Apsidairiau po savo saulėtą virtuvę ir supratau, kad paskutiniu metu tapo saldu saldu, kur dairaisi. Ir ne veltui – juk šitiek progų atnešė pavasaris! Ir dar ne vieną atneš, tyliai galiu pašnabždėti, – apie visas ruošiuosi papasakoti, visais saldžiais dalykais dar ateis laikas pasidalinti. Bet kol kas cukrų bent trumpam slepiu giliai virtuvės stalčiuje ir kviečiu prisiminti nesaldžius pyragus. Kalbu apie juos tikrai rečiau nei kepu; pikantiški pyragai yra vienas mano mylimiausių nesaldžių patiekalų. Man patinka tai, kokie jie universalūs, kaip lengvai pagaminami ir kaip tobulai tinka likučių naikinimo „akcijoms“, kai norisi mažiau švaistyti ir daugiau išsaugoti. Esu ne kartą įsitikinusi, kad jie nepamainomi ir iškylose (jų sezonas jau ranka pasiekiamas!), bet ne ką mažiau puošia ir šventinį stalą. Žodžiu, jei dar neatradot nesaldžių pyragų savo virtuvėje, – pats laikas tą padaryti!
Šis pyragas man ypatingai patinka; tą įrodo ir iškalbingas skaičius – per pastarąjį mėnesį kepiau jį penkis (penkis!) kartus. Pirmą ir antrą kartą – „Kauno grūdų“ fotosesijai, trečią kartą – laukdama svečiuose draugės, ketvirtą kartą – Velykoms, penktą kartą – vakar, nes „gelbėjau“ varškę ir šis „gelbėjimo“ būdas pasirodė labiausiai viliojantis.
Šiandien nedaugžodžiausiu, tiesiog – pyragas paprastas, lengvai paruošiamas, LABAI skanus! Varškės įdaras labai sultingas ir purus, kietasis sūris jam suteikia malonaus pikantiškumo, o pomidorus pasistenkite pasirinkti pačius kvapniausius, saldžiausius ir gardžiausius. Tešlos krepšelis irgi ne mažiau svarbi pyrago dalis – man patinka į tešlą įberti prieskoninių itališkų žolelių, kurios suteikia ypatingo aromato ir skonio, o labiausiai man patinka tai, kad pagal šį receptą paruošta tešla net pačiuose pyrago krašteliuose yra trapi, bet minkšta.
Kiek anksčiau šiuo mano receptu dalijosi „Kauno grūdai“, pikantiško pyrago receptas ir video (!) buvo įkeltas į receptų portalą LaMaistas.lt, o dabar – dalijuosi ir čia, savo saulėtoje virtuvėje. Jums belieka vienas vienintelis, paskutinis ir pats svarbiausias žingsnis – pagaminti! Bus labai skanu, pažadu, šypt.
Pikantiškas pyragas su varške, špinatais ir pomidorais
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
1 ½ puodelio (210 g) „Kauno grūdų“ kvietinių miltų „Ekstra“
1 arb. š. druskos
1 arb. š. džiovintų itališkų žolelių
1 valg. š. (20 g) cukraus
½ puodelio (115 g) šalto sviesto
¼ puodelio (60 ml) šalto vandens
Įdarui:
360 g varškės (9 proc. riebumo)
100 g tarkuoto kietojo sūrio
5 kiaušinių
½ stiklinės (125 ml) riebios grietinėlės
žiupsnio druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
žiupsnio muskato
70 g špinatų
4 pomidorų
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite tešlą. Dubenyje sumaišykite miltus, druską, itališkas žoleles ir cukrų.
2. Sudėkite šaltą gabalėliais supjaustytą sviestą ir išmaišykite. Trinkite tarp pirštų tol, kol susidarys trupiniai.
3. Dalimis į trupinius supilkite labai šaltą vandenį. Vandens gali reikėti šiek tiek mažiau ar daugiau, todėl nesupilkite jo viso iš karto, stebėkite, kada trupiniai pradeda kibti.
