Esu labai laiminga ir dėkinga likimui (ir sau – nes juk patys tą likimą dažnai sau ir nulemiam!), kad jau kiek daugiau nei metus „Saulėta virtuvė“ yra mano darbas. Tikras, nuoseklus, aktyvus. Kartais tekantis ramia vaga, o kartais suteikiantis progą pasimokyti iš savo klaidų, keliantis naujus iššūkius ar net truputį varantis iš proto. Bet kad ir kokiais amerikietiškais kalneliais belėkčiau, stengiuosi išlikti sąmoninga – kasdien sau primenu, kokia esu laiminga būdama čia, kur esu, ir veikdama tai, ką šiuo gyvenimo etapu veikiu.
Pakalbėkim truputį apie iššūkius, kurių man atneša darbas. Iššūkiai virtuvėje – lygiai tokie patys iššūkiai, tik valgomi, šypt. Būna, kad juos sugalvoju ne pati. Pavyzdžiui, šią savaitę galiausiai perpratau naminių senoviškų zefyrų receptą, kas iš pradžių atrodė kone neįmanoma, ir jie pavyko to-bu-li! Receptas tikrai bus, netgi su nuotraukomis žingsnis po žingsnio ir visu sąrašu patarimų, kad dalykai, kuriems suprasti man reikėjo keturių bandymų, jums būtų aiškūs iškart. Mėgstu tokius iššūkius „aukščiau bambos“ – truputį pasikeikiu, bet mėgstu. Čia lyg nueiti žygį be jokio fizinio pasiruošimo; kažkur žygio viduryje galvoji, kad verksi iš nevilties, bet galiausiai įveiki ir verki iš laimės.
Būna, kad iššūkius mielai sau išsikeliu pati, ir šis pyragas, akimirksniu nukeliantis į vaikystės prisiminimus ir arbatos popietes su mama, – vienas tokių. „Draugystė“, koks gražus pavadinimas! Ar prisimenat jį ir jūs? Trapios tešlos lakštai, pertepti plonu sluoksneliu džemo ir kur kas gausesniu sluoksniu vanile kvepiančios varškės. Prisimenu, kaip su mama pirkdavome tokį pyragą turguje, kaskart tik nedidelį gabalėlį tam kartui, o grįžusios namo kaisdavom vandenį kavai ar arbatai. Vienu metu gabalėlis „Draugystės“ buvo tapęs kone mūsų ritualu, mielu ir labai skaniu. Tada dar nebūčiau patikėjusi, kad vieną dieną ir pati kepsiu pyragus. Aukštyn kojomis viskas man, tuomet visiškai susipykusiai su virtuve, apsivertė tik po poros metų.
Kepiau šį nuostabų pyragą birželį, jo receptu dalijosi „Miltai Kauno Grūdai“, o aš pati taip ir uždelsiau pasidalinti čia, savo tinklaraštyje. Atėjo ir ruduo, kol galiausiai dalinuosi, bet gal ir gerai – man rodos, nėra geresnio metų laiko pyragams nei ruduo.
Kad popietės ir kavos pertraukėlės būtų dar jaukesnės, saldesnės, dar labiau laukiamos!
Pyragas su varške „Draugystė“
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
150 g minkšto sviesto
½ stiklinės (100 g) cukraus
1 kiaušinio
1 ½ valg. š. grietinės
2 stiklinių + 2 valg. š. (300 g) miltų
½ arb. š. kepimo miltelių
žiupsnio druskos
Įdarui:
300 g varškės
¼ stiklinės (50 g) cukraus
2 kiaušinių
1 arb. š. vanilinio cukraus
1 valg. š. miltų
2 kiaušinių baltymų
150-180 g obuolienės ar kitokio tiršto džemo
Aptepimui:
1 kiaušinio trynio
GAMINIMO EIGA
1. Orkaitę įkaitinkite iki 180 ᵒC temperatūros.
2. Paruoškite tešlą. Minkštą kambario temperatūros sviestą išplakite su cukrumi iki purumo. Įmuškite kiaušinį ir dar kartą gerai išplakite. Sudėkite grietinę, vėl gerai išmaišykite.
