O dabar truputį atsitraukim į šalį nuo to beprotnamio, kuriuo artėjant šventėms pavirto daugelio iš mūsų gyvenimai. Darbai, reikalai, planai, lūkesčiai… Kad ir kaip besistengėm, kad šiemet Kalėdų laukimas būtų lėtas ir ramus, ar pavyko? Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad Jums pavyko. Man – ne taip puikiai kaip tikėjausi.
Todėl vos nukabinusi nosį, vis turiu sau priminti – Kalėdos tikrai ateis. Tiesą sakant, ne tiek ilgai ir beliko laukti; jos ateis už trumpų septynių dienų.
Kalėdos ateis net tada, jei prieššventiniai planai nebus įgyvendinti su kaupu. Jos ateis ir į neišblizgintus namus, į namus, kur langai ir veidrodžiai yra nutapnoti mažų pirščiukų, o už sofos slepiasi keli storuliai dulkių kamuoliai. Jos ateis į namus, kur dovanos bus supakuotos į pernai metų popieriaus likučius. Ir į namus, kur šaldytuve tik kiaušiniai ir sviestas. Iš kiaušinių, beje, galima suplakt puikiausią Kalėdų pusryčių kiaušinienę.
Kalėdos ateis ir tada, jei stalo neužklosite staltiese, arba jei ta staltiesė taip ir liks neišlyginta. Kalėdos ateis į namus, kuriuose orkaičių skardos taip ir liks prikibusios svilėsių. Į namus, kuriuose nebuvo gaminami Advento kalendoriai nei rašomi laiškai į tolimąją šiaurę. Jos ateis ir pas tuos, kurie vis ima ir susipyksta, nepaisant to, kaip nuoširdžiai žada bent prieš Kalėdas būti švelnesni ir atlaidesni.
Kalėdos ateis. Lauksit ar nelauksit, keiksit tas nusibodusias kalėdines dainas ar jas tyliai niūniuosit po nosimi; ir vėl žiūrėsit „Vienas namuose“ ar skubiai perjungsit kanalą; kepsit naminį tortą ar paskubomis prigriebsit jį parduotuvėje, o gal išvis be jo apsieisit. Nesvarbu. Kalėdos tikrai, tikrai ateis.
Juk, galų gale, žodyje „Kalėdos“ slepiasi labai daug dalykų: dovanos, eglutė, lempelės, maistas, tvarkingi namai, dailiai padengti stalai… Bet iš tiesų nėra per Kalėdas svarbesnio dalyko nei žmonės ir jausmai, kuriais vienas kitą apgaubiame. Dėmesys ir artumas, kurį vienas kitam atnešame ištiestuose delnuose ir stipriuose apkabinimuose. Nesuvaidintos šypsenos ir paprastas buvimas kartu – toks, kokiam bėgant per metus kartais pritrūkstame laiko.
Pasirūpinkime, kad to laiko tikrai turėtume savo kišenėje. Kad negailėtume jo ir bent per Kalėdas pabūtume čia ir dabar. Taip, jos ateis bet kokiu atveju, bet ar įsivaizduojat, kaip būtų gera jas visa širdim pajausti?
Šis receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“, kurių kepimo milteliai, vanilinis cukrus (ir mielės taip pat!) jau daug metų yra numeris vienas mano virtuvėje. Mūsų draugystė, prisimenu, ir prasidėjo nuo šnekų apie tuos kepimo miltelius, o prieš kelias dienas, repetuodama Kalėdų desertą, įmaišiau juos ir į saldaus šokoladinio vyniotinio tešlą.
Vyniotinis pavyko puikiai! Sodriai kakavinis minkštas biskvitas, purus maskarponės kremas ir saldus vyšnių džemas. Kaip puikiai šie skoniai dera klasikinio torto sluoksniuose, taip tobulai atsiskleidžia ir riekelėje saldaus vyniotinio! Užkaiskite virdulį kavai – jos puodelis prie šio deserto yra tiesiog būtinas.
Taip, Kalėdos tikrai ateis ir be jokio torto, bet jei vis tik nuspręsite kepti jį savo virtuvėje, šį receptą labai nuoširdžiai rekomenduoju. Be produktų, išvardytų ingredientų sąraše, sudėkite ir visą meilę! Nes… juk tokie tortai būna patys gardžiausi.
