Pasiėmiau šiandien kalendorių ir suskaičiavau dienas. Jų liko visos keturiasdešimt. Taip taip, iki Kalėdų, iki ko gi daugiau; kažin, čia daug ar mažai? Puikiai prisimenu, kad buvo metų, kai tokiu laiku po lova ir spintos užkaboriuose jau laikydavau visas dovanėles. Ne tik sugalvotas, ne tik nupirktas, bet ir supakuotas! Dar prisimenu metų, kai tokiu laiku jau turėdavau giliai rankinėje paslėptą sąrašą idėjų, kurias būdavo telikę įgyvendinti. Neprisimenu tik tokių metų, kai lapkričio viduryje neturėdavau nei dovanų, nei sąrašo, nei bent minčių. O šie metai kitokie. Neturiu… ničnieko. Idėjos, kurias jau buvau berašanti ant popieriaus jau prieš gerą mėnesį, kažkur išsisklaidė. Ir šiandien tas popieriaus baltumas, jo švarumas mane jau ima neraminti. Nes, dievaži, juk ką tik suskaičiavau: liko keturiasdešimt dienų. Ir, žinot, man vis tik atrodo, jog tai mažai. Visai mažai!
Žinau, jog visada yra tokių dovanų, kurias nupirkti galima per penkias minutes, beveik užsimerkus. Tik kažin, ar daug yra norinčių tokias gauti, o bent jau aš ir dovanoti tokių tikrai nenoriu. Na, ir yra tokių dovanų, kurioms paruošti mėnesio laiko gali sunkiai beužtekti. Kalbu apie naminius aromatus, kuriuos ruošiau ir į kalėdines dėžutes pakavau pernai. Naminiai aromatai – puiki, graži ir labai aromatinga dovana. Kasmet vis labiau imu suprasti, kad būtent tokios dovanos – paruoštos savomis rankomis, sudėjus į tai visą savo atidumą, rūpestį ir meilę – jos, nors kartais ir labai paprastos, bet pačios mieliausios ir geriausios. Tai toli gražu ne tik aromatai, bet ir pyragai, sausainiai, naminės karamelės ar šokoladinio padažo stiklainėliai, dėžutės naminių saldainių ir dar begalė skanių dalykų, kuriuos kiekvienas galima sukurti virtuvėje. Nes kartais sulaukti padėklo dailių keksiukų gali būti maloniau nei pačios keksiukų kepimo formos; nes kartais patys mažiausi dalykai priverčia iš džiaugsmo šypsotis plačiausiai. Kad ir kaip tai būtų netikėta.
Taigi, mielieji, jei norėtumėte šiemet savo artimus, mylimus ir brangius žmones nudžiuginti naminiais aromatais, puiku! Puiku, nes dar turite pakankamai laiko. Puiku, nes dovanodami buteliuką tokio aromato, dovanosite žmogui gardžiai kvepiančius namus, vos tik į kepamą pyragą, keksą ar blynus jis įlašins truputėlį Jūsų dovanoto aromato. O ar gali būti kas puikiau nei dovanoti žmogui jaukias ir kvepiančias akimirkas?
Skonis: 10/10. Sunku vertinti pačių aromatų skonį, kažin, ar tai įmanoma. Bet štai kokia yra tiesa: lašelis aromato tikrai pagardins daugelį Jūsų kepinių ir suteiks jiems nuostabų kvapą.
Sudėtingumas: paprasta kaip du kart du.
Publikuota: Kulinarinis elektroninis žurnalas “Debesys”, 2013 m. žiema
Naminiai aromatai
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Cinamono aromatas
1 puodelis brendžio
4 cinamono lazdelės
Apelsinų aromatas
1 puodelis aukštos kokybės degtinės
5 apelsinų nupjautos žievelės (TIK žievelės, be jokio minkštimo ir baltosios dalies)
Citrinų aromatas
1 puodelis aukštos kokybės degtinės
5 citrinų nupjautos žievelės (TIK žievelės, be jokio minkštimo ir baltosios dalies)
Greipfrutų aromatas
1 puodelis aukštos kokybės degtinės
3 raudonų greipfrutų žievelės (TIK žievelės, be jokio minkštimoir baltosios dalies)
Kavos aromatas
1 puodelis geros kokybės degtinės
4 valg. š. kavos pupelių, sutraiškytų
Lazdynų riešutų aromatas
¾ puodelio geros kokybės degtinės ar balto romo
1 puodelis lazdyno riešutų, pakepintų ir be odelių
1 vanilės ankštis, perpjauta išilgai
GAMINIMO EIGA
1. Kiekvienam aromatui paruoškite po stiklinį buteliuką ar stiklainį (250 ml). Į atskirus stiklainius sudėkite cinamono lazdeles, citrusinių vaisių žieveles, sutraiškytas kavos pupeles, lazdyno riešutus ir vanilės ankštį.