3. Kitame dubenyje miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir druska. Miltų mišinį suberkite į plakinį ir išmaišykite. Užminkykite tešlą.
4. Išminkytą tešlą padalinkite į dvi dalis, iš kurių viena būtų šiek tiek didesnė už kitą. Mažesniąją dalį suvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą.
5. Kepimo skardą (20×30 cm) išklokite kepimo popieriumi. Įklokite į ją iškočiotą didesniąją tešlos pusę. Suformuokite 0,5-1 cm aukščio kraštelius. Subadykite šakute.
6. Kepkite įkaitintoje orkaitėje 20 minučių, tuomet išimkite ir atvėsinkite.
7. Paruoškite įdarą. Į dubenį sudėkite varškę, suberkite cukrų, sudėkite du kiaušinius, suberkite vanilinį cukrų ir miltus. Labai gerai išsukite iki visiškai vientisos masės.
8. Kiaušinių baltymus išplakite iki standžių putų ir lengvais judesiais įmaišykite į varškės masę.
9. Atvėsusį tešlos pagrindą tolygiai aptepkite obuoliene ar kitu mėgstamu džemu. Ant viršaus tolygiai paskleiskite varškės masę, o ant jos atsargiai uždėkite antrąją iškočiotą tešlos dalį. Kraštelius švelniai apspauskite.
10. Pyrago viršų aptepkite išplaktu kiaušinio tryniu. Peiliu įbrėžkite negilius rombus.
11. Kepkite pyragą iki 180 ᵒC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių, kol pyragas sutvirtės, o paviršius bus gražiai auksinės spalvos.
12. Visiškai atvėsinkite iškepusį pyragą, tuomet pjaustykite gabalėliais ir patiekite.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Kauno grūdais“.
10 komentarai
Sveiki, norriu paklausti dėl l baltymu varskes idare, ka jie duoda? 🙂
Renata, į varškės įdarą įmaišyti išplakti kiaušinių baltymai varškės sluoksniui suteikia lengvumo, purumo 🙂
Nuostabaus skonio pyragas! Ačiū už receptą. Draugai gyrė, kad skaniausias Draugystės pyragas, kokį teko valgyti.
Aura, nuostabūs draugų atsiliepimai, labai džiaugiuosi! Ačiū, kad pasidalinote įspūdžiais 🙂
Labai skanus pyragas,tik man prireike daugiau miltu nes tesla kociotis nenorejo (kociojau tarp kepimo popieriaus lapu nes labai minksta,gal del to iskepusi tokia lengva ir trapi buvo),mano obuoliene turbut buvo per svelni nes jos beveik nesijaucia kitakart bandysiu kokiu melyniu gal..ir tas juosteles virsuj turbut nepakankamai gilias padariau nes jos sukepe atgal:))) ir ju nebesimate:) zodziu isirasiau kelias pastabas kitam kartui i sasiuvinuka bet is esmes labai skanus pyragas! Aciu uz recepta!
Gintare, labai džiaugiuosi, kad pyragas patiko, o atsižvelgus į tas kelias sau pasirašytas pastabėles, tikiu, kitąkart iškeps tiesiog tobulas! 🙂
Kepu jau ne pirmą kartą šį pyragą ir kiekvieną kartą puikiai pavyksta. Ačiū už receptą! Labai puikus ir skanus pyragas 🙂
Eva, gera girdėti, ačiū jums! 🙂
Puikus receptas:) Norejau tik paklausti, ar iskepusi pyraga paliekate atvesti orkaiteje, kurioje ir kepe, ar ji reikia is karto isimti is orkaites?
Vėsinu praviroje orkaitėje 🙂