Ruduo, medžius ir pasaulį baigiantis nudažyti šimtais raudonos ir geltonos atspalvių, vakar dovanojo saulę. Visi kaimynai sukruto paskutinįkart nupjauti dar žaliuojančią žolę, visi plačiai atvėrė namų langus. Kažkas, po nosimi niūniuodamas lyg ir girdėtą melodiją, kieme džiaustė vėjo plaikstomus skalbinius. Kažkas paskutinįkart išbėgo žolėje pažaisti kamuoliu, o dar kažkas erzino lauko kepsninėje skrundančių kepsnių aromatais. Žmonės, lietaus permerktus skėčius pagaliau palikę namie, išgužėjo į kiemą, į gamtą, į miestą. Laukan. Pasidžiaugti šiluma, saule, šviesa, giedru dangumi. Spalvotais medžių lapais, tyliai šiugždančiais po kojomis.
Sekmadieniai mūsų namuose – šeimos ir blynų diena. Nors vakar viskas buvo aukštyn kojomis. Ryte miegojome taip saldžiai ir ilgai (net mūsų mažiausiasis!), kad blynus tiesiog pramiegojome. O iš už debesų pagaliau išlindusi saulė ir šviesi (!) diena privertė mane eiti į kompromisą su savimi – nuvogti kelias valandas šeimos laiko ir visus namų kampus paversti visišku bardaku, pagaliau fotografuojant tai, ką mielai būčiau nufotografavusi jau prieš gerą savaitę, jei ne tos labai pilkos dienos. Šiaip ar taip, rezultatais pasidalinsiu jau greitai mūsų šeimos krautuvėlėje.
Kad ir kaip ten bebūtų, tokios saulėtos dienos kaip vakar yra tiesiog skirtos planams griauti. Išvykas į parduotuves keisti neplanuotais pasivaikščiojimais ar net piknikais gamtoje; atidėti nedegančius darbus kitai pilkai rudens dienai, kuri tikrai ateis; išjungti televizorių ir išeiti į kiemą. Susiruošus pietums ar vakarienei virti tirštą ir sočią sriubą, atidėti puodus ir samčius į šalį. Verčiau susimaišyti dubenį nuostabiai gardžių salotų, apie kurias tuoj pat papasakosiu.
Žinau, kad šiandien saulė ir vėl pasislėpusi po stora debesų ir rūko paklode, bet šios salotos ūkanotą dieną ne mažiau puikios nei saulėtą.
Naujai atrastą meilę bolivinei balandai aš jau išpažinau anksčiau, o štai moliūgai – juk dabar pats jų sezonas! Ir dar. Džiovintos spanguolės. Visą gyvenimą raukusi nosį visų džiovintų vaisių link, jų turėčiau atsiprašyti. Džiovintos spanguolės yra gėris, o šiose salotose jos tinka tiesiog neįtikėtinai puikiai. Nors šiaip jau pati neretai numoju ranka, jei neturiu vieno ar kito ingrediento iš recepto – nematydama problemos pakeičiu kažkuo kitu, – bet šio recepto atveju, jei manęs paklaustumėte, ar nieko tokio numoti ranka į spanguoles, kurių lyg tyčia virtuvės spintelėse dabar nėra, atsakyčiau štai taip: ir be jų salotos bus gardžios, bet saujelė spanguolių joms suteikia tiek daug spalvų, taip puikiai subalansuoja visus skonius, kad nenubėgti iki artimiausios parduotuvės būtų trupučiuką nuodėmė.
O jei jau pasiruošėte visus ingredientus, gaminkite šias salotas dabar pat. Šiek tiek rudeniškos, šiek tiek pavasariškos – jos vertos dešimties balų su pliusu.
Bolivinės balandos salotos su keptais moliūgais ir spanguolėmis
AtsispausdintiINGREDIENTAI
300 g moliūgo kubelių (be odos, be sėklų)
1 valg. š. alyvuogių aliejaus
žiupsnio druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
1 arb. š. džiovintų itališkų žolelių
150 g bolivinės balandos sėklų (kynvos)
100 g špinatų lapelių
3 valg. š. smulkiai kapoto raudonojo svogūno
3 saujelių džiovintų spanguolių
3 saujų moliūgų sėklų
Padažui:
6 valg. š. alyvuogių aliejaus
2 valg. š. obuolių acto
4 arb. š. medaus
2 valg. š. kapoto šviežio baziliko
1 skiltelės tarkuoto česnako
GAMINIMO EIGA
1. Orkaitę įkaitinkite iki 200 °C temperatūros.
2. Moliūgo kubelius sumaišykite su šaukštu alyvuogių aliejaus, žiupsniu druskos, juodųjų pipirų, džiovintomis itališkomis žolelėmis. Vienu sluoksniu paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių, kol suminkštės. Atvėsinkite.
3. Bolivinės balandos sėklas kelis kartus perplaukite vandeniu, kitaip gali būti karstelėjusios. Puode užvirinkite 3-4 didesnį tūrį vandens, suberkite bolivinę balandą, sumažinkite ugnį ir virkite apie 15-20 minučių, kol suminkštės, taps beveik skaidrios ir atsiskirs jų „uodegėlės“. Nupilkite likusį vandenį ir uždengtame puode palikite dar apie 10 minučių. Atvėsinkite ir atvėsusias išmaišykite šakute („išpurenkite“).
4. Į lėkštes paskirstykite špinatų lapelius, ant jų – bolivinės balandos sėklas ir keptus moliūgo kubelius. Ant viršaus berkite po šaukštą smulkiai kapoto raudonojo svogūno, po saujelę džiovintų spanguolių ir po saują sausoje keptuvėje pakepintų moliūgų sėklų.
5. Paruoškite padažą. Visus salotų padažui skirtus ingredientus sudėkite į stiklainėlį, jį sandariai užsukite ir gerai supurtykite, kol gausite vientisos konsistencijos padažą.
6. Apšlakstykite salotas paruoštu padažu ir patiekite.
3 komentarai
Nuostabios salotos!!! Darau jau turbūt keliasdešimtą kartą tik vietoj moliūgo kepu batatą (saldžiąją bulvę) – labai labai tinka! 😀
Džiugu girdėti! 🙂 Aš, beje, taip pat jose ne kartą moliūgą esu saldžiomis bulvėmis keitusi – kaip ir daugelyje kitų receptų, jie puikiai keičia vienas kitą 🙂
Įdomu tai, kad atskirų šio patiekalo ingredientų nemėgstu, bet šis receptas viliojo ir laukė būti išbandytas tris mėnesius. Vertėjo! Skanu, sveika, nauja. “Saulėta virtuvė” kaskart pasiteisina. Gera gomuriui, akiai ir net sielai. Ačiū, miela Asta 🙂