Japoniškas braškių tortas (angl. Japanese strawberry shortcake) – gardus, lengvas ir vasariškas desertas. Sluoksniuojamas iš ypač purių biskvitų, šviežių braškių ir grietinėlės kremo, Japonijoje jis dažniau ragaujamas ne kaip vasaros, o kaip klasikinis Kalėdų stalo saldėsis. Žiemos šventes išties primena raudonos ir baltos spalvų paletė, o apibarsčius tortą milteliniu cukrumi – braškes jis padengia lyg ką tik iš debesų pabiręs sniegas. Vis tik mūsų šalyje braškė yra vasaros uoga, o ragaujant kąsnelį šio burnoje sutirpstančio torto – mintyse vien saulė, žaliuojantys sodai ir raudonai braškių nudažytos pirštų pagalvėlės. Nelaukim Kalėdų – gaminkim šį tortą dabar, sveikindami vasarą!
Lengvumas – šio torto išskirtinumas. Kad ir kiek tortų esate išragavę, tikrai pastebėsite, kad šio biskvitai – ypatingai lengvi, lyg debesėliai. Priešingai nei daugelis biskvitinių tortų, jis nėra saldus – vos keli šaukštai cukraus neužgožia natūralaus sunokusių braškių saldumo, todėl tortas yra maloniai gaivus.
Tai nėra sudėtingai paruošiamas desertas, o ir ingredientų jam reikia visai kasdienių. Detaliai sekite receptą ir kiekvieną jo žingsnį, kad biskvitai iškeptų purūs ir lengvi, kad grietinėlės kremas pavyktų glotnus ir švelnus. Susluoksniavę tortą kantriai išlaukite porą valandų, tuomet ragaukite. Vasara, tiesa? Kvepianti lengvumu ir braškėmis!
Gaminkime žingsnis po žingsnio dabar pat!
PATARIMAI IR PASTEBĖJIMAI
- Kaip ir daugeliui konditerinių kepinių, šiam tortui svarbus tikslumas – jei tik turite galimybę, matuokite reikiamus ingredientų kiekius svarstyklėmis.
- Biskvitui purumo suteikia atskirai išplakti kiaušinių baltymai. Išplakite juos iki standžių putų, tačiau neperplakite – perplaktus, itin standžius baltymus būtų sunku įmaišyti į tešlą, todėl ir biskvitas iškeptų ne toks purus.
- Jei turite galimybę, naudokite naminius (kaimiškus) kiaušinius. Jie biskvitui suteiks ir gražiai geltoną spalvą, ir papildomo skonio sodrumo.
- Biskvitą kepkite vandens vonelėje, tai užtikrins tolygų kilimą ir kepimą.
- Jei biskvitą kepate formoje su atsegamais kraštais, labai kruopščiai ją apsukite keliais sluoksniais folijos, kad užtikrintumėte sandarumą – vanduo negali patekti į kepimo formą, kurioje yra tešla!
- Biskvitą galite iškepti vieną dieną prieš sluoksniuojant tortą. Tokiu atveju visiškai atvėsusį biskvitą įsukite į maistinę plėvelę, kad per naktį neapdžiūtų.
- Lengviausiai išplaksite šaltą grietinėlę, papildomai galite atšaldyti ir dubenį, kuriame plaksite.
- Grietinėlės kremą galite ruošti ir be želatinos, tačiau nedidelis jos kiekis kremui suteiks tvirtumo, neatimdamas lengvos ir švelnios tekstūros. Jei ketinate tortą kur nors transportuoti ar ilgiau laikyti ant stalo kambario temperatūroje, kremą verčiau ruoškite su želatina.
- Būkite atidūs tirpindami želatiną ir jokiais būdais neleiskite jai užvirti – užvirusi ji praranda savo stingdančias savybes.
- Tortą susluoksniuokite vieną-dvi valandas iki patiekiant. Susluoksniuotą palaikykite šaldytuve, kad šiek tiek sutvirtėtų, tuomet patiekite. Skaniausias tortas šviežias, bet šaldytuve jį galite laikyti iki dviejų dienų.
Japoniškas biskvitinis braškių tortas
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Biskvitui:
1/3 stiklinės (80 g) pieno
50 g sviesto
½ stiklinės (70 g) kvietinių miltų
1 valg. š. (10 g) kukurūzų krakmolo
4 didelių kiaušinių
¼ stiklinės + 2 valg. š. (70 g) cukraus
Braškėms:
200 g braškių
1 valg. š. cukraus
Sirupui:
2 valg. š. cukraus
3 valg. š. karšto vandens
Grietinėlės kremui:
1 stiklinės + 2 valg. š. (280 g) riebios grietinėlės (35-36 proc.)
