Skonis: 10/10. Nors save dažnai vadinu neišrankia maistui, kai pagalvoji… Visko nevardinsiu, bet džiovinti vaisiai – vienas iš punktų, kurių ne ne ne, niekad ir niekaip nevalgau. Tačiau šią duonelę – kuri daugiau ar mažiau primena parduotuvinę, prieš kurį laiką buvusią mūsų namuose dažną viešnią – nusprendžiau nieko nelaukus iškepti savo šeimynėlei. Duona buvo sutikta itin džiaugsmingai ir valgoma su didžiulu apetitu. Taigi, tą patarimą palaikyti šią duoną bent keletą dienų, kad ji būtų skanesnė, atidėjau kitam kartui – matau akivaizdžiai, kad ji tikrai be galo skani ir šiandien.
Sudėtingumas: nieko labai sudėtingo.
Kur radau? Joy of BAKING
Džiovintų vaisių ir riešutų duona
AtsispausdintiINGREDIENTAI
3/4 puodelio (105 g) miltų
1/2 arb.š. kepimo miltelių
1/2 arb.š. druskos
3/4 puodelio (160 g) rudojo cukraus
3 puodeliai (300 g) grubiai smulkintų riešutų
1/2 puodelio (65 g) džiovintų vyšnių
2 puodeliai (260 g) džiovintų datulių, susmulkintų
1/2 puodelio (85 g) džiovintų abrikosų, supjaustytų į keturias dalis
3 dideli kiaušiniai
1 arb.š. vanilės esencijos
GAMINIMO EIGA
Dideliame dubenyje sumaišyti miltus, kepimo miltelius ir druską. Įmaišyti rudąjį cukrų, riešutus ir džiovintus vaisius. Įsitikinti, kad visi vaisiai ir riešytai padengti miltų mišiniu.
Kitame dubenyje suplakti kiaušinius su vanile, kol masė taps puri ir šiek tiek tiršta (plakti kelias minutes). Supilti šį plakinį į riešutų ir vaisių mišinį ir išmaišyti, kol visi vaisiai ir riešutai bus apsivėlę tešla.
Gautą tešlą supilti į paruoštą, riebalais išteptą kepimo formą (aš naudojau kekso formą su skyle, orginale siūloma kepti 23 x 12 cm. dydžio kepimo inde, jį kepimo popieriaus lakštu perskyrus į dvi dalis – pailgus kepaliukus). Kepti iki 160 ºC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 60 – 75 minutes, kol tešla taps gražiai ruda ir atšoks nuo formos kraštų. Jei kepinys ima ruduoti per greitai, viršų uždengti folija.
Išimti iš orkaitės, atvėsinti ir išimti iš kepimo indo. Norint kepinį išsaugoti ilgesniam laikui, įvynioti į maistinę plėvelę ar aliuminio foliją. Duona bus skaniausia, jei taip bus palaikyta kelias dienas. Gali būti laikoma iki dviejų savaičių kambario temperatūroje ar net iki poros mėnesių šaldytuve.
Patiekiant supjaustyti plonomis riekelėmis.
20 komentarai
kažkada pati kažką panašaus gaminau 🙂 (labai skanu)
Man sita duona pati megstamiausia as ja valgydavau pirktine. Dabar bus proga pasigaminti paciai, tik iskilo klausimas su nurodytu produktu kiekiais ir skliausteliuose nurodytais gramais. Nelabai suprantu! Gal galite paaiskinti, buciau labai dekinga.
Edita, čia viskas labai paprasta – kiekis nurodytas tiek puodeliais, tiek gramais (skliausteliuose). Taigi, jei labiau mėgsti dirbti su svarstyklėm ir jas turi – čiupk jas, tada viskas gausis itin tiksliai, o jei neturi, tuomet griebk puodelį ir darbuokis su juo 🙂
Sėkmės, skanaus ir būtinai lauksiu įspūdžių! 😉
dekui 🙂 uz paaiskinima. Kai pasigaminsiu, butinai papasakosiu savo ispudzius.
Vajetaus kaip as noriu sitos duoneles 🙂
Laukiam laukiam ir laikom kumščius, kad tikrai nenuviltų 🙂
Ką tik išsikepėm šią duonelę. Galiu pasakyti – TOBULA. Nuostabus aromatas ir skonis.. Ačiū!
