Vaikystėje viskas galima. Na, bent jau pradėti pirmadienį nuo gabalėlio pyrago – tai jau tikrai!
Gal truputį simboliškai, o gal tiesiog iš ilgesio – vaikų dienai norėjau iškepti ką nors iš savo vaikystės. Man žavu, kaip skoniai, maisto tradicijos yra perduodamos iš kartos į kartą, kaip kuriama skoniais ir nosį kutenančiais gardžiais aromatais apipinta šeimos istorija.
Buvo laikas, kai šį pyragą – trupininį su uogiene – man kepė mano mama. Dabar yra laikas, kai jį kepu savo sūnui.
Jis nėra prašmatnus, originalus ar stebinantis. Ne tas, kurį kepant reikėtų skaičiuoti beriamus cukraus grūdelius; jų daug, pyragas saldus, bet šis toks tiesiog turi būti – nes visada toks buvo. Šis pyragas – klasika. Tikiu, kad tokį kepdavo daugelio mūsų mamos, tiesa? Jau vien dėl to tie pyragai visada buvo patys skaniausi.
Mamos man persakytas receptas sutilpo į du žodžius („iš akies“), todėl teko paklausinėti įkyriau, kad pavyktų surašyti jį taip, kaip mamoms dažnai nėra būdinga – su kiekiais, svoriais ir instrukcijomis. Dalinuosi receptu tikėdama, kad nepatikti tiesiog negali, – kviečiu išsikepti ir jus!
Pyragui naudojau bruknių uogienę, parsivežtą iš mamos rūsio. Bet kuri kiek rūgštesnė uogienė čia tiks puikiai: galite naudoti naminę, pirktinę ar čia pat pasigaminti iš šviežių uogų, kurių tuoj bus vis daugiau.
Prie šio per kartas keliaujančio recepto prisijungė ir mano partneris „Dr. Oetker Lietuva“ – tiek aš, tiek mano mama į pyragų tešlą jau metų metus beriame šio prekės ženklo kepimo miltelius ir vanilinį cukrų. Nes be meilės, kuri tiesiog būtina kepant pyragus, į jų tešlą visad reikia įmaišyti ir dar šio bei to, kad iškeptų purūs, minkšti ir kvepiantys.
Ar ir jus saldus trupininis pyragas nuo pirmo kąsnelio įsuka į nostalgišką prisiminimų karuselę? Tuomet pirmyn, supkimės, – išsikepkite šį pyragą sau, savo vaikams, savo mamoms, visiems, kuriuos mylite!
Trupininis pyragas su uogiene
AtsispausdintiINGREDIENTAI
3 stiklinių (420 g) kvietinių miltų
1 arb. š. „Dr. Oetker“ kepimo miltelių
1 arb. š. „Dr. Oetker“ vanilinio cukraus
žiupsnio druskos
1 stiklinės (200 g) cukraus
200 g šalto sviesto
1 kiaušinio
apie 500 ml mėgstamos uogienės
Papuošti:
miltelinio cukraus
šviežių uogų
GAMINIMO EIGA
1. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ᵒC temperatūros. Kepimo indą (20×30 cm) išklokite kepimo popieriumi.
2. Į dubenį suberkite miltus, kepimo miltelius, vanilinį cukrų, druską ir cukrų. Suberkite kubeliais supjaustytą šaltą sviestą, įmuškite kiaušinį. Išmaišykite ir minkykite, trindami tarp pirštų, kol neliks sausų miltų ir gausite birius trupinius.
3. Maždaug du trečdalius paruoštų trupinių suberkite ant kepimo formos dugno, lengvai paspauskite delnais. Ant jų tolygiai paskirstykite uogienę. Ant uogienės suberkite likusius trupinius.
4. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 40 min., kol pyrago paviršius taps gražiai auksinės spalvos. Atvėsinkite, tuomet išimkite iš kepimo indo ir supjaustykite kvadratėliais.
5. Patiekite apibarstė vaniliniu cukrumi ir pagardinę šviežiomis uogomis ar rutuliuku vanilinių ledų.
Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“.
#reklama #droetkerlietuva
11 komentarai
Tiesig įdomu: kepimo miltelius į sviestinę tešlą dedate todėl, kad „na, pyragui su miltais juk kepimo milteliai nepamaišys…”, ar todėl, kad žinote kokią paslaptį?;-) Aš visada maniau, kad į tešlą, iš kurios nelaukiama, kad ji iškils, kepimo miltelių dėti nereikia, bet gal jie kažką kitko padaro? Dėkui!:-)
Atsakysiu labai atvirai – labiausiai kepimo miltelius į šį pyragą beriu todėl, kad mama visada berdavo ir beria, ir man taip receptą susakė, o aš nieko neklausinėdama imu ir pasitikiu, kai kalba eina apie tokius mano vaikystės receptus 😀 Galbūt profesionalūs konditeriai galėtų pakomentuoti išsamiau, aš pati, deja, tokių žinių neturiu. Bet mąstau, kad galbūt net trupiniams kepimo milteliai suteikia puresnės konsistencijos, t.y. iškepę jie yra labiau trapiai minkšti, o ne kieti. Nes šis mano trupininis pyragas tikrai ne iš kietųjų, jo apatinė dalis netgi labai minkšta, viršus – trapesnis.
Geras klausimas. Man irgi įdomu:)
Jelena, pasidalinau savo svarstymais atsakyme į pirmąjį komentarą 🙂
Kepiau, labai skanu. Ačiū😉
Ačiū, Giedre, smagu girdėti! 🙂
Susiruošiau kaip tik kepti pirmą kartą. Iš tokios birios tešlos dar neteko nieko kepti, bus įdomu, parašysiu kaip pavyko 😁😉
Labai geras pyragas. Dėkui už receptą. Bandžiau kepti be kepimo miltelių (arba sodos). Iškepusio pyrago konsistencija – kietesne, labaiu kaip kokios galetės. Tada norisi plonesnio sluoksnio tešlos. Tai kad dėti kepimo miltelius tikrai verta. Taip, mes neaitikim tešlos iškilimo, kaip kokio biskvito, bet puresnė tešla – labiau „pyragiška”.
Anna, labai ačiū, kad pasidalinote patirtimi ir įspūdžiais! 🙂
Tobulas receptas! Vieną stiklinę kvietinių miltų keičiau migdolų miltais, cukraus taip pat dėjau šiek tiek mažiau. Labai greitai pasigamina, nereikia terliotis 🙂 Genialumas paprastume. Ačiū! 🙂
Kepu gal koki 7-ta karta tobulas dar visad varkes dedu sluoksni ir uogines tobulas🥰visi krastai pyrago dingsta dar ne paserviravus🙈