2. Užpilkite reikiamais alkoholiniais gėrimais ir sandariai uždarykite. Švelniai papurtykite stiklainius ir padėkite tamsioje vietoje.
3. Kas porą dienų aromatus papurtykite, suplakite, ir vėl padėkite į tamsią vietą.
4. Palaikykite aromatus 4-6 savaites, nepamiršdami periodiškai jų papurtyti. Tuomet nukoškite, supilstykite į norimus dailius stiklainėlius, sandariai uždarykite, užklijuokite etiketę ir dovanokite.
18 komentarai
Kaip čia fantastiška viskas! Ačiū už idėją 😉
Julija, nėra už ką, džiaugiuosi, kad patiko 🙂
Man visuomet patinka dovanų užbaigtumas. Tai, kad ne tik pagamini, bet dar ir kruopščiai supakuoji, sudedi ir pateiki. Tuomet viskas atrodo geriausiai ir mieliausiai 🙂 nes tos naminės dovanos, kurios būna pateiktos bet kaip, kartais neteikia pasitikėjimo 😀
Marta, aš tau labai labai pritariu! 🙂
Oi, koks grožis! Astut, kur pirkai tuos buteliukus ir popierinius maišelius? Aš jau irgi ruošiuos Kalėdom:)
Ineta, ačiū 🙂 Buteliukus ir maišelius pirkau Kaune, prekybos miestelyje URMAS (ten, netoli daržovių turgaus, yra viena sėklų, stiklainiukų, dribtinių gėlių ir maisto pakuočių parduotuvėlė) 🙂
Puiku! tik norejau pasiteirauti, ar butina perkosti? man taip graziai atrodo kai su visais priedais yra.. 🙂
Mireta, manau, kad laikant ekstraktus ilgiau, vertėtų juos perkošti. Nors bijau suklaidinti – gal nieko tiems priedams ir nenutiktų… 🙂
Is kur imat etiketes su reikalingu tekstu? Kazkur uzsakot ar yra naminis budas jas pasigaminti?
Ninel, etiketes pasigaminau pati, susimaketavau su Photoshop, tuomet atsispausdinau ir priklijavau su dvipuse lipnia juostele 😉 Jeigu labai norite, galėčiau pasidalinti, brūkštelėkite į sauletavirtuve@yahoo.com 🙂
Kai pamačiau šiuos gražius ir aromatingus skonius. Mano dovanų krepšelis jau bus pilnai sudėliotas 🙂 Jei kam įdomu buteliukai, tai mačiau fainuoliškų čia http://www.rudugys.lt/kitinemaistoproduktai?product_id=127 tik čia gal labiau jau tinka perkošus…
Džiaugiuosi, kad dovanėlių idėja patiko ir buvo naudinga! 🙂
Aš tai tiesiog nusipirkau Kubus sulčių mažame buteliuke (330 ml) išgėriau, išploviau, nuėmiau etiketę ir pasiruošiau jau šiems aromatoms.
Gintare, puiki idėja! 😉
Norėjau sužinoti, ar galima ir vanilės aromatą pasigaminti? Man jo dažniausiai prireikia 🙂
Ir dar norėčiau pasigaminti migdolų aromatą, ar principas toks pat, kaip gaminant lazdynų?
Agne, vanilės aromatą pasigaminti tikrai galima ir labai paprasta – receptas yra mano saldumynų knygoje, o taip pat ir pilnas internetas vanilės aromato receptų 🙂 O dėl migdolų – čia jau sudėtingiau, kiek žinau, jis gaminamas iš abrikosų branduolių, kurių žmogui galima tik tam tikra koncentracija… Bijau ką sumeluoti ir ne taip papasakoti, bet esmė tokia – kai kažkada pasidomėjau, gaminti nesiryžau 🙂
O kaip Jūs ruošiate apelsinus ir citrinas? Ar perkate tik ekologiškus vaisius tokiems ekstraktams? Bet juos irgi reikia plauti:).
Birute, gerai nuplaunu ir nušveičiu po tekančiu vandeniu, taip pat galima nuplauti juos su soda 🙂