Iki pat paskutinės vasaros dienos įsikibusi laikiausi kalendoriaus lapelių ir vis kartojau: vis dar vasara, vis dar vasara… Kaip ir kasmet, taip ir šiemet – atrodo, kad tie vasarai skirti lapeliai pasibaigė per greit. Tikrai prisimenu, kaip dar visai neseniai krykštavau, jog plikos medžių šakos pagaliau sužaliavo; o dabar tos žalios su kiekviena diena bus vis mažiau.
Atsisveikinti su vasara visada truputį liūdna, bet toji rudens pradžia, sutikit, turi savos magijos. Ji slypi sodriose gamtos spalvose, tyliai sau žadamose naujose pradžiose. Vis dar šiltuose jaukiuose vakaruose ir rudeninės saulės nutviekstuose rytuose.
Jau ruduo. Nors širdyje dar, nieko negaliu sau padaryti, vis dar truputį vasara.
Gal todėl anądien puoliau gaminti naminio limonado – gal jau paskutinio šį sezoną, juk žiemą karaliauja arbatos. O kol kas, kol įdienojus į kiemą dar galima išbėgt basom pėdom, kol saulei pakilus aukščiau į limonado stiklines dar norisi įsimesti kelis ledukus, – na juk tikrai, juk tikrai dar truputį vasara.
Šis citrinų limonadas – klasika. Citrinų sultys, vanduo, medus. Tik tiek tereikia, kad primaišytumėte pilną ąsotį, o paskui, jei tik norisi, galite gardinti mėgstamiausiomis uogomis, gardžiausiais vaisiais, gaivumo suteikiančiomis prieskoninėmis žolelėmis.
Pirmą kartą tokio limonado paragavau kelionėje po Sardiniją. Mažo miestelio picerijoje prie visų gėrimų buvo įrašytas ir naminis limonadas; paklausus, koks jis, padavėjas tik kilstelėjo antakį ir gūžtelėjo pečiais. Ar aš kvailioju su tokiais klausimais? Citrinų! Nesijuokit, bet tai buvo gana įsimintini pietūs: mano vyras tąkart pagaliau nusprendė, kad mėgsta picą, o aš atradau neįtikėtinai paprastai paruošiamą labai gardų limonadą.
Praėjo jau keleri metai, ir šiandien viskas apsisuko ratu. Geriame namuose gamintą limonadą, valgome picą ir dėliojame paskutinius kelionės į Italiją planus. Iki svajonių atostogų, kurių kantriai laukiau jau nuo anų metų pabaigos, liko vos kelios dienos!
Gal dėl to ir vasaros paleisti dar niekaip nenoriu. Jaučiu, ji pasibaigs kartu su atostogomis. O kol kas – kol kas dar pasinešiosiu ją širdy, mintyse ir puikaus naminio limonado pilnose stiklinėse.
Kas galėtų paprieštarauti, kad pica ir limonadas – netikęs derinys? Labai tikęs! Kaip jau ne kartą rašiau, draugystė su „Dr. Oetker Lietuva“ man vis dovanoja netikėtų atradimų. Kaip kad ir šįkart, picos „Feliciana“ maloniai nustebino ir pradžiugino. Pasirinkau Prosciutto e Spinaci , su kumpiu, špinatais, švelniu česnakiniu padažu ir žolelėmis. Pica plona ir traški, sukurta pagal itališką receptą; ant tešlos – vos keli, tačiau puikiai suderinti ingredientai ir prieskoninės žolelės.
Prosciutto e Spinaci buvo puiki, man labai patiko! Tikrai žinau, kad kartais net viena vienintelė sutaupyta valanda gali išgelbėti griūnančią dieną – ir jei jau taip nutinka, ši pica yra labai geras būdas tai dienai išgelbėti, šypt.
Ir, taip, tiesa – limonadas prie picos derėjo to-bu-lai!
Grįžkim prie limonado!
KELI MAŽI, BET SVARBŪS PATARIMAI
• Bazinį limonado receptą sudaro vos trys ingredientai – citrinų sultys, vanduo ir medus. Būtinai naudokite šviežiai spaustas citrinų sultis! Nekeiskite jų citrinų sultimis iš pakuotės. Rinkitės gerai sunokusias, sultingas citrinas ir tiesiog išspauskite iš jų sultis – bus verta!