4. Perkelkite tešlą ant miltais pabarstyto paviršiaus. Lengvai paminkykite ir suformuokite iš tešlos rutulį. Suvyniokite į maistinę plėvelę ir palaikykite šaldytuve apie 30-60 minučių.
5. Išėmę tešlą iš šaldytuvo, įklokite ją į 22 cm skersmens kepimo indą taip, kad užklotų indo dugną ir sieneles. Paspauskite delnais, subadykite tešlą šakute ir palaikykite šaldytuve dar 30 minučių.
6. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros.
7. Paruoškite įdarą. Į dubenį sudėkite varškę, suberkite tarkuotą kietąjį sūrį, įmuškite kiaušinius, supilkite grietinėlę, pagardinkite druska, pipirais ir muskatu. Išsukite iki vientisos masės. Sudėkite nuplautus ir nusausintus špinatus, išmaišykite.
8. Tris pomidorus supjaustykite į keturias dalis.
9. Išimkite tešla išklotą kepimo formą iš šaldytuvo. Ant tešlos išdėliokite pomidorų ketvirčius, odelėmis į apačią. Ant pomidorų užpilkite paruoštą varškės įdarą.
10. Vieną likusį pomidorą supjaustykite riekelėmis ir jas įdėliokite ant įdaro viršaus.
11. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 45-50 minučių. Jei matote, kad pyrago viršus per greitai ima skrusti, uždenkite folija ir kepkite toliau, kol pyragas bus iškepęs ir tvirtas.
12. Leiskite pyragui apie 10 minučių atvėsti kepimo formoje, tuomet pjaustykite gabalėliais ir patiekite.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Kauno grūdai“.
12 komentarai
Butinai reiks ismegint, labai skaniai atrodo. Gaila tik kad vyrui kas ne mesa, tas ne maistas 🙂
Vaida, pamėginkit būtinai, – girdėjau, kad net mėsą garbinantiems vyrams šis pyragas labai patiko! 😀
Mano mėsėdis vyras labai išgyrė šį pyragą :)))). Tik neturėjau špinatų, dėjau apvirtą brokolį – bet pats bazinis receptas, tešla, užpilas – labai labai skanu. Ačiū!!!
Na va, štai kaip! 🙂 Labai džiaugiuosi! 🙂
Labai skanus, negalėjau patikėt, kaip 4-metis kirto pilnais žandais net neklausdamas „kas ten tie žali” 🙂 Bus kartojamas, ačiū už pasidalinimą 😉
Akvile, ačiū jums, kad išbandėte, labai džiaugiuosi, kad patiko! 🙂
Super puikus ir nuostabus apkepas!!! Tik, kadangi man bet kaip termiškai apdoroti špinatai, o ypač kai jie varškėje, atrodo kaip nesusipratimas(;-)), vietoje jų į varškę maišiau 35 g. šviežio baziliko. Gavosi sultingais, skanus, gaivus – nuostabus! Dėkui!
Ir dar – į varškės vidų kišamus pomidorus būtų sveika šiek tiek paprieskoninti, kad išryškėtų skonis, nes dabar valgant ką tik iškepusį atrodo tokie kiek prėskoki;-) Bet kitą dieną jau persisunkia skonio iš varškės ir būna viskas gerai:-)
Džiaugiuosi, kad pyragas patiko! O improvizacijos virtuvėje visada sveikintinos, džiugu, kad pritaikėte savo skoniui 🙂
Kaip manote ar tiktų pakeistu šviežius pomidorus saulėje džiovintais?
Labaaaai skanu! Galvojau, kad pasirinkau daryti nesamonę ir tikrai jo nieks nevalgys, bet gavosi super ir pirmasis buvo suvalgytas! ❤️
Puikus receptas, pyragas gavosi skanus, darysiu ir vel! Ačiū:)