Kai žiūriu amerikietiškus šventinius filmus, mane visad žavi ta paukščio ant stalo tradicija. Padėkos diena, Kalėdos. Orkaitėje keptas iki traškumo apskrudęs paukštis, spanguolių padažas, bulvės ir dar dešimtys garnyrų.
Mes tokios tradicijos šeimoje niekad neturėjome. Anądien net paskambinau mamai paklausti: „mam, ar kada kepei visą paukštį?“. Ji atsakė, kad galbūt, lyg ir, bet gal tik vieną kartą. Tai nereiškia, kad mūsų šventės būdavo prastesnės, anaiptol! Tik primenu sau, kad vienas tradicijas atsinešame iš vaikystės, o kitas galime sukurti patys. Man patiktų, jei traškus ir sultingas viščiukas būtų viena tų, kurias kada nors prisimins saulėtas virtuviukas.
Iki šiol šiuos truputį juokingus mažus pasvajojimus nutraukdavau sau pažadėdama: „tada, kai turėsim didelius namus ir valgomojo stalą“. O šiandien dairausi po mūsų namus, nedidelius ir jaukius, labai mylimus, ir sakau sau, kad iš tiesų stalas – didelis ar mažas – nieko nereiškia. Tai tik daiktai, tokie menki dalykai. Nėra per mažų namų ar stalų didelėms tradicijoms kurti. Nes jas kuriame mes – žmonės. Ir kuriame jas širdimis. Didelėmis, atviromis, meilės pilnomis širdimis.
Taigi štai, kalėdinio viščiuko repeticija mūsų mažuose namuose jau įvyko. Dalijuosi išties puikiu receptu ir neabejoju, kad pati prie jo sugrįšiu jau labai greitai, švenčių išvakarėse. Iki Kalėdų, beje, liko vos 8 dienos! Jei ir jūs norėtumėt parepetuoti, dabar pats metas; kita vertus, pažadu, viščiukas, traiškytos bulvytės ir spanguolių padažas tokie puikūs, kad toji repeticija tikrai nėra būtina.
Traški odelė, sultinga vištiena – toks yra tobulas orkaitėje keptas viščiukas. Toks iškepė ir manasis.
Paslapčių, tikiu, čia yra visai nedaug. Viena jų, galbūt šiek tiek nustebsite, – kokybiškas majonezas. Su juo viščiuką kepu jau ne pirmą kartą, šįkart rinkausi „Daumantų“ švelnaus skonio „Karališką“ su laisvai laikomų vištų kiaušiniais bei natūraliomis citrinų sultimis. Jame nėra konservantų ar krakmolo – tai išties kokybiškas riebus produktas, o būtent to ir reikia tobulam viščiukui iškepti.
Štai trys priežastys, kodėl viščiuko kepimui naudoti majonezą yra gera mintis:
– SULTINGA VIŠTIENA. Sausa, sprangi vištiena yra turbūt blogiausia, kas gali nutikti – ypač tada, kai švenčių proga kepame visą viščiuką ir tikimės nuostabiai gardaus rezultato. Majonezas yra toji išeitis ir paslaptis – didelio riebumo produktas, kurio dėka paukštiena iškepa ypač minkšta ir sultinga. Krūtinėlė – taip pat!
– SODRUS SKONIS. Majonezą lengva tolygiai paskirstyti ant viso viščiuko paviršiaus ir kepdamas jis, priešingai nei, pavyzdžiui, sviestas, nėra linkęs taip lengvai nutekėti kartu su prieskoniais nuo viščiuko į kepimo indą. Todėl viščiukas kepa tolygiai ir yra itin sodraus skonio.
– TRAŠKI ODELĖ. Kadangi majonezinis padažas nuo viščiuko kepdamas nenuteka, jis skrunda tolygiai ir odelė kepimo metu tampa itin traški ir gardi.
Puikiausias garnyras orkaitėje keptam sultingam viščiukui? Apelsinų sultimis ir cinamonu gardintas spanguolių padažas ir traiškytos bulvytės! Pirmasis – klasika, tuo tarpu gausiai prieskoniais gardintos traiškytos bulvytės, minkštos viduje, o išorėje itin gardžiai apskrudusios, – tikriausiai vis dar ne tik vienas madingiausių, bet ir vienas gardžiausių būdų iškepti pačias paprasčiausias bulves.
Truputį meluočiau bandydama įtikinti, kad tokius pietus paruošite greitai lyg vienas-du. Tiesa ta, kad iškepti viščiuką, bulvytes ir paruošti spanguolių padažą užtruks šiek tiek laiko. Bet žinot, man atrodo, kad verta. Tikiu, kad tai tikrai gali tapti gardžia, jaukia Kalėdų tradicija – tokia, kuri keliaus iš kartos į kartą, kurs prisiminimus ir vieną dieną virs skonių pilnomis istorijomis.
