2014-ieji baigiasi. Laikrodžiai skaičiuoja paskutines šių metų valandas, o aš mintyse bandau sudėlioti viską į stalčiukus: kokie tai buvo metai, ką jie atnešė, ką atėmė. Kiek kartų laimėjau ir kiek – pralaimėjau. Kiek žingsnelių nuėjau į priekį, kiek jų išsigandus žengiau atgal…
Viską sudėlioti ant svarstyklių lėkštelių ir pasverti gerus bei blogus metų atneštus dalykus nėra lengva. O gal ir nereikia. Nes 2014-ieji nebuvo tobuli metai, toli gražu. Nebuvo jie ir labai lengvi. Dabar, žiūrėdama pro petį atgal, bandau matyti tik gerus ir laimingus dalykus, tačiau negaliu ištrinti ir viso kito: liūdesio, ašarų, atsisveikinimų, ilgesio, beprotiško skubėjimo, nemiegotų naktų ir žudančio nuovargio. Kita vertus, tai yra labai gerai. Tai yra akimirkos ir patirtys, be kurių būtų kur kas sunkiau įvertinti visus gerus, puikius, nuostabius dalykus, kuriuos man dovanojo 2014-ieji. O jų buvo daug. Jie buvo dideli. Ir reikšmingi.
Taip. 2014-ieji buvo stebuklingi metai.
Tai buvo metai, vieną gražią dieną apvertę mano pasaulį aukštyn kojom. Knygų metai. Metai, leidę man išpildyti beprotiškai didelę ir tylią svajonę: prieš Kalėdas pasidalinau ja su visais, pristatydama saldžią ir skanią savo „Saulėtos virtuvės saldumynų knygą“. Apie ją jau kalbėjau daug, daug ir dar kartelį daug. Nors ji – ne vienintelė knyga. Be jos, šiais metais man teko džiaugsmas prisidėti prie „Didžiosios troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knygos“ ir „Didžiosios moters namų knygos“ kūrimo. O metų pabaigoje džiaugiausi it vaikas, padėjusi paskutinį taškelį naujausioje, tik kitais metais knygynų lentynose atsidursiančioje antrojoje mano knygoje. Taip, bus dar viena knyga. „Saulėtos virtuvės pusryčių knyga“. Kartais vis dar noriu sau įsignybti, kad galėčiau tuo patikėti. Svajonės pildosi. Net pačios didžiausios, net ryškiausiai rožinės! Net ir tos, apie kurias jaučiausi pernelyg kukli kalbėti garsiai. O pasirodo… jos pildosi net tada, kai svajoji labai tyliai.
Tai buvo metai, kai ilgai kalbėję, mes pagaliau ėmėme veikti. Tai nutiko vasarą, pirmosiomis jos dienomis. Kai įkūrėme savo šeimos bityną ir savo rankomis pradėjome sukti šviežią medų. Ir tai yra dar vienas stebuklas: pirštų galiukais prisiliesti ir akies krašteliu stebėti tokią žodžiais neapsakomą magiją… Gyventi, aplink dūzgiant bitėms. Ryte, užsiplikius puodelį kvapnios kavos, atsiriekti riekelę balto saldaus sūrio ir tepti ant jo patį šviežiausią medų.
Tai buvo draugystės su savimi metai. Dar vieni metai, kai kasdien bandžiau atrasti save. Suprasti save. Būti sau gera ir draugiška. Mylėti save; o tuo pačiu – visus, kurie yra aplink mane. Tai buvo metai, kuomet aš stengiausi kaip niekad. Kovodama su savimi, su visais iš mano vidaus kylančiais burbėjimais ir nepasitenkinimais, su svyrančiomis rankomis. Metai, kuriems praėjus, aš jaučiuosi sau šiek tiek geresnė. Didžiausias džiaugsmas ir mano atradimas čia yra labai paprastas: būdamas geresnis sau, esi geresnis ir kitiems. O kai esi geresnis kitiems, net pats to nejausdamas, tau tas gėris bumerangu grįžta atgal. Apgaubdamas šiluma, meile, supratimu. Ir štai taip, įsisukus į šį užburtą ratą, kartais jaučiuosi pagaliau atradusi savo vietą, savo kelią. Būna, jaučiuosi jį pametusi. Tada primenu sau, kad prieš akis – dar ne vieni metai. Ir vieną gražią dieną aš savo kelyje stovėsiu taip tvirtai ir užtikrintai, kad niekas manęs neprivers iš jo išklysti. Aš tuo tikiu. Aš to laukiu.
