Leiskit, papasakosiu jums, kaip atrodo mano rytas. Sutilptų viskas į vieną žodį – betvarkė, – bet aš nemėgstu nei trumpų sakinių, nei skurdžių pasakojimų, todėl štai.
Mano rytas paprastai prasideda… kažkada. Kartais šeštą ryto, iš mažylio lovelės kniurzėjimui pasigirdus kur kas anksčiau nei norėtųsi (nemeluosiu, dažniausiai apsimetu, kad negirdžiu, ir taip „išlošiu“ dar bent keliolika minučių snūduriavimo). Bet būna, kad tas pats mūsų ankstyvas vyturėlis sumano miegoti iki aštuonių! Tomis dienomis jaučiuosi taip, lyg kažkur nuolat vėluotume – nes kai pripranti dieną pradėti valanda ar net pora valandų anksčiau, tie laikrodyje mirksintys skaičiai 8:00 rodosi kaip pusiaudienis, o dar net pusryčiai nevalgyti!
Šiaip jau norėčiau grįžti į ritmą; į nuoširdžiai nekenčiamo, bet dienas į rėmus sustatančio žadintuvo pasaulį. Bandžiau tą daryti. Maniau, kad bus dvigubas laimėjimas – kol saulėtas virtuviukas miegos, aš ir kavos ramiai išgersiu, ir vieną kitą darbą padarysiu, vieną kitą laišką atrašysiu. Tik labai jau greitai supratau, kad nieko nebus. Tas mažas vaikas turbūt pajaučia pasikeitusią aurą man tyliai išsliūkinus iš miegamojo, o jei dar kavos išdrįstu užsikaisti – dievaži, lyg fejerverkus po ausimi būčiau iššovusi!
Pusryčiai irgi būna arba šiaip, arba taip. Scenarijų yra keli. Tą idilišką žinom visi; jis toks pats aiškus kaip ir labai retai įvykstantis: saulė šviečia, vaikas žaidžia, virdulys verda, košė puode kunkuliuoja, visi laimingi ir kantrūs. Bet kitais kartais – tais, kurie ir įvyksta dažniausiai – mažasis žmogus prabunda toks alkanas, kad kelios minutės maišant verdančią košę prailgsta iki amžinybės; tuo tarpu aš iš tos nevilties tai obuoliuką, tai banano gabaliuką jam tiesiu – ir kai košė galiausiai būna išvirus, alkanų jau nelabai ir būna.
Yra vienas dalykas, kurį jau visai sėkmingai išmokau – visada gerai, kai pusryčiai turi variantą B. Prasidėjo viskas nuo ispaninio šalavijo sėklų (chia) pudingo, kurį – koks malonus atradimas! – mano vaikas net labai mėgsta. Valgo jį taip pat gardžiai kaip ir košę, o paruošti jį galima, čia svarbiausia dalis, iš vakaro! Tada belieka atidžiai stebėti ir per tuos kelis žingsnius nuo miegamojo iki virtuvės susiprasti, kokia šiandien yra nuotaikėlė. Virsim šiltą košę? Ne? Tada tebūnie pudingas, košė liks vakarienei.
Tai štai šia proga, kad pastarąsias kelias dienas pusryčiams valgom ne ką kitą, o būtent pudingą, – mano saulėtoje virtuvėje dar viena chia pudingo idėja (nemažai jų rasite tinklaraščio archyvuose). Šįkart stiklainėliai tokie šviesūs, spalvingi ir pavasariški; o kaip gi kitaip! Joriui sluoksniavau kokosinį-bananinį chia pudingą, aviečių-chia džemą ir graikišką jogurtą, o pati sau įsibėriau dar ir traškių dribsnių. „Nes tos skirtingos tekstūros!”, – kaip pasakytų viena mano labai mylima maisto tinklaraštininkė.
Ir tekstūros čia iš tiesų yra labai svarbios: tirštas ir kreminis graikiškas jogurtas, švelnus kokosinis-bananinis chia pudingas, ryškus ir sėklyčių pilnas aviečių-chia džemas (aš tas sėklytes labai mėgstu, ar gi ne keistuolė?!) ir traškūs dribsniai. Tadam! Viskas dera tikrai tobulai, gaiviai ir gardžiai!
Šiuos stiklainėlius susluoksniavome kartu su „Dr. Oetker Lietuva“. Vietoje naminės granolos šįkart naudojau traškius dribsnius „Vitalis“. Jie saldūs, tačiau tikrai mažiau saldūs nei mano anksčiau ragautos pirktinės granolos, o tai – pliusas! Dar jie labai maloniai traškūs, o galiausiai – tokios dėželės visada gali išgelbėti iš paskutinės minutės situacijų, kai laiko pakanka tik pieno pakeliui atidaryti ir dribsniams užpilti; juk kartais to ir pakaktų, kad diena prasidėtų žvaliai ir skaniai, tiesa? Bet visada galima leistis ir į spalvingesnius ryto nuotykius virtuvėje bei dribsnius panaudoti kūrybiškiau. Jei tik yra įkvėpimo; o pavasarį, man rodos, jo yra bent po saujelę už kiekvieno kampo, šypt.
