Myliu Kalėdas. Dabar, kai laukiame jų jau trise, myliu jas dar labiau. Tas stebuklingas laukimas, kuris mano mintis ir širdį paprastai užvaldo vos vakarams tapus kiek ilgesniems, yra toks gražus jausmas, toks geras ir šiltas, ir nuostabus. Laiškai Kalėdų seneliui, šventinių dovanėlių sąrašai, storų receptų knygų vartymas, meduolių kepimas, rankas sušildantys saldžios kakavos puodeliai, romantiški filmai, ant eglutės lėtai mirksinčios lempelės, jau seniai mintinai išmoktos Kalėdinės dainos… Visi mes turime savo šventines tradicijas. Į mano tradicijų sąrašą būtiniausiai reikėtų įrašyti ir juos – šiuos minkštučius imbierinius sausainius.
Pirmą kartą juos iškepiau prieš nei daug, nei mažai – prieš aštuonerius metus, radusi savo iki šiol mėgstamame „Joy the Baker“ tinklaraštyje. Tąkart rašiau, kad jie „traškūs, o pačiam viduje šiek tiek minkšti. Atrodo pakankamai kieti, tačiau atsikandus kąsnelį, jis tiesiog tirpsta burnoje. Ir labai labai saldūs, tačiau… saldumas jiems tinka. Jie kvepia Kalėdomis – imbieru, cinamonu, gvazdikėliais ir švenčių laukimu…“.
Taip jau nutiko, kad visus tuos aštuonerius metu kepu šiuos sausainius prieš kiekvienas Kalėdas. Nebūtinai šventiniam stalui – kur kas dažniau eglutės puošimo vakarui, kuris pas mus buvo visai neseniai. Esu juos kepusi ir vidury kaitrios vasaros, kai ruošiau savo „Saulėtos virtuvės saldumynų knygą“, nes negalėjau įsivaizduoti, kaip rašydama saldumynų knygą, galėčiau nepasidalinti vienu iš pačių skaniausių savo kepamų sausainių receptu. Pamenu, kad lyg tyčia tada susitikome su Jule ir Indre, parke, virš mūsų galvų kepinant saulei, buvo kaip niekad karštos dienos… Man atidarius indelį su sausainiais, jos kilstelėjo antakius – imbieriniai sausainiai vasarą? Tada dar tyliai saugojau savo paslaptį, todėl nerūpestingai numojau ranka – kai sausainiai tokie skanūs, ne nuodėmė juos ir vasarą valgyti. Ir tai yra tiesa! Vis tik artėjant žiemai, už lango temperatūros stulpeliui krintant žemyn, vakarams ilgėjant ir vis dažniau namuose skambant Kalėdinėms melodijoms – štai kada jie patys skaniausi.
Beje, jie tikrai saldūs, labai saldūs. Bet jei net įprastai renkatės mažiau saldžius kepinius, norėčiau pamėginti jus įtikinti išsikepti bent vieną skardą šių sausainių. Kaip kažkada juos pavadino mano kolegė, tai – gerumo sausainiai. Cukrus jiems tinka. Kiekviena cukraus kruopelytė.
Iki Kalėdų liko – aš vis dar skaičiuoju! – vos 26 dienos. Pats laikas pagalvoti apie skonius, kuriais artimuosius ir save lepinsime per šias šventes. Ir lygiai taip pat pats metas pagalvoti apie dovanėles, kuriais juos nudžiuginsime. Dar kartą kviečiu apsidairyti ir mūsų mažutėje krautuvėlėje, kurioje – ir rankų darbo namų ir stalo tekstilė iš natūralaus lino, kuriantiems jaukių namų ritualus; ir tobulosios pietų dėžutės, kurių vienoje šįkart vietą rado ir imbieriniai sausainiai.
Kalėdos pietų dėžutėse, Kalėdos užrašų knygelės puslapiuose, Kalėdos žurnaluose, parduotuvėse, televizijoje… Mintyse ir širdyje. Kalėdos jau visur!