Tai buvo planų metai. Nubarstyti tūkstančiais mažų smulkiai išmargintų lapelių. Su pilnai prirašytais darbo kalendoriaus puslapiais. Su daug norų, daug tikslų, planų ir svajonių. Su tyliu mažų ir didelių stebuklų troškimu. Su džiaugsmu, kurį dovanoja net palyginti visiški mažmožiai. Tokie kaip pirmąkart stebėtas baletas. Su laime, kurią į mano pasaulį kartais įneša kiekviena kelionė. Šiemet tai buvo Malta, nuostabiai graži mažutė sala.
Tai buvo puikūs metai. Ir žvelgdama į juos atgal, suprantu štai ką: jie tikrai buvo stebuklingi. Jie neabejotinai buvo patys saldžiausi ir skaniausi mano metai. Tai buvo metai, privertę mane patikėti: svajonės pildosi. Tikrai!
Turiu Jums visiems, mielieji, vieną didelį palinkėjimą. Pasitikime Naujuosius Metus su stebuklo nuojauta širdyje. Su tikėjimu, kad Naujieji Metai mums atneš šį tą gero. Šį tą laukto ir svajoto. Lai ta stebuklo nuojauta priverčia mūsų akis žibėti iš laimės, o lūpas – nuoširdžiai šypsotis. Lyg turėtume kokią slaptą paslaptį. Nes svajonės, mielieji, pildosi. O maži ir dideli stebuklai kasdien gyvena aplink mus!
Laimingų ir stebuklingų Naujųjų Metų!
Skonis: 10/10. Tai antrasis mano švenčių tortas – nors ir visiškai kitoks, tačiau nė trupučio nenusileidžiantis pirmajam! Jis labai tvirtas pačia geriausia šio žodžio prasme (sluoksniuojant net neprireiks metalinio torto žiedo; tortas ir be jo puikiai laikys formą!), sodraus skonio, gausiai pagardintas prieskoniais ir susluoksniuotas tikrai saldžiu kremu. Nuostabus!
Nepamirškite: priklausomai nuo to, kokio drėgnumo tortus mėgstate, sulaistykite biskvitus paruoštu sirupu dosniau ar mažiau.
Sudėtingumas: nieko labai sudėtingo.
Meduolinis karamelinis tortas
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Meduoliniams biskvitams:
3 puodeliai (420 g) miltų
2 arb. š. malto imbiero
2 arb. š. malto cinamono
1 ½ arb. š. druskos
1 arb. š. kepimo miltelių
1 arb. š. sodos
230 g minkšto sviesto
1 puodelis (200 g) rudojo cukraus
1 puodelis (340 g) medaus
2 dideli kiaušiniai
1 ¼ puodelio (315 ml) pieno
Sirupui:
½ puodelio (125 ml) kavos
¼ puodelio (50 g) cukraus
Kremui:
1 1/2 skardinės (600 g) karamelizuoto saldinto sutirštinto pieno („Rududu“)
750 g maskarponės
GAMINIMO EIGA
1. Iškepkite biskvitus. Orkaitę įkaitinkite iki 180ºC temperatūros. Pasiruoškite kepimo indą (22 cm skersmens) ir išklokite jį kepimo popieriumi.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, maltą imbierą, cinamoną, druską, kepimo miltelius ir sodą. Atidėkite į šalį.
3. Kitame dubenyje elektriniu plaktuvu išplakite minkštą sviestą iki purios masės. Suberkite rudąjį cukrų ir dar kartą išplakite. Supilkite medų, įmuškite kiaušinius. Dar kartą išplakite iki vientisos masės.
4. Į plakinį pakaitomis, vis lengvai išmaišydami šaukštu, per kelias dalis suberkite miltų mišinį ir supilkite pieną. Paskutinę suberkite paskutinę miltų mišinio dalį. Išmaišykite šaukštu. Nepermaišykite.
5. Supilkite paruoštą tešlą į kepimo formą. Paviršių išlyginkite.
6. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 60 minučių, kol biskvito paviršius gražiai apskrus ir jis sutvirtės. Ar biskvitas jau iškepęs, patikrinkite mediniu pagaliuku. Įkištas ir ištrauktas iš biskvito centro, jis turi būti švarus.
7. Iškepusį biskvitą apie dešimt minučių atvėsinkite kepimo inde. Tuomet perkelkite ant grotelių ir visiškai atvėsinkite.
8. Kol biskvitas vėsta, paruoškite sirupą sulaistymui. Nedideliame puodelyje sumaišykite paruoštą kavą ir cukrų, kol cukrus ištirps.
9. Paruoškite kremą. Kambario temperatūros karamelizuotą saldintą sutirštintą pieną ir maskarponės sūrį elektriniu plaktuvu išplakite iki vientisos purios masės. Atidėkite į šalį.