Tai kaip ten atrodo tas mano rytas? Hm. Dažniausiai kaip betvarkė. Kita vertus, joje tiek daug garsų, spalvų ir skonių, kad labai aiškiai suprantu – myliu tuos rytus, kad ir kokie jie bebūtų. Net tada, kai mažasis „žadintuvas“ nuskamba vos prašvitus; net tada, kai pusryčius lydi garsiausi „koncertai“. Tiesiog šis etapas toks jau yra. Kas žino, kai ateis kitas, galbūt pasiilgsiu šio?
Jūs vėl sakysit, – aš ir vėl apie mamystę. Bet toks jau tas mano gyvenimas paskutiniu metu, tokie tie rytai ir pusryčiai tokie. Viskas sukasi aplink jį, apie saulėtą virtuviuką, – tokį mažą ir tuo pačiu tokį begaliniai reikšmingą. Kitaip ir būti negali, kitaip kasdienybės surežisuoti ir nebebandau. Nes man vis dažniau pavyksta sugauti tą suvokimą, kaip gera būti savimi ir kokia saldi laisvė yra gyventi taip kaip patinka.
Kokosinio-bananinio ispaninio šalavijo sėklų (chia) pudingo, aviečių-chia džemo ir graikiško jogurto sluoksniuotis su bananais
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Kokosiniam-bananiniam chia pudingui:
1 skardinės kokosų pieno
2 valg. š. medaus
1 didelio gerai prinokusio banano
1/3 stiklinės (55 g) ispaninio šalavijo (chia) sėklų
Aviečių ir chia džemui:
2 stiklinių (300 g) šaldytų aviečių (arba šviežių)
1 valg. š. citrinų sulčių
3 valg. š. (30 g) ispaninio šalavijo (chia) sėklų
2 valg. š. medaus
1 didelio gerai prinokusio banano
300 ml graikiško jogurto
150 g „Dr. Oetker Lietuva“ traškių dribsnių „Vitalis“ (arba kitų mėgstamų dribsnių)
Papuošimui:
banano griežinėlių
aviečių
čiobrelio šakelių
GAMINIMO EIGA
1. Paruoškite ispaninio šalavijo (chia) sėklų pudingą. Kokosų pieną sumaišykite su medumi ir iki vientisos masės sutrintu gerai prinokusiu bananu. Įmaišykite ispaninio šalavijo sėklas, kad tolygiai pasiskirstytų plakinyje. Dubenį uždenkite maistine plėvele ir dėkite į šaldytuvą. Po 15 minučių dar kartą permaišykite visus ingredientus. Dėkite atgal į šaldytuvą ir palikite išbrinkti 2-4 val. ar per naktį.
2. Paruoškite aviečių ir ispaninio šalavijo sėklų džemą. Šaldytas avietes suberkite į vidutinio dydžio puodą, ten pat supilkite citrinų sultis. Kaitinkite virš vidutinio dydžio ugnies apie 10 minučių vis pamaišydami, kol uogos atitirps ir išskirs savo sultis. Leiskite uogoms užvirti ir pavirkite 2-3 minutes. Nuimkite nuo ugnies, įmaišykite medų ir ispaninio šalavijo sėklas. Palikite atvėsti.
3. Susluoksniuokite. Į stiklines dėkite po didelį šaukštą graikiško jogurto, ant jo – po šaukštelį aviečių uogienės, tuomet – po šaukštą ispaninio šalavijo sėklų pudingo ir po šaukštą traškių dribsnių. Ant šių dėkite po keletą banano griežinėlių. Visus sluoksnius pakartokite dar kartą: graikiško jogurto, aviečių, ispaninio šalavijo sėklų pudingo ir traškių dribsnių. Viršų papuoškite banano griežinėliais, šviežiomis avietėmis ir šviežių čiobrelių šakelėmis.
4. Patiekite iš karto arba iki patiekiant laikykite šaldytuve (tokiu atveju traškūs dribsniai laikui einant suminkštės ir nebebus traškūs, bet vis dar bus gardūs).
Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“.
6 komentarai
Ar galima vietoj chia ir aviečių džemo, tiesiog į jau turimą naminę aviečių uogienę įmaišyti chia sėklų?
Rasa, galima, bet turėkite galvoje, kad aviečių uogienė paprastai būna labai labai saldi, taigi, ir viso sluoksniuočio saldumo balansą ženkliai pakeis 🙂 Mano variantas, naudojant grynas uogas, – labiau gaivus nei saldus 🙂
O man patinka, kad rasote apie mamyste, ir toliau rasykite :). Juk buvimas mama – didziausia gyvenime laime ir dovana
Vaida, ačiū! Tikrai rašysiu, o kaip gi kitaip – rašau apie tai, kuo gyvenu 🙂
Ar vietoj kokosų pieno tiktų sojos pienas ?
Aušra, kokosų pieną naudoju iš skardinės, jis gerokai tirštesnis ir riebesnis. Pavyks ir su sojos pienu, bet tiek skonis, tiek konsistencija skirsis 🙂