Šokoladinis vyniotinis „Juodasis miškas“
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Šokoladiniam biskvitui:
5 kiaušinių
¾ stiklinės (150 g) cukraus
2 valg. š. kokosų aliejaus
3 valg. š. raugintų pasukų
125 g miltų
35 g tamsios kakavos miltelių
1 ½ arb. š. „Dr. Oetker“ kepimo miltelių
1 arb. š. „Dr. Oetker“ vanilinio cukraus
½ arb. š. druskos
¼ stiklinės (30 g) miltelinio cukraus
Maskarponės kremui:
250 g maskarponės
1 stiklinės (120 g) miltelinio cukraus
1 arb. š. „Dr. Oetker“ vanilinio cukraus
½ stiklinės (125 ml) riebios grietinėlės
2-3 valg. š. citrinų sulčių
Vyšnioms:
200-250 g tiršto vyšnių džemo
¼ stiklinės (65 ml) vyšnių sirupo arba sulčių
Šokoladiniam glaistui:
115 g juodojo šokolado
½ stiklinės (125 ml) riebios grietinėlės
1 valg. š. pieno
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite šokoladinį biskvitą. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C temperatūros. Kepimo popieriumi išklokite standartinio dydžio orkaitės kepimo formą.
2. Į didelį dubenį sumuškite kiaušinius, suberkite cukrų ir elektriniu plaktuvu plakite 5 minutes, kol kiaušiniai sutirštės ir jų spalva taps labai šviesi. Toliau lėtai plakdami, supilkite aliejų ir raugintas pasukas.
3. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, tamsios kakavos miltelius, kepimo miltelius, vanilinį cukrų ir druską. Lėtai suberkite į kiaušinių plakinį ir lengvai išmaišykite, kol neliks sausų miltų.
4. Supilkite tešlą į paruoštą kepimo formą ir naudodamiesi mentele ar šaukštu paskirstykite tolygiai.
5. Kepkite įkaitintoje orkaitėje 12-15 minučių. Patikrinkite, ar biskvitas iškepęs – paspaustas pirštais, jis turi įdubti ir vėl „atšokti“.
6. Švarų rankšluostį tolygiai apiberkite milteliniu cukrumi, jį švelniai įtrinkite į audinį delnais. Dar šiltą iškepusį biskvitą apverskite ant rankšluosčio, nuimkite nuo jo kepimo popierių ir suvyniokite kartu su rankšluosčiu, pradėdami vynioti nuo trumpesnės kraštinės.
7. Suvyniotą biskvitą padėkite ant grotelių ir palikite vėsti, kol paruošite kremą.
8. Paruoškite kremą. Dubenyje elektriniu plaktuvu išplakite maskarponę, miltelinį cukrų ir vanilinį cukrų iki kreminės purios masės. Toliau plakdami lėtai pilkite grietinėlę ir plakite, kol gausite tvirtą kremą. Idealiu atveju kremo konsistencija turi būti tvirta, kad galėtumėte sklandžiai suvynioti vyniotinį, bet ne per tvirta, kad lengvai apteptumėte biskvitą. Įmaišykite citrinų sultis.
9. Surinkite vyniotinį. Atsargiai išvyniokite atvėsusį šokoladinį biskvitą. Tolygiai aptepkite jį trištu vyšnių džemu, o ant šio tolygiai paskleiskite maskarponės kremą.
10. Iš lėto atsargiai susukite vyniotinį su kremu. Suvyniokite į maistinę plėvelę, dėkite į šaldytuvą ir palaikykite apie valandą, kol vyniotinio įdaras sutvirtės.
11. Išimkite iš šaldytuvo, išvyniokite iš maistinės plėvelės ir dėkite ant grotelių. Naudodamiesi šepetėliu, vyniotinį gausiai aptepkite ir sudrėkinkite vyšnių sirupu ar sultimis.
12. Papuoškite šokoladinį glaistą. Į dubenėlį sudėkite gabalėliais sulaužytą juodąjį šokoladą, supilkite grietinėlę ir pakaitinkite mikrobangų krosnelėje porą minučių, vis išimdami ir pamaišydami kas 30 sekundžių, kol gausite vientisą šokoladinį kremą. Įpilkite ir įmaišykite vieną valgomąjį šaukštą pieno.
13. Paruoštą šokoladinį glaistą pilkite ant vyniotinio. Laikykite jį ant grotelių, kad glaisto perteklius galėtų nuvarvėti. Palikite pastovėti 20 minučių, kol glaistas apstings.