Orkaitėje keptas viščiukas su traiškytomis bulvytėmis ir spanguolių padažu
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Viščiukui:
1,7-2,2 kg viščiuko
1 stiklinės (230 g) „Daumantų“ švelnaus skonio majonezo „Karališkas“
1 valg. š. šviežių kapotų čiobrelių
½ valg. š. šviežių kapotų rozmarinų
3 skiltelių česnako
1 tarkuotos citrinos žievelės
1 arb. š. druskos
¼ arb. š. šviežiai grūstų juodųjų pipirų
2 citrinų
2 svogūnų
2 česnako galvų
ryšelio šviežių čiobrelių
ryšelio šviežių rozmarinų
Bulvytėms:
1 kg mažų bulvyčių
alyvuogių aliejaus
3 valg. š. (45 g) tirpinto sviesto
4 skiltelių česnako
1 valg. š. šviežių kapotų čiobrelių
žiupsnio druskos
žiupsnio šviežiai grūstų pipirų
Spanguolių padažui:
1 stiklinės (200 g) cukraus
½ stiklinės (125 ml) šviežių apelsinų sulčių
400 g šaldytų spanguolių
1 arb. š. malto cinamono
žiupsnelio druskos
1 apelsino nutarkuotos žievelės
GAMINIMO EIGA
PARUOŠKITE SPANGUOLIŲ PADAŽĄ (galite paruošti iš vakaro)
1. Į vidutinio dydžio puodą suberkite cukrų ir supilkite apelsinų sultis. Kaitinkite virš didelės ugnies, kartais pamaišydami, kol užvirs ir cukrus ištirps.
2. Suberkite spanguoles, cinamoną, druską ir nutarkuotas apelsino žieveles. Toliau kaitinkite, kol padažas vėl užvirs. Užvirus, sumažinkite ugnį iki mažos ir pamažu kaitinkite dar apie 10-15 minučių, kol spanguolės sukris ir padažas šiek tiek sutirštės (labiau jis sutirštės vėsdamas).
3. Nuimkite nuo ugnies ir leiskite padažui atvėsti bei sutirštėti. Tuomet sudėkite į sandarų indelį. Laikyti šaldytuve galite 4-5 dienas.
PARUOŠKITE VIŠČIUKĄ
1. Atšildykite viščiuką iki kambario temperatūros.
2. Iš viščiuko pilvo ertmės išimkite visus subproduktus, nupjaustykite perteklinius riebalus. Nuplaukite viščiuką po tekančio šalto vandens srove, o tuomet labai gerai nusausinkite tiek išorę, tiek vidų popieriniais rankšluosčiais.
3. Orkaitę įkaitinkite iki 220 °C temperatūros.
4. Dubenėlyje sumaišykite majonezą, kapotus čiobrelius, rozmarinus, tarkuotas česnako skilteles, nutarkuotą citrinos žievelę, druską ir pipirus.
5. Viščiuką padėkite ant kepimo skardos, krūtinėle į viršų, ir atsargiai pirštais atskirkite odą nuo krūtinėlės ir nuo kojų. Semkite šaukštelį prieskoninio majonezo, pakiškite po oda ir paskirstykite kuo tolygiau. Taip sunaudokite maždaug keturis šaukštelius majonezo: po vieną abiem krūtinėlėms pusėms ir po vieną kojoms, stengdamiesi paskirstyti majonezą ant kuo didesnio viščiuko ploto po oda.
6. Porą šaukštų majonezo dėkite į viščiuko pilvo ertmę ir paskirstykite daugmaž tolygiai.
7. Likusiu majonezu kuo tolygiau aptepkite visą viščiuką iš išorės.
8. Į pilvo ertmę dėkite ketvirčiais supjaustytą vieną citriną, ketvirčiais supjaustytą vieną svogūną ir perpus perpjautą vieno česnako galvą, taip pat keletą šakelių šviežio rozmarino ir čiobrelių.
9. Suriškite viščiuko kojas nedažytu tvirtu špagatu, kad keptų tolygiai ir kepdamas išlaikytų gražią formą.
10. Perkelkite viščiuką į kepimo indą aukštesnėmis sienelėmis. Šalia sudėkite likusios citrinos skilteles, likusį ketvirčiais supjaustytą svogūną, perpus perpjautą česnaką ir rozmarinų bei čiobrelių šakeles.
11. Kepkite iki 220 °C įkaitintoje orkaitėje 30 minučių. Tuomet sumažinkite temperatūrą iki 180 °C, uždenkite viščiuką folija ir kepkite toliau dar 60 minučių. Prieš kepimo pabaigą foliją nudenkite ir leiskite viščiukui dar šiek tiek apskrusti.
12. Viščiukas bus iškepęs, kai krūtinėlės temperatūra sieks 73 °C temperatūrą, o prapjovus bėgs skaidrios sultys. Jam iškepus, leiskite „pailsėti“ dar 30 minučių prieš patiekdami – per šį laiką viščiukas sugers išbėgusias sultis ir bus dar sultingesnis.
13. Kol viščiukas „ilsisi“, iškepkite traiškytas bulvytes.
PARUOŠKITE TRAIŠKYTAS BULVYTES
1. Bulves (nenuskustas) išvirkite pasūdytame vandenyje. Nepervirkite ir neleiskite sukristi.
2. Orkaitę įkaitinkite iki 220 °C temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite šlakeliu alyvuogių aliejaus.
3. Sudėkite išvirusias bulves ant kepimo skardos ir bulvių grūstuvu kiekvieną iš jų lengvai pagrūskite, kad sutraiškytumėte. Nespauskite per stipriai.
4. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite tirpintą sviestą, tarkuotas česnako skilteles ir smulkiai kapotus šviežius čiobrelius. Aptepkite šiuo mišiniu kiekvieną bulvę. Apibarstykite žiupsniu druskos ir pipirų, apšlakstykite trupučiu alyvuogių aliejaus.
5. Kepkite įkaitintoje orkaitėje, kol bus gražiai auksinės spalvos, apie 10-15 minučių.
6. Patiekite nedelsiant, apibarstę saujele šviežių kapotų čiobrelių ar petražolių.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Daumantų“.
#reklama #daumantu