Kartais darbai paima už rankos ir išveda iš komforto zonos. Neslėpsiu, man patinka joje tyliai tūnoti, patogiai ir saugiai, bet ten, kur komforto ribos pasibaigia, prasideda nuotykiai. Toks nuotykis buvo ir šis vištienos pyragas – dievaži, jei ne mūsų draugystė ir darbai su „Kauno grūdais“, kažin, ar būčiau kada tokį kepusi. Bet aš pusiau juokais pasiūliau idėją, jie visiškai rimtai padėjo prie tos idėjos pliusą, ir… vieną gražią dieną mano orkaitėje iškepė gražuolis vištienos pyragas tešloje. Tada kepė dar ir dar kartą, kol galiausiai pavyko toks, koks yra šiame recepte bei nuotraukose.
Prieš kokius aštuonerius metus, kai „Saulėta virtuvė“ buvo tik saldumynams ir apie saldumynus, net nebūčiau pagalvojus, kad čia atras vietą ir tokie visai, visai nesaldūs pyragai. Bet, žinot ką? Man patinka. Kaip ir gyvenime, taip ir tinklaraštyje – man visur patinka balansas.
O šis pyragas, atrodo, visai puikiai tiktų artėjančių švenčių stalui. Jis atrodo labai dailiai, o gardus yra tiek karštas, tiek šaltas. Paruošti jį taip pat kur kas paprasčiau nei galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, todėl… kodėl gi ne? Kaip manot, ar jums patiktų?
Tešloje keptas vištienos pyragas
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
2 stiklinių (280 g) miltų
1 valg. š. cukraus
½ arb. š. druskos
200 g labai šalto sviesto
¼ – ½ stiklinės (60-125 ml) šalto vandens
Vištienos įdarui:
500 g vištos šlaunelių mėsos be odos
3 česnako skiltelių
1 valg. š. garstyčių
1 ½ arb. š. druskos
1 arb. š. grūstų juodųjų pipirų
ryšelio šviežių kapotų žolelių (raudonėlių, rozmarinų, čiobrelių, petražolių)
100 g džiovintų spanguolių
2 valg. š. (20 g) kedro riešutų
400 g vištos krūtinėlių be odos
Aptepimui:
1 kiaušinio trynio
1 valg. š. vandens
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite tešlą. Į didelį dubenį suberkite miltus, cukrų ir druską Išmaišykite. Išberkite ant didelės pjaustymo lentelės ar pjūviams atsparaus stalviršio.
2. Labai šaltą sviestą supjaustykite kubeliais (galite jį supjaustyti prieš tai ir šaldytuve laikyti supjaustytą iki kol gaminsite – taip jis bus dar šaltesnis). Suberkite sviesto kubelius ant miltų ir kapokite peiliu, kol virs trupiniais. Baikite kapoti tešlą, kai matomi liks tik visai nedideli sviesto gabalėliai.
3. Ant kapotos tešlos viršaus tolygiai užpilkite ketvirtį puodelio labai šalto vandens. Pradėkite minkyti tešlą – jį turėtų sukibti į vieną rutulį, tačiau gali prireikti dar šiek tiek vandens, kad galėtumėte išminkyti vientisą tešlą.
4. Paruoštą tešlą suvyniokite į maistinę plėvelę ir suplokite į plokščią disko formą. Palaikykite šaldytuve dvi valandas.
5. Tešlą pasiruošti galite ir iš anksto: šaldytuve į maistinę plėvelę suvyniotą tešlą galite laikyti iki savaitės, o šaldiklyje – net kelias savaites. Norėdami atšildyti tešlą, perkelkite ją iš šaldiklio į šaldytuvą dieną prieš naudojant ir leiskite palaipsniui atšilti.
6. Paruoškite vištienos įdarą. Vištienos šlaunelių mėsą, česnako skilteles, garstyčias, druską ir pipirus sudėkite į maisto smulkintuvą ir visiškai susmulkinkite.
7. Perdėkite maltą vištieną į dubenį ir sumaišykite su kapotomis prieskoninėmis žolelėmis, džiovintomis spanguolėmis, kedro riešutais ir nedideliais kubeliais supjaustyta vištienos krūtinėle.
8. Uždenkite indą maistine plėvele ir palaikykite šaldytuve 1-2 valandas, kol vištiena pasimarinuos.
9. Iškočiokite tešlą ir suformuokite pyragą. Lygų ir švarų paviršių dosniai pabarstykite miltais. Išimkite atšaldytą tešlą iš šaldytuvo, išvyniokite iš maistinės plėvelės, dėkite ant miltais pabarstyto paviršiaus ir pradėkite kočioti. Kočiokite nuo tešlos centro link kraštų, spausdami tešlą kočėlu prie stalviršio: keletą kartų pakočiokite tešlą link vieno krašto, pakelkite nuo stalviršio, pasukite, ir keletą kartų pakočiokite į kitą pusę. Taip sukite ir vis kočiokite tešlą nuo centro link kraštų (jei reikia, paberkite daugiau miltų, kad tešla neliptų nei prie stalviršio, nei prie kočėlo), kol iškočiosite tešlos lakštą, pakankamą uždengti kepimo formos dugną ir sieneles. Stenkitės tešlą iškočioti kuo greičiau, kol ji dar yra šalta – vos sviestas pradės šilti, ji taps lipnesnė ir kočioti bus vis sudėtingiau.
10. Iškočiotą tešlą atsargiai perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo formos (25×12 cm dydžio), įklokite taip, kad dengtų dugną ir sieneles, o vienoje pusėje liktų daugiau tešlos, kuria vėliau uždengsite pyrago su įdaru viršų.
11. Į kepimo formą, išklotą tešlą, sukrėskite įdarą, paspauskite jį, kad neliktų daug oro tarpų. Uždenkite tešla, gerai užspauskite kraštus. Tešlos perteklių, jei toks lieka, nupjaukite peiliu ir iš tų tešlos gabaliukų sausainių formelėmis galite išspausti papuošimų pyrago viršui.
12. Pyrago viršų aptepkite kiaušinio tryniu, išplaktu su šaukštu vandens. Tešlos paviršiuje padarykite dvi ar tris maždaug 2 cm skersmens skylutes, kad pro jas galėtų išeiti kepant susikaupęs oras ir drėgmė.
13. Iškepkite pyragą. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ᵒC temperatūros. Kepkite pyragą įkaitintoje orkaitėje apie 1 valandą, kol tešlos plutelė bus gražiai auksinės spalvos, o vištienos įdaras – iškepęs. Įdaro temperatūra turėtų siekti 65 ᵒC.
14. Iškepusiam pyragui leiskite šiek tiek atvėsti, tuomet atsargiai išimkite iš kepimo formos. Patiekite šiltą arba jau atvėsusį, supjaustytą riekelėmis.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Kauno grūdais“.