10. Susluoksniuokite tortą. Atvėsusį biskvitą dideliu ir aštriu peiliu perpjaukite į keturias lygias dalis taip, kad turėtumėte keturis vienodo storio biskvito lakštus. Jei biskvitas iškilo ir susidarė kalnelis, nupjaukite jį ir atidėkite papuošimui.
11. Pirmąjį biskvitą padėkite ant plokščios lėkštės ar padėklo. Apšlakstykite biskvitą paruoštu kavos sirupu ir tolygiai paskleiskite penktadalį paruošto kremo. Ant viršaus uždėkite antrą biskvitą, lengvai paspauskite delnais. Visus likusius biskvitus susluoksniuokite tokia pačia tvarka.
12. Paskutiniu penktadaliu torto kremo aptepkite torto kraštus. Šiek tiek kremo atidėkite į šalį papuošimui.
13. Papuoškite tortą. Papuošimui pasiliktą biskvito dalį sutrupinkite iki trupinių. Padenkite jais torto kraštus ir viršų.
14. Papuošimui pasiliktą kremą sudėkite į konditerinį maišelį su žvaigždutės formos antgaliu. Ant torto viršaus išspauskite norimus kremo bokštelius.
15. Prieš patiekdami, paruoštą tortą palaikykite šaldytuve per naktį.
36 komentarai
Labai gražiai parašėte. 🙂 Tik norėjau klausimėlį užduoti dėl biskvito. Kaip jums pavyksta jį tobulai perpjauti? Čia tik dėl aštraus peilio ar yra dar kažkokių paslapčių? Nes man vis bėda su šituo dalyku.
su dantu siulu arba siaip stipresniu siulu. apvyniokit aplink biskvita ir spauskit ar traukit , kaip cia pavadint, siulo galus, kad jis perpjautu biskvita.
Viktorija, Laima jau pasidalino vienu iš būdu, kai biksvitai pjaunami su stipriu siūlu. Kad šis būdas būtų dar efektyvesnis, galima biskvito kraštuose padaryti peiliu mažas įpjovas, tuomet į jas įkišti siūlą ir tada jau traukti. Nors aš, tiesą sakant, visuomet naudojuosi tiesiog dideliu aštriu peiliu. Iš pradžių biksvito kraštuose pasidarau įpjovas, tuomet statau į jas peilį ir pjaunu 🙂
Na, o jei jau visiška bėda su biskvito pjaustymu ir niekaip niekad nepavyksta to atlikti sėkmingai, galima juos kepti ir atskirai, tešlą padalinus į tiek dalių, kiek reikia biskvitų 🙂
Asta, linkiu tau neužmiegančios kūrybos kitiems metams 🙂 nes tikrai šuoliais pildai svajones.
Marta, labai Tau ačiū už tokį puikų palinkėjimą! 🙂
Wow that is just gorgeous!
Thank you! 🙂
Asta, koks nuostabus 2014-ųjų apibendrinimas, kiek brandaus ir gražaus žvilgsnio, savo gyvenimo supratimo ir pajautimo.
Žinai, lai 2015-ieji tau būna dar didesnių, drąsesnių
Ahahaha. Išsisiuntė netikėtai mat. Taigi:
Asta, koks nuostabus 2014-ųjų apibendrinimas, kiek brandaus ir gražaus žvilgsnio, savo gyvenimo supratimo ir pajautimo.
Žinai, lai 2015-ieji tau būna dar didesnių, drąsesnių svajonių metai. Tu esi įkvepimas 😉
Jule, ačiū, labai ačiū! 🙂 Nežinau, ar aš tikrai esu įkvėpimas; man būtų beprotiškai sunku tuo patikėti. Bet girdėti tai yra labai gera ir nuostabu. Ačiū!
O jei kepčiau 2 biskvitus ir paskui dalinčiau į 2 dalis, manau nieko blogo nenutiktų? 🙂
Kamile, žinoma, drąsiai taip daryki 🙂
taip, irgi taip dariau kepiau du biskvitus, bet vis tiek perpjauti lygiai nesigavo 🙁 gal būt, kad juos palikau atvėsti ir pjoviau tik kitą dieną? nes tik tada jį pertepinėjau ir puošiau, mat vakare tortą vežiau į gimtadienį.
Ilona, dėl to, kad biskvitai atvėso, tikrai negalėjo būti sunkiau biskvitą perpjauti. Jį net geriau pjauti atvėsusį nei dar šiltą 😉 Gal tik peilis nebuvo pakankamai ilgas ar aštrus, o gal ranka dar ne tokia įgudusi? 🙂 Šiaip ar taip, kaip visada mėgstu sakyti – skonis, kad ir kaip ten bebūtų, svarbesnis nei lygūs biskvitai ar kiti niuansai 🙂
Mums asmeniškai buvo per sunkus tortas
Kamile, labai gaila, bet turiu sutikti – tortas tikrai ne iš lengvųjų 🙂
Sveiki, va rašote – „JEI biskvitas iškilo ir susidarė kalnelis…”
O kokias gudrybes galima panaudoti, kad jis visgi nesusidarytų?
