palaikykite per naktį.
16. Sustingusį tortą apiberkite mėlynėmis ir išimkite iš indo.
17. Skanaus!
32 komentarai
Oho, koks sutapimas! Kaip tik siandien ir mano gimimo diena. Sesioliktoji. Kaip as ilgai ilgai laukiau sito skaiciaus 🙂
smagu, kad ne tik savo, bet ir visos seimos gimtadienius galime atsvesti besimegaudami be galo skaniais Sauletos Virtuves tortais 🙂 na, o penktadieni laukia Snickers torto gamyba mano didziajai sventei !
Gabriele, gaila, kad tik dabar prisiruošiau atrašyti komentarus; nors ir pavėluotai šiek tiek, bet su gimtadieniu! 🙂 Kaip ir rašiau, šešioliktieji metai man asocijuojasi tik su pačiais šauniausiais dalykais. Todėl labai nuoširdžiai linkiu be galo šaunių metų! 🙂
Atrodo pasakiškai!
Ačiū! 🙂
kaip skaniai atrodo! Labai mėgstu tokio tipo pyragus, o ypač varškę, tai jaučiu kad šis receptas bus pagrindas mano improvizacijai 😀
Gintare, nekantraučiau išgirsti apie improvizacijas bei rezultatus plačiau 😉
Dievinu varškės tortus ir pyragus, šis atrodo taip pat puikiai 🙂 Kad ir kokie nemėgstami būtų gimtadieniai, sveikinu su juo. Džiaukis, mylėk, rašyk, nesustok 🙂
Ačiū 🙂
P.S. Dievinantiems varškės kepinius, šį išbandyti būtina! Iš tiesų pats varškės sluoksnis čia nuostabus! Na, kaip ir visas pyragas labai geras iš tiesų 🙂
Su graziuoju jubiliejumi, Asta!
Labai ačiū 🙂
Su gimtadieniu!!
Koks gražus pyragas ♥
ir…kokia tu jauna!! 🙂
Ačiū už sveikinimus ir už pagyras pyragui 🙂
Ir… aš esu tikra, jog ir tu esi dar ir kokia jauna! 🙂
Su praejusiu! tiesa norejau paklausti kas ta kremine varske?
Ačiū už sveikinimus! 🙂
Kreminė varškė – tai tokia vientisos konsistencijos varškė be menkiausių gumuliukų. Būna parduotuvėse ir „President”, ir kitų gamintojų. Arba galima įsigyti turgeliuose, pieno produktų skyriuose. Arba nusipirkti paprastą varškę ir susitrinti su blenderiu 😉
o galima vietoj kukuruzu krakmolo naudoti paprasta?
Taip, galima 🙂
neisejo.tik ismeciau produktus suniui ant uodegos 🙁 pirkau kremui rikota, grietinele suplakiau iki sviesto, dzemas isejo kaip kompotas pagrindas plonas vargau puse dienos :(((
Romualda, labai gaila, kad nepavyko ir produktų labai iš tiesų gaila 🙁 Tačiau pagrindas ir turėjo būti plonas (nuotraukose jis irgi nestoras; jei būtų storas, būtų per sausas ir ne toks trapus). Džemas privalėjo sutirštėti, jei tik nepamiršote kukurūzų krakmolo. O kai grietinėlė suplakama iki sviesto, deja, nieko gero tikėtis iš jos ir nereikia 🙁 Man irgi yra buvę, kad dėl šitos nesėkmės vėlų vakarą teko iki parduotuvės lėkti naujo grietinėlės pakelio, bet su praktika ateina kažkoks šeštasis jausmas, pasakantis, kada tą plaktuvą reikia išjungti 🙂
Super pyragelis! Sauniai pavyko, visi labai skaniai suvalgem! Aciu uz receptuka! :))
Irina, nėra už ką! 🙂 Labai smagu 🙂
Na va, kątik „pašoviau” į šaldytuvą nokti 🙂 Beliko mėlynių pabarstyti ant viršaus ir rytoj skanausim. Bus vietoj torto, atšvęst savąjį tortadienį pagaliau sugrįžus draugei 🙂 Gaminant iškilo pora klausimėlių:
1. Bekepant ganėtinai sutraukė biskvitą, nors miltų dėjau būtent kiek parašyta. Ar galėjo būti tai dėl miltų rūšies (ėmiau extra 1841 ar kaip ten jie)?