• Prireiks dar kelių papildomų minučių, bet limonadą gerti tikrai bus kur kas maloniau, jei išspaustas citrinų sultis perkošite per sietelį ir išrinksite visas – didesnes ir mažesnes – sėklytes.
• Rinkitės natūralų, kokybišką, mėgstamą medų. Suprantu, kad mums pasisekė, jog turime savo dūzgiantį bityną, todėl medaus nepritrūkstame ištisus metus.
• Leiskite limonadui „susistovėti“ – vos sumaišius jis bus skanus, tačiau po poros valandų šaldytuve skonis bus dar labiau subalansuotas, išraiškingesnis, darnesnis.
• Citrinų limonadas, pagamintas pagal bazinį receptą, yra puikus! Tačiau galite eksperimentuoti ir atrasti naujus skonius, o galbūt ir savo patį mėgstamiausią. Pagardus rinkitės pagal sezoną. Kokios uogos dabar už lango, soduose ir miškuose? Šįkart rudeninės avietės ir gervuogės nukeliavo į mano limonado stiklines.
• Mėgstate gazuotą limonadą? Dalį vandens keiskite gazuotu vandeniu, tačiau jį į ąsotį supilkite patį paskutinį, kad maišyti po to reikėtų kuo mažiau – maišant burbuliukų mažėja.
• Pasigaminkite šiek tiek daugiau limonado – supylus į sandariai uždaromą butelį šaldytuve jis išsilaikys iki savaitės.
Naminis citrinų limonadas + 2 uogų skoniai!
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Baziniam citrinų limonadui:
6 stiklinių (1,5 l) vandens
1/3 stiklinės (120 g) medaus
1 stiklinės šviežiai spaustų citrinų sulčių (apie 4-6 didesnių citrinų)
Aviečių limonadui:
400 g šviežių ar šaldytų aviečių
bazinio citrinų limonado (žr. aukščiau)
saujos ledukų
kelių šviežio čiobrelio šakelių (nebūtinai)
Gervuogių limonadui:
400 g šviežių ar šaldytų gervuogių
bazinio citrinų limonado (žr. aukščiau)
saujos ledukų
kelių šviežio baziliko lapelių (nebūtinai)
GAMINIMO EIGA
1. Pasiruoškite bazinį citrinų limonadą. Vieną puodelį vandens supilkite į nedidelį puodą. Sudėkite į jį medų ir kaitinkite virš vidutinės ugnies, kol medus ištirps. Neleiskite užvirti. Nukelkite nuo ugnies ir leiskite šiek tiek atvėsti.
2. Kruopščiai išspauskite citrinų sultis, pašalinkite sėklytes.
3. Į ąsotį supilkite citrinų sultis, ant jų supilkite šiek tiek atvėsusį vandenį su ištirpintu medumi. Galiausiai supilkite likusius penkis puodelius vandens. Išmaišykite.
4. Palaikykite šaldytuve porą valandų. Prieš patiekdami įberkite porą saujų ledukų.
Aviečių limonadas
1. Avietes sudėkite į maisto smulkintuvą (jei naudojate šaldytas – atšildykite). Sutrinkite iki visiškai vientisos masės.
2. Sutrintas avietes perkoškite per sietelį, kad pašalintumėte kauliukus ir gautumėte aviečių tyrę.
3. Aviečių tyrę supilkite į ąsotį. Užpilkite citrinų limonadu ir įberkite saują ledukų. Gerai išmaišykite.
4. Galite pagardinti šviežio čiobrelio šakelėmis.
Gervuogių limonadas
1. Gervuoges sudėkite į maisto smulkintuvą (jei naudojate šaldytas – atšildykite). Sutrinkite iki visiškai vientisos masės.
2. Sutrintas gervuoges perkoškite per sietelį, kad pašalintumėte kauliukus ir gautumėte gervuogių tyrę.
3. Gervuogių tyrę supilkite į ąsotį. Užpilkite citrinų limonadu ir įberkite saują ledukų. Gerai išmaišykite.
4. Galite pagardinti šviežio baziliko šakelėmis.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“ .