Klafutis – ar esat girdėję mielesnį (ir juokingesnį) kepinio pavadinimą, šypt? Tai prancūziškas saldus kepinys, panašus į pudingą ar orkaitėje keptą blyną su uogomis. Tradiciškai tai turėtų būti vyšnios, bet ir šilauogės, mėlynės, avietės, juodieji serbentai, persikai ar nektarinai šiam desertui tinka puikiai. Siūlau įberti ir nutarkuotų citrinos žievelių – jos suteikia gaivumo, lengvumo, puikiai dera su uogomis.
Klafutis yra purus ir lengvas, tuo pačiu – kremiškos tekstūros, saldus, kvepiantis vanile ir lėtais savaitgaliais. Galite jį kepti be jokios progos, bet jei jos vis tik norėtųsi – Velykų pusryčiams toks lepūniškas kepinys būtų pats tas!
Skaniausia jį valgyti šiltą, kabinti šaukštais tiesiai iš kepimo indo ir dėti į dubenėlius: tau, jam, man, visiems… Norite, kad būtų dar labiau desertas nei pusryčiai? Patiekite su dosniais rutuliukais vanilinių ledų.
Kaip ir visiems kepiniams, taip ir šiam, galioja tos pačios taisyklės: į virtuvę eikite su šypsena, gaminkite su meile, naudokite kokybiškiausius produktus, ragaukite su malonumu (be jokių cukraus kristalų skaičiavimo, šiukštu!).
Kalbant apie produktus, stabtelkime šiandien trumpam ties kiaušiniais. Šiuo receptu kviečiu ne tik išsikepti gardžius pusryčius, bet prisidedu ir prie kilnios „Tušti narvai“ iniciatyvos, skatinančios – rinkimės kiaušinius atsakingai ir atsisakykime narvuose laikomų vištų kiaušinių, žymimų trečiu numeriu. Ar matėt kada, kokios žiaurios jų gyvenimo (ką čia gyvenimo, greičiau jau egzistavimo) sąlygos? Internetas pilnas filmukų, kuriuos žiūrėti tiesiog skauda.
Kartais nežinojimas gyvenimą ir sprendimus gali daryti lengvesniais, bet žinoti svarbu, todėl pasikartokim – pirmas skaičius ant kiaušinio nurodo tai, kokiomis sąlygomis yra laikomos vištos.
- 0 – ekologiniame ūkyje laisvai laikomų vištų kiaušiniai;
- 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai;
- 2 – ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai;
- 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai.
Raidės po pirmojo skaičiaus nurodo, iš kokios šalies į mūsų namus atkeliavo kiaušiniai. LT – Lietuvos simbolis.
„Tušti narvai“ jau eilę metų skatina kiaušinius rinktis atsakingai, o šių Velykų laukia su šūkiu: Kiekviena višta pasakys – nesirink kiaušinių numeris trys!
Jau labai, labai seniai kiaušinių, pažymėtų skaičiumi 3, į savo pirkinių krepšelį nebededu. Griežtai, be išimčių. Kodėl? Nes mačiau tuos filmukus. Nes puikiai prisimenu vaikystę, vasaros savaitgalius kaime, po kiemą ten išdidžiai pėdinančias vištas ir kaip geltonus kamuoliukus po pievą pabirusius mažus viščiukus. Tas vaikystės prisiminimas yra taip toli nuo žiauriomis sąlygomis narvuose laikomų vištų vaizdinių, kad atrodo nerealus. Niekaip negalėčiau rasti pa(si)teisinimo užsimerkti prieš realybę, esančią už gražių pakuočių, juolab: tai mūsų sprendimas, kokius kiaušinius įsidėti į pirkinių krepšelį, lemia tai, kiek daug vištų gyvens narvuose, o kiek – laisvėje. Norėčiau, kad laisvėje jų gyventų vis daugiau. O jūs?
Klafutis su avietėmis, šilauogėmis ir migdolais
AtsispausdintiINGREDIENTAI
1 arb. š. sviesto
3 kiaušinių
¼ stiklinės (50 g) cukraus
1 stiklinės (250 ml) pieno
½ stiklinės (70 g) miltų
žiupsnio druskos
1 arb. š. vanilinio cukraus
1 citrinos nutarkuotos žievelės
apie 300 g uogų (aviečių, šilauogių)
poros saujų (20 g) migdolų riekučių
1 arb. š. rudojo cukraus
GAMINIMO EIGA
1. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ᵒC temperatūros. Kepimo formą ištepkite šaukšteliu sviesto. Atidėkite į šalį.
2. Kiaušinius ir cukrų gerai išplakite elektriniu plaktuvu, kol cukrus ištirps. Supilkite pieną ir išplakite.
3. Suberkite miltus, druską, vanilinį cukrų ir citrinų žieveles. Dar kartą išplakite, kol neliks miltų gumuliukų.
4. Uogas suberkite į kepimo indą. Užberkite migdolų riekutes.
5. Ant viršaus supilkite plakinį, apibarstykite trupučiu rudojo cukraus.
6. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30-35 minutes. Patiekite klafutį šiltą, apibarstytą milteliniu cukrumi.
Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su „Tušti narvai“.