Žalią pietų dėžutę galite įsigyti: www.e-sauletavirtuve.lt
Imbieriniai sausainiai
AtsispausdintiINGREDIENTAI
200 g sviesto
1 puodelis (200 g) cukraus
1 kiaušinis
¼ puodelio (85 g) šviežio skysto medaus
2 puodeliai (280 g) miltų
1 arb. š. kepimo miltelių
1 arb. š. sodos
2 arb. š. malto imbiero
1 arb. š. malto cinamono
½ arb. š. malto muskato
½ arb. š. maltų gvazdikėlių
¼ arb. š. druskos
½ puodelio (100 g) cukraus
GAMINIMO EIGA
1. Sviestą ir cukrų elektriniu plaktuvu išplakite iki purios masės. Įmuškite kiaušinį, supilkite medų ir dar kartą gerai išplakite. Atidėkite į šalį.
2. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, sodą, maltą imbierą, cinamoną, muskatą, gvazdikėlius ir druską. Suberkite miltų mišinį į plakinį ir išmaišykite, kol neliks sausų miltų.
3. Paruoštą tešlą suvyniokite į maistinę plėvelę ir palaikykite šaldytuve mažiausiai 1-2 valandas ar per naktį.
4. Orkaitę įkaitinkite iki 180ºC temperatūros. Pasiruoškite ir kepimo popieriumi išklokite kepimo skardas.
5. Cukrų suberkite į didelę plokščią lėkštę.
6. Iš šaldytuvo išimtą tešlą padalinkite į maždaug 30 lygių dalių. Iš kiekvieno tešlos gabalėlio tarp delnų suformuokite apvalų kamuoliuką. Apvoliokite cukruje iš visų pusių. Cukruje apvoliotus tešlos kamuoliukus išdėliokite ant kepimo skardų, palikdami tarp jų apie 5 cm tarpus.
7. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 10-15 minučių, kol sausainiai suplokštės, o jų paviršius ims šiek tiek trūkinėti. Iškepę sausainiai bus labai minkšti, todėl kelias minutes atvėsinkite juos kepimo skardose, o tuomet perkelkite ant grotelių ir visiškai atvėsinkite.
8. Patiekite.
6 komentarai
Labai ačiū už receptą! o kiek laiko juos iškeptus galima laikyti? Ar dabar būtų per anksti kepti Kalėdoms? 🙂
Monika, nėra už ką – gerais receptais tiesiog būtina dalintis, o šie sausainiai yra tiesiog nerealaus gerumo 🙂 Tik, deja, iškepti jų prieš šventes galima, bet ir suvalgyti reikėtų prieš šventes; jie ne iš tų, kurie laikosi labai ilgai, skaniausi kelias dienas po kepimo 🙂 Taigi, labai siūlau išsikepti dabar, paragauti, o tuomet – išsikepti jau visai prieš Kalėdas! Gražaus švenčių laukimo! 🙂
O Asta, tą mūsų susitikimą prisimenu ir aš :} Šiltai taip, šiltai – ir nuo vasaros, ir nuo sausainių, ir nuo pasibuvimų.
Aš kepdavau panašius veganiškus sausainius – ir man tas jų cukruotas žvilgesys vis dar atrodo magiškas! Kai tik prisiruošiu kepti storesnius imbierinukus – na, ne švediškuosius pepparkakor – tavieji bus sąrašo viršuje.
Sveiki, tikiuosi sulaukti atsakymo iki vakaro, kadangi kepsiu sugrįžus namo.. 🙂
Sakykite, ar labai skonis ir vaizdas ir konsistencija suprastės, jeigu nedėsiu medaus?
Esu alergiška jam.. 🙂
Labai labai lauksiu atsakymo!
Medų galite pakeisti melasa arba klevų sirupu, blogiausiu atveju – ruduoju cukrumi 🙂 Sėkmės ir skanaus!
Nuostabūs! (taip, tikrai labai saldūs, tad vos vos primažinau cukraus tešloje, bet tikrai labai pavykę sausainiai)