Lankytis maisto prekių parduotuvėse man visada labai patiko. Rinktis gražiausius bananus, apžiūrėti visas makaronų formas, skaityti etiketes, išsirinkti ką nors naujo paragavimui, atrasti dar nematytus produktus.
O tada atėjo dienos, kuriose gyvename šiandien. Karantinas.
Kol kas parduotuvę iš savo „pramogų“ sąrašo laikinai išbraukiau. Ėmiau dar kruopščiau planuoti meniu – jau nebe savaitei, o bent dviem į priekį. Ir pirkinių sąrašus išmokau susirašyti ne bet kaip, o pagal pažįstamos parduotuvės išstatymą, kad rasčiau viską eilės tvarka ir tektų kuo mažiau blaškytis. Ką jau kalbėti apie improvizacijas virtuvėje – jos pasiekė naujas aukštumas, nes „nėra ką valgyti“ tiesiog nebeegzistuoja. Jei galiu „išburti“ kažką, kas leistų aplenkti parduotuvę dar vieną dieną, aš taip ir padarysiu. Nes taip tiesiog saugiau.
Šiuo įrašu noriu prisidėti prie labai svarbios žinutės. Tos pačios, kurią jau girdėjote daug kartų, bet dėl to ji netampa mažiau svarbi: likite namuose tiek ilgai, kiek tik galit. Nebėkit į parduotuvę dėl vieno pakelio pieno, dėl ryšelio morkų ar vos suvalgę paskutinę riekelę duonos. Išlaukite, ir susidarius visam reikiamų prekių krepšeliui, keliaukite tik tada. Geriausia – su sąrašu, kad užtruktumėte kuo trumpiau. Geriausia – valandą, kai parduotuvėse mažiau žmonių. Būtinai – laikydamiesi visų saugumo rekomendacijų dar atidžiau nei oficialiai reikalaujama. Kovojant su nematomais priešais, niekas kitas mūsų neapsaugos, tik mes patys.
O iki tol – pasibaigus duonai, ją galima išsikepti ir namuose, vos iš kelių bazinių ingredientų. Tikiu, kad ne aš viena šiomis dienomis, deja, neturiu laiko mokytis sourdough paslapčių (yra kas jų moko, todėl jei tik laiko turite – juk koks tai geras būdas jį praleisti!), bet yra ir kur kas paprastesnių duonos receptų. Tokių, kur tik vienas-du-trys, DUONA! Vienu iš tokių receptų – mielinės neminkytos duonos – dalinuosi šiandien. Beliks sugalvoti, kokį gardų sumuštinį pusryčiams ar užkandžiui būtų galima „išburti“ iš produktų, dar esančių šaldytuve.
Prisiminkim mamas, kurios taip mėgsta gaminti iš akies. Prisiminkim močiutes, kurioms nieko naujo yra išvirti sriubą iš kirvio. Viskas yra įmanoma!
Neminkyta mielinė duona | Sumuštiniai su avokadais, lašiša ir kanapių sėklomis
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Duonai:
3 stiklinių (420 g) kvietinių miltų
1-2 valg. š. kviečių sėlenų (nebūtinai)
2 arb. š. druskos
½ arb. š. sausų mielių
¼ arb. š. balto cukraus
1 ½ stiklinės (375 ml) šilto vandens
Sumuštiniams:
2 riekelių duonos
1 avokado
½ citrinos sulčių
žiupsnio druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
žiupsnelio rūkytos paprikos
100 g šaltai rūkytos lašišos
1 trumpavaisio šviežio agurko
4-6 vyšininių pomidorų
lukštentų kanapių sėklų
šviežių ridikėlių daigų
GAMINIMO EIGA
IŠKEPKITE DUONĄ
1. Vidutinio dydžio dubenėlyje sumaišykite šiltą (bet ne karštą) vandenį, mieles ir cukrų, kol mielės ištirps.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, sėlenas ir druską. Supilkite vandens, mielių ir cukraus mišinį. Išmaišykite keliais judesiais, kol neliks sausų miltų ir gausite labai lipnią tešlą. Uždenkite dubenį maistine plėvele ir palikite kambario temperatūroje 12-18 valandų. Praėjus šiam laikui, tešla turi atrodyti labai puri, jos paviršiuje bus susiformavę daug oro burbulų.
3. Į gilesnį apvalų dubenį įklokite lakštą kepimo popieriaus.
4. Švarų stalviršį gausiai pabarstykite miltais. Ant jų išverskite pakilusią tešlą. Miltuotais delnais suformuokite tešlą į daugiau mažiau taisyklingą rutulį. Perkelkite jį į dubenį, išklotą kepimo popieriumi. Paviršių pabarstykite miltais, uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite pakilti dar 1-2 valandoms.
5. Tuo tarpu pasiruoškite keramikinį, ketaus ar stiklinį indą su dangčiu – tokį, kurį ir patį, ir jo dangtį galėtumėte kaitinti orkaitėje. Įdėkite jį į orkaitę, ant apatinės orkaitės lentynėlės. Kartu su kepimo indu, orkaitę įkaitinkite iki 230 ᵒC temperatūros.
6. Orkaitei įkaitus, įkaitusį indą atsargiai išimkite iš orkaitės. Nuimkite dangtį. Įkelkite duoną su kepimo popieriumi iš dubens į karštą kepimo indą.
7. Uždenkite kepimo indą dangčiu, grąžinkite į orkaitę ir kepkite 30 minučių. Tuomet nuimkite dangtį ir kepkite dar 15-20 minučių, kol duona taps gražiai auksinės spalvos, paviršius bus traškus. Jei duonos paviršius ima ruduoti pernelyg smarkiai, uždenkite lakštu folijos.