2 valg. š. miltelinio cukraus
¾ arb. š. želatinos
2 valg. š. vandens
GAMINIMO EIGA
1. Iškepkite biskvitą. Pasiruoškite ingredientus.
2. Kepimo formos (18 cm skersmens) dugną išklokite kepimo popieriumi. Jei forma su atsidarančiu borteliu, iš išorės pusės sandariai apsukite pora sluoksnių folijos. Atidėkite į šalį.
3. Orkaitę įkaitinkite iki 160 ᵒC temperatūros (kaitinimas iš viršaus ir apačios).
4. Į nedidelį puodą supilkite pieną ir sudėkite sviestą. Pakaitinkite virš vidutinio dydžio kaitros, kol sviestas ištirps. Perpilkite į dubenį.
5. Į dubenį su sviesto ir pieno mišiniu išsijokite miltus, sumaišytus su kukurūzų krakmolu. Išmaišykite.
6. Kiaušinių trynius ir baltymus atskirkite. Į dubenį su ruošiama tešla sudėkite kiaušinių trynius. Išmaišykite.
7. Kiaušinių baltymus sudėkite į plakimo dubenį. Išplakite iki lengvų putų, tuomet, toliau plakdami, lėtai suberkite cukrų. Plakite iki standžių putų – apvertus dubenį, baltymai turėtų laikytis jame. Neperplakite. Baltymų putos turi būti standžios, bet minkštos.
8. Plaktus baltymais lengvais judesiais per kelis kartus įmaišykite į ruošiamą tešlą.
9. Paruoštą tešlą supilkite į kepimo formą. Kelis kartus stuktelėkite formą į stalviršį, kad tešloje esantys didesni oro burbuliukai subliukštų.
10. Dėkite kepimo formą į didesnę kepimo formą, kurią pripildykite karšto vandens. Vandens turėtų būti tiek, kad semtų kepimo formą su biskvitu per 3-4 centimetrus.
11. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 1 val. 20 min. – 1 val. 30 min. Pirmąją kepimo valandą orkaitės durelių nedarinėkite! Artėjant kepimo laiko pabaigai, orkaitės dureles galite praverti ir mediniu pagaliuku patikrinti, ar biskvitas jau iškepęs. Medinį pagaliuką įsmeigus ir ištraukus iš biskvito centro, jis turi būti švarus.
12. Biskvitui iškepus, išimkite iš orkaitės ir peiliu apipjaukite kraštus. Dėkite ant grotelių (apvožkite viršutine biskvito dalimi į apačią), nuimkite kepimo formą ir visiškai atvėsinkite.
13. Biskvitui atvėsus, aštriu peiliu perpjaukite jį į dvi dalis.
14. Kol biskvitas vėsta, paruoškite braškes. Supjaustykite jas riekelėmis, suberkite į dubenėlį. Apiberkite cukrumi. Išmaišykite ir palikite pastovėti 1-2 valandas.
15. Išsiskyrusį sirupą iš dubenėlio su braškėmis nupilkite į stiklinę.
16. Paruoškite sirupą. Į stiklinę su braškių sirupu suberkite cukrų, supilkite karštą vandenį. Išmaišykite, kol cukrus ištirps.
17. Paruoškite grietinėlės kremą. Iš pradžių pasiruoškite ingredientus.
18. Želatiną sumaišykite su vandeniu. Leiskite 5-10 minučių pastovėti, kol želatina išbrinks.
19. Išbrinkusią želatiną ištirpinkite virš garų vonelės ar mikrobangų krosnelėje. Neleiskite želatinai užvirti, nes tuomet ji praras savo stingdančias savybes!
20. Grietinėlę supilkite ir miltelinį cukrų suberkite į plakimo dubenį. Elektriniu plaktuvu plakite, kol pradės formuotis minkštos (!) putos.
21. Nustokite plakti ir vieną šaukštą minkštų grietinėlės putų įmaišykite į dubenėlį su ištirpinta želatina.
22. Supilkite želatinos ir grietinėlės mišinį į dubenį su plakama grietinėle ir plakite toliau – iki tirštų grietinėlės putų. Neperplakite, nes perplakta grietinėlė taps šiurkščios, grūdėtos tekstūros, praras glotnumą.
23. Susluoksniuokite tortą. Pirmąjį iš biskvitų sulaistykite sirupu.
24. Ant viršaus tolygiai paskleiskite porą šaukštų grietinėlės.
25. Išdėliokite braškes – tiek, kad padengtų visą paviršių.
26. Braškes užklokite grietinėlės kremu.
27. Dėkite antrąjį biskvitą, jį taip pat sulaistykite sirupu.
28. Likusiu grietinėlės kremu aptepkite torto viršų ir kraštus.
29. Dėkite į šaldytuvą ir palaikykite porą valandų, kol tortas taps tvirtesnis.
30. Papuoškite tortą šviežiomis braškėmis. Pjaustykite gabalėliais ir patiekite.
Receptas ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO publikuotas portale LaMAISTAS.lt.
Recepto šaltinis: Omnivore’s Cooking