2. Bepilant želatiną, ji nelabai norėjo draugauti su varškės kremu ir gavos sutraukta tokia vietomis. Kadangi tokia gamyba pirmąkart, tai neapsišvietus dar labai, kaip to išvengti. Būčiau dėkinga už apšvietą 😀
O šiaip, atrodo, bus labai skanus desertas 🙂
Ra, 1. galėjo būti ir dėl miltų rūšies. Arba gal neatšaldėte tešlos? O gal nesubadėte šakute?
2. Želatinos negalima pilti labai karštos, reikia truputuką atvėsinti (bet ne per daug, nes sustings). Pilti reikia labai labai plona srovele viena ranka, o kita ranka tuo metu – maišyti masę, į kurią pilama. Skamba gal ir sudėtingai, bet nėra labai sunku 🙂
Belieka palinkėti skanaus gimtadienio deserto! 🙂 Tikiuosi, kad tikrai pavyko puikiai ir bus labai labai skaniai suvalgytas 🙂
1. Ir sušaldžiau, ir subadžiau. Apkaltinkim šiuo kartu miltus 🙂
2. Dėkui už informaciją, maždaug taip ir stengiausi, bet pavyko ne visai taip, kaip turėtų. Na bet nieko tokio, susivalgė labai skaniai 🙂 Kaip draugė sakė, tie želė gabaliukai tarsi koks siurprizėlis-guminukas vaikui 😀 Net keista, bet išties net pagardino, nors šiaip jau tokie sutraukti gabaliukai nebūna itin skoningi.
Ir dar vienas dėkui, galutinis rezultatas tiesiog pasakiškas, sukirtom po didžiausią gabalą ir dar norėjosi 🙂 Tiesiog šiurpuliukai per kūną laksto skanaujant 🙂 Labai gaivus ir lengvas skonis, bet visgi sotus skanėstas. Pusė dar laukia rytojaus.
Ačiū už puikų receptą!
Labai džiaugiuosi, kad viskas, nepaisant mažų nesklandumų, pavyko puikiai; ir kad mažos nesėkmės nepakišo kojos tiems šiurpuliukams, ragaujant pirmąjį gabalėlį 🙂 O ateityje, neabejoju, pavyks dar geriau, dar skaniau 🙂 Sėkmės!
Noriu paklausti, o kam kiausiniu tryniai varskes kremui reikalingi, jei jis nekeptas ir zelatina naudojat? Ruosiuosi kepti, bet abejoju, ar butina tuos trynius cia det…Dekui.
Inga, paprastai tryniai suteikia kremui tvirtesnę konsistenciją, tačiau, kai dedama želatina, jie gali būti ir nenaudojami.
Sveika, norėjau paklausti ar galima naudoti šaldytas mėlynes?
Šaldytas mėlynes naudoti galima, tik iš pradžių jas reiktų atšildyti ir nusausinti 🙂
Sveiki, norėčiau paklausti: ar galiu įdarui naudoti šaldytas uogas (ir ne tik mėlynes, o sumaišyti jas su avietėmis, vyšniomis)? Gal tada reikia daugiau krakmolo, ar nebus per skysta?
Iš anksto ačiū už atsakymą 🙂
Laura, taip, galite naudoti ir šaldytas uogas. Manau, kad turėtų užtekti nurodyto krakmolo kiekio, tačiau jei matysite, kad labai ilgai kaitinama masė netirštėja, papildomai įmaišykite dar šiek tiek. Skanaus pyrago! 🙂
Kone niekad nekomentuoju ir nerekomenduoju, bet šįkart kitaip padaryt tiesiog negaliu (ir nenoriu:)). Šiandien ta diena, kai jau trečiąkart kepu šį pyragą – jis paprasčiausiai tobulas! Su daugdaug saulės skonio, tikra vasara deserte, ačiū už receptą. 🌞
Kamile, labai Jums ačiū, džiaugiasi širdis skaityti tokius atsiliepimus! 🙂