8. Indą su iškepusia duona išimkite iš orkaitės, leiskite 10 minučių pravėsti inde. Tuomet išimkite, perkelkite ant grotelių, visiškai atvėsinkite.
9. Aštriu duonos peiliu raikykite riekelėmis ir ragaukite.
PARUOŠKITE SUMUŠTINIUS
1. Jei norite, duonos riekeles paskrudinkite iki mėgstamo traškumo.
2. Avokado minkštimą sutrinkite su citrinų sultimis, druska, šviežiai grūstais juodaisiais pipirais ir rūkyta paprika. Užtepkite ant duonos riekelių.
3. Ant viršaus sudėkite pjaustytus agurkus, ant šių – rūkytos lašišos gabalėlius.
4. Ant viršaus išdėliokite pomidorų puseles, apiberkite lukštentomis kanapių sėklomis, pagardinkite šviežiais ridikėlių daigais (ar kitais daigais, žalumynais, prieskoninėmis žolelėmis).
23 komentarai
Kažin kaip būtų kepant pvz torto formoje nusegamoje? Ar plokščiame pyrex inde. Neturiu indo su dangčiu, galvoju, ar įmanoma be jo. Dėkoju!
Rasa, esu skaičiusi, kad yra kepančių ir be dangčio; tuomet naudoja indą aukštesnėmis sienelėmis ir jį sandariai uždengia keliais sluoksniais folijos. Nesu bandžiusi pati, bet manau, kad verta pamėginti! 🙂
O koks maždaug skersmuo/tūris jūsų indo? Visai nenusimanau, bet įsigyčiau duonos kepimui. Dėkoju
Mano indo dydis toks: aukštis – 12 cm, ilgis – 31,5 cm, plotis – 24 cm.
Ar butinai turi but baltas cukrus? Jei neturiu, ar galiu pakeisti rudu turbinado cukrum? Aciu…
Nežinau kaip dėl rudojo, nesu bandžiusi, tačiau tikrai galite kepti išvis be cukraus, pavyksta puikiai! 🙂
Kažin, o jei įmaišius čia ruginių miltų? Kokia proporcija būtų gera? Taip norisi tos traškios duonos plutelės, kad net seilės renkasi 🙂 ačiū už recepto idėją!
Donata, viena tinklaraščio skaitytoja jau pasidalijo su manimi patirtimi, kad puiki duona iškepa, vieną iš trijų puodelių miltų pakeitus ruginiais 🙂 Skanaus!!
O kokiu rėžimu orkaitėje kepti? Viršus apačią?
Aurelija, aš kepiau viršus + apačia + ventiliatorius režimu 🙂
Ir aš klausimą turiu 🙂 Kiek mazdaug laiko minkyti tešlą 4. punkte (po 12-18 val. kildinimo). Ar tik suformuoti ir viskas? Dėkui!
Neminkyti! Čia ir yra šios duonos (ir jos pavadinimo) esmė 😀 Duoną tiesiog išverskite iš dubens ar miltais pabarstyto stalviršio, pamiltuokite savo rankas, ir suformuokite tą lipnią nepaklusnią tešlą į kepaliuko formą. Aš tą lengvai padarau tiesiog „užkišdama” tešlos kraštus po kepaliuku. Keli tokie „užkišimai” – ir suformuota! 🙂
Puikiai pavyko – ačiū! Nemaniau, kad duoną kepti gali būti taip paprasta 🙂
Egle, labai džiaugiuosi! 🙂
Sveiki, norėčiau pasiteirauti, ar galima sausas mieles pakeisti šlapiomis? Jei taip, kokį kiekį? Kaip tik turiu šlapių, o į parduotuvę, kol sąrašas neprisikaupė, taip nesinori 🙂
Adele, visiškai suprantu, kad į parduotuvę nesinori. Pati niekada nebandžiau kepti šios duonos su šviežiomis (šlapiomis) mielėmis, bet internete skaičiau, kad yra tą darančių. Mieles reiktų keisti santykių 1:3 (viena dalis sausų atitinka tris dalis šviežių), tai reikštų, kad reikėtų apie 5 gramų šviežių mielių. Papasakokit, kaip pavyko, jei išbandysit! 🙂
O kiek gramais butu mieliu?
1,5 gramo 🙂
Maniau, kad neturiu tinkamo indo kepimui, o kaip nudžiugau pamačius nuotraukose pas jus lygiai tokį patį, koks pas mane guli nejudinamas daug metų 😀 kepsiu! Kvailas klausimas-indą kaitinant reikia būt uždengus dangčiu?
Taip, reikia kaitinti indą su visu dangčiu 🙂 Sėkmės ir gardžios duonos!
Labai skani „čiabata”!:-) Suvalgėm dar karštą:-) Man tik plutelė labai kieta gavosi – kaži, ar nuo to apvoliojimo miltuose, ar reikėjo pamažinti kepimo atidengus trukmę, ar taip ie turėtų būti?;-) Ačiū!
Plutelė ir turėtų būti pakankamai kieta, traški – įspaudžiant pirštais duonos paviršių, net ir girdisi tas „trakšt” – lūžtančios plutelės garsas 🙂
Laba diena, Asta, kelinta karta kepu, viskas butu labai fainai, bet gi man plutele ir duonos apacia kaip akmuo. Bandziau uzdeti slapia ranksluostuka, kazkiek padeda, bet manau, kad kazka darau ne taip. Gal itartumete is savo patirties, kame cia reikalas? 🙂