14. Patiekite iš karto arba iki patiekiant laikykite šaldytuve. Prieš patiekiant papildomai galite dekoruoti šokolado drožlėmis, vyšniomis ar kitaip – pagal savo fantaziją.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“.
21 komentarai
Labai grazus zodziai ir nepaprasto grozio vyniotinis, net seiles kaupiasi beziurint… 🙂
Ačiū, Vaida, už gražius žodžius 🙂 Labai vertinu! O vyniotinį, pirmyn, iškepkite, Kalėdoms jis net labai tinka! 🙂
Sveiki, o kokio dydžio skarda?
Justina, naudoju standartinę orkaitės komplektacijoje esančią skardą, pamatavau: apie 43×35 cm dydžio 🙂
Sveiki, katik pagaminau vyniotini Juodasis miskas, sekesi puikiai, viskas labai gerai paskaiciuota, kremo tiek kiek reikia, sokolado taip pat, vakare ragausim???? aciu uz gera recepta, o ypatingai uz aisku darbo eigos aprasyma!
Asta, labai džiaugiuosi, kad viskas pavyko puikiai! Dabar tik labai norėčiau sužinoti, kaip Jums patiko skonis? Ar gardžiai pasitikote Naujuosius metus? 🙂
Taip, skonis patiko, vyniotinis tiesiog isgaravo???? jau gaminau dar karta, tik nesukau vyniotinio, o biskvita supjausciau i tris dalis, sutepiau taip pat kaip vyniotini , gavosi irgi neblogai.
Asta, nuostabu girdėti! Ačiū, kad gaminate ir dalijatės įspūdžiais! 🙂
Asta, o kuo galima būtų pakeisti pasukas? Su kefyru irgi prasti reikalai 🙂
Sveiki, Dalia, nors nesu to išbandžiusi pati, žinau, kad žmonės keičia pienu + šviežiomis citrinų sultimis (1 puodeliui pieno reikia 1 valg. š. citrinos sulčių), išmaišius reikia palaukti apie 5 minutes, kol citrina pieną “sutraukia”. Dar esu girdėjusi apie tai, kad žmonės skiedžia grietinę su vandeniu iki pasukų konsistencijos 🙂
I tešlą dedasi ir miltelinis cukrus, bet tešlos gaminimo procese jis nepaminėtas, tai kur ji dėti?
Rūta, šeštame punkte yra naudojamas miltelinis cukrus 😉
Jis minimas biskvito produktų punkte, todėl, atrodo, kad jis turėtų eiti į biskvito tešlą, būtų aiškiau jeigu prie miltelinio cukraus parašytumete skliausteliuose, kad jis ne į tešlą eina, o ant rankšluosčio 🙂 aš sudėjau ne visą 30gr į tešlą, matysim tikiuosi nebus per saldu 😁
Rūta, atskyriau tarpeliu, galbūt paskatins atkreipti dėmesį 🙂 Bet kuriuo atveju visada rekomenduoju iš pradžių perskaityti receptą, o tik tada žiūrėti į ingredientų sąrašą ir gaminti – tikrai žinau atvejų, kai žmonės, kepdami marmurinį keksą, iškepė tiesiog kakavinį keksą, vien todėl, kad pradėjo nuo visų ingredientų subėrimo į dubenį 😀 Net neabejoju, kad tas trisdešimt gramų, papildomai įmaišytų į biskvitą, nepamaišė 😉
O galima vietoj kokosų aliejaus naudoti paprastą saulėgrąžų?
Galima 🙂
Sveiki, recepte tarp ingridienrų paminėtas vyšnių sultys. Kur ir kada jas pilti?
Sveiki 🙂 Ar galima šį desertą laikyti per naktį šaldytuve? Ar geriau, kad jis būtų valgomas tą pačią dieną? 🙂
Sveiki, Rūta, drąsiai laikykite pernakt šaldytuve! 🙂
Ačiū, puikiai pavyko. Primą kartą dariau vyniotinį,tad šiek tiek nerimavau. Kadangi neturėjau vyšnių džemo,naudojau pakaitintas šaldytas vyšnias su šlakeliu citrinų sulčių ir kukurūzų krakmolu, irgi tiko 🙂
Sveiki, Milda, labai džiaugiuosi, kad vyniotinis pavyko ir patiko! 🙂