Man bjauriausia būna kai ir iškyla, ir suskilinėja viršus. Čia matyt temperatūrą reiktų jautriau pareguliuoti….
Gal galit ką patarti? 🙂
Laura, bijau, kad patikimo užtikrinto recepto, kaip išvengti kalnelio, nepateiksiu. Viskas priklauso nuo tešlos, nuo jos maišymo, nuo temperatūros. Aš niekad nesuku galvos dėl to kalnelio, nes tai reiškia viena – jį nupjovusi ir susmulkinusi, turėsiu kuo puikiausių ir skaniausių trupinių papuošimui 😀
labai skanus torciukas gavos, tik gaila nesigavo tie sluoksniukai kaip nuotraukoj, visas kremas susigere I biskvitus ir jo net nesimate:(gal per daug suliejau sirupu biskvitus kad man taip sugere?
Džiaugiuosi, kad tortas pavyko skaniai 🙂 O kad kremas susigėrė taip stipriai, jog jo net nesimatė – tikrai netikėta! Gal tikrai kiek per daug sulaistėte, o gal netyčia patį tortuką darėte didesnį ir pertepimo sluoksniai gavosi labai ploni? 🙂
Kad kaip tik mazesni dariau:)o pertepimo kieki ta pati.na svarbiausia jog skanus buvo:)
Sveiki, tortukas atrodo be proto skaniai, bet norejau paklausti ar ne per saldus jis? Nes jau cukraus kiekis nera mazas, o dar tieeek medaus…:o
Kamile, jis tikrai saldus 🙂 Bet juk tortams priklauso būti saldiems 😉
Norėjau paklausti, kaip papuošiate torto šonus trupiniais? Niekada nesigauna gražiai 😀
Gražvile, tiesiog švariais delnais! 🙂
Dariau, pavyko. Tik nesigauna man perpjauti biskvito, tai tiesiog kepiau atskirus blynus 🙂
Sveiki,
Man kremas gavosi labai skystas, kodel tail gali buti?
Maniškis irgi per skystas gavosi! Kokia priežastis?
sveiki, kodėl man neiškepė biskvitas…? Viršus apkepė vos ne iki degimo.. o vidus drėgnas.. ryt pertepimą darysiu, bet kaip bijau, jaučiu jausis, kad neškepęs.. Rafaelo gaunasi tobulai, jau n kartų dariau… 🙁
Vaida, labai sunku pasakyti, man biskvitas iškepa puikiai be jokių problemų. Kai nutinka tokie dalykai – rekomenduočiau uždengti kepimo formą su biskvitu lakštu folijos, kad viršus nedegtų, ir kepti tol, kol iškeps ir vidus, vis patikrinant mediniu pagaliuku. 🙂
Ačiū, bandysiu dar kartą 🙂 Nes dar šitaip smarkiai nepavykę nėra…. Gal medaus per daug? Dėjau visus 340gr…
Vaida, bet aš dedu lygiai tiek pat… Na, kartais būna kaltas ir mėnulis; tikiuosi, kad gal čia tas atvejis 😀 Man pačiai būna kartais, kad dešimt kartų pavyksta, o vienuoliktą – viskas griūva, nesusipratimas. O vėliau ir vėl viskas puikiai einas 🙂
Kepiau šį pyragą savaitgalį ir turėjau nešti į svečius, super skanus ir tokios prekinės išvaizdos 🙂 ! . Visiems patiko, ačiū už receptą.
Kaip smagu girdėti! Labai ačiū, kad pasidalinote įspūdžiais 🙂
Labai svarstau apie si tort, taciau norisi inesti jam siek tiek lengvumo – ka manote, jei viena pertepimo sluoksni daryciau, tarkime, apelsinines mascarpones?
Radvile, tikrai galite improvizuoti su kremais! 🙂 Apelsininė maskarponė skamba puikiai, tačiau negaliu garsiai nepamąstyti apie tai, kad tasai sluoksnis taip pat bus maskarponės sluoksnis – o tai reiškia, kad bet kuriuo atveju pakankamai sunkus/riebus. Kita vertus, jei darysite jį mažai saldų, jau tai bus atsvara pakankamai saldiems biskvitams ir Rududu-maskarponės kremui. Sėkmės, tikiuosi, kad pavyks puikiai! 🙂 Lauksiu grįžtant su įspūdžiais 🙂