Aušra, nėra už ką 🙂 Labai džiaugiuos, kad taip patiko 🙂
Praejo metai ir tik dabar susikaupiau iskepti sita duonele. Skonis tiesiog fantastiskas ir tikrai ji bus labai daznai kepama.
As net nelaikiau keliu dienu, o is kart karsta jau ragavau.
Dekoju uz puiku recepta.
Eita, nėra už ką :)) Aš, kaip ir minėjau, irgi nelaukiau tų kelių dienų – na, nežinia kaip ten būtų, bet ji buvo kuo skaniausia ir tą pačią dieną 🙂
Šiandien kepiau. Dar šilta 🙂 Negaliu objektyviai įvertinti skonio, nes man sloga, tai skonio receptoriai nelabai funkcionuoja.
Asta, norėjau paklausti, ar normalu, kad ji man gavosi sunki? Šiaip pakilo, bet ir pats minkštimas neatrodo tobulai iškilęs (nors ir nelabai yra kam kilti, nes gi daug vaisių ir riešutų). Aš šiaip naudojau kitokius priedus, tik žiūrėjau, kad miltų ir vaisių /riešutų proporcijos būtų panašios. Gal reikėjo daugiau kepimo milteliu? O gal kai kurie priedai nelabai leido tešlai pakilti – pvz. migdolai?
Živile, žinok, man ji irgi nesigavo purutė. Labai teisingas tavo žodis – ši duona sunki. Na, bet kitaip nelabai ir būti gali, atsižvelgiant į džiovintų vaisių ir tešlos santykį.
Aš, tiesą sakant, asmeniškai šios duonos net neragavau, nes nedraugauju su džiovintais vaisiais, bet valgiusieji baisingai gyrė ir vien dešimtukus rašė, taigi.. man ji pasirodė tokia, kokios aš ir tikėjausi, kiti irgi sakė, kad viskas čiki 🙂
Ačiū, Asta. Šiandien jau skonį gerai jaučiu, taigi duona puiki. Tikrai kepsiu dar ne vieną kartą.
Kaip manai, kas gautųsi, jeigu naudoti ruginius miltus? Gal duona panašesnė būtų į juodą ir rūgštesnė?
O, nu tai šaunu, kad skonis duonos pagaliau atsiskleidė visu gražumu 🙂
Su ruginiais miltais pabandyti, žinoma, kad galima ir net verta. Kadangi nebandžiau pati, tikslaus rezultato pasakyti negaliu, bet turėtų tikrai tokia „rimtesnė”, juodesnė duona gautis, kitokio – galbūt sodresnio ir duoniškesnio – skonio. Labai smagu būtų, jei tu – jeigu išbandysi – pasidalintum patirtim 🙂
Būtinai pasidalinsiu 🙂 Greitai ir išbandysiu, nes šita labai skaniai valgosi.
Vėl kepiau duoną su riešutais ir džiovintais vaisiais, tačiau naudojau tešlą kaip duonai su raugu kepti. Nenusivyliau.
Džiugu, kad pakoregavimai nenuvylė 🙂 O kuri visgi skanesnė? Su paprastais ar su ruginiais miltais? 🙂
Prisipažinsiu, tavasis variantas lengvesnis, turiu omeny pati duona, ir saldesnis, labiau tinka prie arbatos. Ruginių miltų duonos kepaliuku tai, manau, ir galvą praskelti galima būtų :)) Kadangi pirmą kartą kepiau duoną, tai gal dar ir nepavyko kaip turėtų būti. Na bet kaip ir sakiau, rezultatas mane tenkina. Tikrai kepsiu ne vieną kartą 🙂
Supratau, Živile 🙂 Na, bet svarbiausia, kad nenuvylė 🙂
Šiandien vėl kepiau vaisių duoną, bet su savom interpretacijom. Dėjau rupius kvietinius miltus, visokias sėklas, džiovintus vaisius, beje, dar ir likutį grietinės (maždaug valgomąjį šaukštą) įdėjau, kad daugiau būtų kiaušinių masės ir duona ne tokia sausa gautųsi kaip patį pirmą kartą. LABAI SKANIAI PAVYKO.
Živile, šaunuolė esi, kad tiek daug varijuoji su tais pačiais receptais ir ieškai tobulų skonių – super :)) Ir džiaugiuosi, kad eksperimentai sėkmingi ir skanūs 😉