Ar prisimenate mokyklos laikus ir tuos sąsiuvinius, leidžiamus per klasiokų rankas, su anketomis ir nesibaigiančias klausimais. Kokia tavo mėgstamiausia spalva? Ką svajoji veikti užaugęs? Kokį patiekalą mėgsti labiausiai? Jei tektų vykti į negyvenamą salą, kokius tris daiktus pasiimtum su savimi?
Jei reikėtų spėti, sakyčiau, kad varškė – tas produktas, kurį į negyvenamą salą tikrai imtų mano mama; jei aplink nebūtų jokio kito maisto, tik varškė, man rodos, ji būtų laiminga. Kaip dainos man primena keliones, taip varškė man visada primena mano mamą. O varškėčiai, – ypač.
Buvo laikas, kai abi, dar besisukdamos toje pačioje virtuvėje, uoliai bandėme atrasti tą idealų jų receptą, tiksliau – tobulas vos kelių bazinių produktų proporcijas, kurios garantuotų, kad varškėčiai visada pavyks be priekaištų. Stengėmės, kad juose nebūtų per daug miltų, bet tuo pačiu – kad jie būtų pakankamai tvirti ir nesubyrėtų kepant ar perkeliant iš keptuvės į lėkštę.
Daug metų praėjo nuo tos popietės, kai ant kažkokio popiergalio užsirašėme: 200 gramų varškės, 1 kiaušinis, 50 gramų miltų. Dar žiupsnis druskos ir žiupsnis vanilinio cukraus. Ta-dam! Žinau, kad pagal šias proporcijas varškėčius kepa ne vienas žmogus – vien paskutinėje darbovietėje šį receptą susakiau ne vienai damai. Jos vis klausdavo, kaip iškepti tokius gražius, kokie pūpso štai mano pietų dėžutėje.
O pūpsodavo jie ten, pietų dėžutėje, visai neretai. Priežastys vos kelios, labai paprastos. Pirma, aš juos labai mėgstu, jie nuostabiai skanūs, o meilę varškei, matyt, paveldėjau iš mamos. Antra, juos pagaminti taip paprasta, greita ir lengva, kad čia jau jokiais būdais nesuveiktų pasiteisinimas „neturėjau tam laiko“.
Kaip ir su visais baziniais receptais, taip ir su varškėčių baziniu receptu improvizuoti galima iki valios. Su sėklomis – vienas iš sveikuoliškesnių, o tuo pačiu nuostabiai gardžių variantų.
Miltų, beje, galite ir iš viso nenaudoti. Kartą, kai per klaidą nusipirkau didelę dėžę greitai paruošiamų avižinių dribsnių, iš kurių virti košės net labai nemėgstu, sėkmingai juos sunaudojau varškėčiams kepti – bėriau vietoje miltų ir čia jie tiko puikiai.
Dar nesudarėte šios savaitės valgiaraščio? Vieną vakarą iškepkite varškėčių. Dalį jų išdalinkite į vakarienei ant stalo sudėtas lėkštes, o kitą dalį – į rytojaus pietų dėžutes. Pašildyti jie taip pat labai skanūs, o, jei jau atvirai, jie skanūs net šalti. Skanaus!
Mėtinę pietų dėžutę galite įsigyti: www.e-sauletavirtuve.lt
Varškėčiai su sėklomis
AtsispausdintiINGREDIENTAI
500 g varškės
3 vidutinio dydžio kiaušinių
3 valg. š. ispaninio šalavijo sėklų (chia)
1 valg. š. linų sėmenų
5 valg. š. kokosų drožlių
½ stiklinės (70 g) miltų*
žiupsnelio druskos
žiupsnelio vanilinio cukraus
2-3 valg. š. kokosų aliejaus kepimui
GAMINIMO EIGA
1. Varškę ištrinkite su kiaušiniais. Įmaišykite ispaninio šalavijo sėklas, linų sėmenis, kokosų drožles, miltus, druską ir vanilinį cukrų.
2. Keptuvėje ištirpinkite šaukštą kokosų aliejaus. Semkite po šaukštą paruoštos varškės masės ir drėgnais delnais formuokite nedidelius varškėčius. Kepkite virš vidutinio dydžio ugnies, kol gražiai apskrus. Apverskite ir taip pat apkepkite kitą pusę.
3. Patiekite su graikišku jogurtu, šviežiomis uogomis ar vaisiais.
PASTABOS
* Jei vengiate miltų, galite juos keisti maltais avižiniais dribsniais arba smulkiais greito paruošimo avižiniais dirbsniais. Rezultatas – puikus!
8 komentarai
O avižiniai miltai čia tiktų?
Alina, žinoma! 🙂
Laba, su nostalgija prisimenu vaikystes varskecius..? Deja, cia, kur gyvenu rast varskes tokios, kaip Lietuvoje, praktiskai neimanoma. Ar galeciau panaudot grudeta varske??
Aciu!!
Giedre, oi, didelis iššūkis (bent man) gyventi be varškės 🙂 Būtinai pamėginkite su grūdėta; turi pavykti, nors skonis, žinoma, bus kitoks.
Grūdėtą varškę reikia gerai nusunkti, truputį daugiau miltų įdėti ir šaukštu dėt į keptuvę. Ir ji labiau degs, bet taip – tikrai galima!;-) Aš kartais ir Lietuvoj su ja kepu, kai reik sunaudoti:-) L. skanu:-)
Super, labai ačiū už pasidalinimą patirtimi! 🙂
O man visada varškėčiai lieka viduj neiškepę :/ kiek maždaug turi trukti tas „kol gražiai apskrus”?:)
Indre, aš visada trumpai pakepu ant didesnės kaitros, tada sumažinu ir kepu kokias 5 minutes, kol visa varškės masė perkepa, o varškėčių išorė būna gražiai apskrudus 🙂