Pusryčių patiekalus galėčiau valgyti visą dieną. Nėra dienoje blogo meto kiaušinių patiekalams, sumuštiniams, varškėtukams ir kitiems skaniems pusryčių reikalams. Pusryčiai vakarienei? Aš tikrai nieko prieš, o jūs?
Šios bandelės – gal ir subalansuotos pusryčiams, bet gardžios visada, kad ir kelintą valandą rodytų laikrodis.
Angliškas pusryčių bandeles, vadinamas scones, galima kepti tiek saldžias, tiek nesaldžias. Šįkart pasidalinsiu receptu nesaldžių (pasakiškai skanios!), bet jei norėtumėt saldžių, tiesiog pakeiskite prieskonius puse stiklinės cukraus, o svogūnų laiškus, sūrį ir kumpį – pavyzdžiui, šokolado gabalėliais. Arba šilauogėmis ir nutarkuotomis citrinų žievelėmis. Ar šaukšteliu cinamono ir mažais kubeliais pjaustytais obuoliais. Šie – mano mylimiausi skonių deriniai, bet sugalvoti jų galite kokių tik norite.
Prieš kepant – kviečiu pasikalbėti apie sodą ir kepimo miltelius. Vis sulaukiu klausimų, kurią kildinamąją priemonę naudoti geriau? O kodėl sodos nenugesinu, prieš įmaišydama į tešlą? Arba – kodėl kartais naudoju tiek sodą, tiek kepimo miltelius? Visi atsakymai – žemiau.
Paskaitykite, o tuomet – eikime kepti bandelių, šypt.
SODOS IR KEPIMO MILTELIŲ DILEMOS
Maišydama scones tešlą, paprastai naudoju raugintas pasukas arba kefyrą. Kadangi tai – rūgštiniai produktai, bandelių kildinimui naudoju „Dr. Oetker“ maistinę sodą. Sodai tešloje susijungus su kefyru (arba pasukomis), įvyksta cheminė reakcija ir jos sąlygotas kilimo procesas – bandelės iškepa minkštos, purios, tirpstančios burnoje.
Tam, kad soda veiktų tinkamai, tešloje turi būti rūgštinių produktų (kefyro, pasukų, grietinės, jogurto). Tai – būtina sąlyga. Jei tešloje rūgštinių produktų nėra, soda nėra nugesinama ir lieka nemalonus kepinio poskonis. Tad, jei kepdama scones, vietoje kefyro ar pasukų naudočiau grietinėlę ar pieną, sodą keisčiau kepimo milteliais.
Ar reikia sodą nugesinti atskirai, sumaišius ją su naudojamu rūgštiniu produktu? Tikrai ne. Cheminė reakcija prasideda tada, kai produktai susitinka tešloje. Ir tuomet jau delsti negalima – reikia iškart šauti kepinį į įkaitintą orkaitę. Jei sumaišytą tešlą ilgai laikysite kambario temperatūroje, sodos poveikis vis silpnės (!).
Jei nuspręsite, kad vis tik, remiantis senais šaltiniais, verčiau nugesinsite sodą atskirai stiklinėje, o tik tuomet įmaišysite į tešlą, prarasite dalį kilimo efekto, nes jis įvyks… stiklinėje.
Kartais tešloje naudojami tiek kepimo milteliai, tiek soda. Kodėl? Kai norime efektyvaus, didelio kilimo ir tešloje naudojame rūgštinius produktus, galime naudoti maistinę sodą. Tačiau kartais rūgštinių produktų kiekis tešloje yra pernelyg mažas didesniam sodos kiekiui nugesinti – jei dalis sodos liks nenugesintos, kepiniui bus būdingas jau minėtas specifinis sodos poskonis. Tokiais atvejais šalia sodos pridedame dar šiek tiek kepimo miltelių – kad kepinys tinkamai iškiltų ir būtų puikaus skonio.
Šių pusryčių bandelių tešla yra gana sunki – norint, kad iškeptų minkštos, purios, reikia efektyvaus kildinamųjų medžiagų poveikio. Štai todėl naudoju ir sodą, ir kepimo miltelius. Tekstūros ir skonio rezultatas – puikus!
Kaip ir eilę metų, lieku ištikima savo mylimam prekės ženklui ir partneriams „Dr. Oetker“. Jų asortimente rasite tiek kokybiškų kepimo miltelių, tiek maistinės sodos. Jų abiejų visada rastumėte ir mano virtuvėje. Rekomenduoju iš ilgametės patirties!
Pusryčių bandelės (scones) su kumpiu ir sūriu
AtsispausdintiINGREDIENTAI
2 stiklinių (280 g) miltų
1 valg. š. cukraus
1 arb. š. maistinės sodos
1 arb. š. kepimo miltelių
1 arb. š. džiovintų česnako granulių
½ arb. š. druskos
½ arb. š. šviežiai grūstų juodųjų pipirų
120 g šalto sviesto
1 kiaušinio
½ stiklinės (125 g) kefyro (arba raugintų pasukų)
5-6 svogūnų laiškų
120 g čederio sūrio
100 g kumpio
Viršui:
1 kiaušinio baltymo
jūros druskos dribsnių
GAMINIMO EIGA
1. Didesniame dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, sodą, kepimo miltelius, česnako granules, druską ir pipirus.
2. Sudėkite mažais kubeliais supjaustytą labai šaltą sviestą ir trinkite tarp pirštų, kol susidarys trupiniai. Viskas gerai, jei miltuose matysite likusius nedidelius sviesto gabalėlius.
3. Greitai, kol sviestas miltuose nepradėjo tirpti, kitame inde lengvai išplakite kiaušinį su raugintomis pasukomis. Šį plakinį įmaišykite į miltų ir sviesto masę.
4. Suberkite smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, tarkuotą čederio sūrį ir gabalėliais supjaustytą kumpį. Išmaišykite. Tešla bus labai lipni – tokia ir turi būti.
5. Stalviršį gausiai pabarstykite miltais, ant jų iš dubens išverskite tešlą. Miltuotais delnais iš jos suformuokite apskritą 4–5 cm storio paplotį. Nereikia tešlos aktyviai minkyti – tik tiek, kad produktai susijungtų. Aštriu peiliu tešlos apskritimą padalinkite į aštuonis daugmaž lygius trikampius. Sudėkite juos ant kepimo popieriumi iškloto padėklo ir palaikykite šaldytuve 15–20 min.
6. Orkaitę įkaitinkite iki 200 °C (iš viršaus ir iš apačios, su vėjeliu). Skardą išklokite kepimo popieriumi.
7. Atšaldytas bandeles išdėliokite kepimo skardoje, palikdami kelių centimetrų tarpus. Aptepkite bandeles lengvai išplaktu kiaušinio baltymu, apiberkite jūros druskos dribsniais.
8. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 18-20 min., kol gražiai apskrus. Neperkepkite, kad neišsausėtų.
9. Šiek tiek atvėsinkite, o tuomet ragaukite. Bandeles galite valgyti vienas. Galite perpjauti išilgai ir susitepti lyg sumuštinius. Galite patiekti prie dubenėlio sriubos.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Baltic“.
#reklama #droetkerlietuva
1 komentaras
Skanumėlis! vidus minkštas kaip debesėlis, išorė traški. Labai skanūs vieni, bet puikiai tiko ir su tepamu varškės sūriu.