Jei man tektų rinktis – tradicijos ar modernūs vėjai – prie Kūčių stalo aš nė nemirktelėjusi pasirinkčiau tradicijas. Neįsivaizduoju jo be močiutės virtų pyragėlių su raudonomis uogomis; be mūsų, šeimos moterų, keptų kūčiukų; be spanguolių kisieliaus ar be eilute surikiuotų silkių: su burokėliais, obuoliais ar džiovintais grybais (nors pastarųjų, su grybais, aš nemėgstu ir niekad net neparagauju, bet kokios gi Kūčius be jų!).
Kita vertus, nuostabu yra tai, kad ant Kūčių stalo visada yra vietos dvylikai patiekalų. Mūsų namuose neretai ir tie dvylika pasidaugina iki šešiolikos ar net dvidešimties – kai gaminančių daug, kitaip niekaip nepavyksta, nors kiekvienais metais kartojasi ta pati istorija: pasižadame, kad kitais metais gaminsime mažiau, o atėjus tiems kitiems metams, vėl gūžčiojame pečiais prie valgiais nukrauto stalo. Bet juk tai taip pat tradicija!
Smagiausia tai, kad tarp tų dvylikos (ar šešiolikos) patiekalų vietos pakanka ir tradicijoms, ir naujiems vėjams. Tiesa, per Kūčias net ir jiems yra taikoma viena vienintelė taisyklė: jokių gyvulinės kilmės produktų, jokio pieno ar sviesto, ar mėsos. Visa kita – taip, prašom, vietos tarp indelių su silkėmis tikrai atsiras!
Todėl aš kasmet vis maišau salotas, vis kitas. Dažniausiai sotesnes, su kruopomis, nes juk žiema ir šalta; net salotų norisi tokių jaukių ir maistingų, kokias vadintume „comfort food“. Šiemet į tą dubenį salotoms, žinau, bersiu ir bolivinės balandos sėklas, ir orkaitėje keptus moliūgus bei burokėlius, ir gausiai prieskoniais pagardintus skrudintus avinžirnius. Agurkai ir vyšniniai pomidoriukai gaivumui, gardus padažas – baigiamajam taškeliui ant i. Ir viskas. Paprasta, bet nepaprastai gardu! Žinau, nes per pastarąsias kelias savaites šias salotas maišiau jau du kartus. Pažadėjau, kad trečias bus tik Kūčių popietę, o kol kas, kol dar yra trupučiuką laiko pasibandymams ir meniu pakoregavimams, dalijuosi receptu. Įtariu, kad galime susižerti ne vieną komplimentą, šypt.
O kokios Jūsų Kūčių stalo istorijos? Ar ant jo karaliauja tradicijos, o gal randate vietos ir naujiems skoniams, mažiems eksperimentams, netikėtiems skonių deriniams? Galbūt rastumėte vietos ir dubeniui su šiomis salotomis? Man rodos, būtų verta!
Šis receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Globus“. Dabar ir iki sausio 15 d. „Globus“ vykdo žaidimą, kuriame galima laimėti net 3000 prizų, iš kurių įspūdingiausiais kažkam turbūt taps geriausia Kalėdų dovana – tai kelionė į svajonių šalį!
Kol kažkas jau žaidžia, o kažkas dar tik svajoja apie tolimus svajonių kraštus, aš kviečiu keliauti kasdien, nes tą daryti galime ir savo virtuvėje. Šios salotos, beje, marokietiškos! Galbūt Marokas būtų ta kryptis, į kurią leistumėtės net nesvarstydami?
Marokietiškos salotos su bolivinėmis balandomis ir avinžirniais
AtsispausdintiINGREDIENTAI
1 stiklinės bolivinės balandos sėklų
½ moliūgo (apie 600 g)
2 burokėlių (apie 250 g)
šlakelio alyvuogių aliejaus
1 ilgavaisio agurko
250 g vyšninių pomidorų
ryšelio šviežių petražolių
kelių šakelių šviežių čiobrelių
Avinžirniams:
1 skardinės (265 g) avinžirnių
2 valg. š. citrinų sulčių
1 valg. š. alyvuogių aliejaus
1 arb. š. kajeno paprikos
1 arb. š. malto cinamono
1 arb. š. maltos saldžiosios paprikos
¾ arb. š. jūros druskos
½ arb. š. malto imbiero
½ arb. š. maltos ciberžolės
Padažui:
3 valg. š. alyvuogių aliejaus
3 valg. š. citrinų sulčių
3 valg. š. baltojo vyno acto
1 valg. š. medaus
1 arb. š. „Dijon“ garstyčių
žiupsnio jūros druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
GAMINIMO EIGA
1. Bolivinės balandos sėklas kelis kartus perplaukite vandeniu, kitaip gali būti karstelėjusios. Puode užvirinkite 3-4 didesnį tūrį vandens, suberkite bolivinę balandą, sumažinkite ugnį ir virkite apie 15-20 minučių, kol suminkštės, taps beveik skaidrios ir atsiskirs jų „uodegėlės“. Nupilkite likusį vandenį ir uždengtame puode palikite dar apie 10 minučių. Atvėsinkite ir atvėsusias išmaišykite šakute („išpurenkite“). Atidėkite į šalį.
2. Įkaitinkite orkaitę iki 220 ᵒC temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir atidėkite į šalį.
3. Avinžirnius suberkite į dubenį. Apšlakstykite citrinų sultimis ir alyvuogių aliejumi. Suberkite visus avinžirniams skirtus prieskonius ir kruopščiai išmaišykite, kad visi avinžirniai tolygiai pasidengtų citrinų sulčių, aliejaus ir prieskonių mišiniu.
4. Ant kepimo skardos paskleiskite vidutinio dydžio kubeliais supjaustytus moliūgus ir burokėlius. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Ant likusio trečdalio kepimo skardos suberkite prieskoniais pagardintus avinžirnius.
5. Moliūgus, burokėlius ir avinžirnius kepkite įkaitintoje orkaitėje 25-30 minučių.
6. Į serviravimo indą susluoksniuokite virtą bolivinę balandą, keptas daržoves bei avinžirnius, ant viršaus suberkite perpus perpjautus vyšninius pomidorus ir kubeliais supjaustytus agurkus. Galiausiai ant viršaus suberkite kapotas šviežias žoleles.
7. Padažui gerai suplakite visus ingredientus iki visiškai vientisos masės. Apšlakstykite salotas paruoštu padažu ir patiekite iš karto.
Recepto šaltinis: Sunkissed KITCHEN
2 komentarai
Mamos dienai ieškojau keksiukų. Paieškos atvedė į jūsų tinklapį… na ir kurgi, keksiukai liko dar nekepti. Akys užstrigo ties Marokietiškom salotom. O dievai! Kol virė balandos, suvalgiau trečdalį keptų daržovių. Žiauriai skanios. Nežinau ant kiek žmonių šis receptas, bet, gėda sakyti, suvalgiau viena. Joms neįmanoma atsispirti! Nedėjau tik agurko ir pomidorų (nes neturėjau). Kitą kartą būtinai bandysiu su visais produktais ir daysiu dvigubai, kad ir namiškiams liktų paragauti???? Ačiū Jums už nuostabius receptus!
Ingrida, ačiū Jums už komentarą, kad pasidalinote tokia džiugia emocija! Skaitau ir šypsausi labai plačiai 🙂 Labai džiaugiuosi, kad patiko!