Vakar, užmigdžiusi saulėtą virtuviuką, jau buvau liūdno kankinio veidu beeinanti link kompiuterio. Planavau paruošti naują tinklaraščio įrašą, pasidalyti nauju receptu. Savo laimei staiga prisiminiau, kad to daryti aš iš tiesų visai neprivalau – niekas manęs neprašo, niekas nereikalauja; tai tik aš pati įkalinu save savo pačios nesibaigiančių planų sąrašuose. Lygiai taip pat, jei tik noriu, aš galiu save ir išlaisvinti – galiu daryti tai, ką iš tiesų šią akimirką noriu daryti!
Galiu užsiplikyti puodelį kavos, nusiplauti dubenėlį braškių ir išeiti į kiemą. Įkvėpti kiek gaivesnio oro ir pabūti su savo mintimis. Galiu nieko neveikti, nieko neplanuoti, niekur neskubėti. Tiesiog pabūti. Galbūt paskaityti knygą, o galbūt visai, visai nieko neveikti. Skamba beprotiškai, tiesa? Bet juk tikrai galiu!
Keista ir gaila, kad sau mes dažnai pasiliekame tik tuos laiko trupinius, kurie netyčia lieka, kai viską, ką turime, išdaliname kitiems. Nesuvokiama ir siaubinga, kad kartais įsipareigojimai nepažįstamam virtualiam pasauliui – socialiniams tinklams, pavyzdžiui! – tampa svarbesni už laiką, kurį galėtume skirti sau. Liūdna, kai pamirštame, ką reiškia tą kavos puodelį išgerti ramioje tyloje; be aplinkos triukšmo, kurį geriame į save be paliovos skrolindami instagramą. Taip, kalbu ir apie save. Ir aš sau kartais turiu priminti, kad tas kavos puodelis, kurį išgėriau nenufotografavusi, skaitosi. Tas maistas, kurio nenufotografuojame, ne mažiau skanus. Tie darbai, kuriuos dirbame tyliai, nėra mažiau svarbūs darbai. Ir tas džiaugsmas, kurį išgyvename ramiai savo burbule, nėra mažesnis džiaugsmas.
Todėl vakar taip ir padariau. Užverčiau savo darbų planuotę, pasidariau kavos, pasiėmiau pilnutėlį dubenėlį braškių ir išėjau į kiemą. Nufotografavau tą kavą ir braškes, o tada pasijuokiau iš savęs (gal net truputį ir pyktelėjau) ir telefoną padėjau per kelis gerus žingsnius tolyn.
Tas pusvalandis buvo tik man, tik su savimi. Jaukinantis ramybę ir tylą.
O šiandien jau dalijuosi ir receptu. Esu tikra, kad šie riestainiai puikiai tiks tiek pusryčiams, tiek pietums ar vakarienei – kai dienos tokios karštos, šiltą maistą galima trumpam primiršt, ir štai tokius pusiau užkandžius (bet labai sočius užkandžius!) sukirsti bet kokiu dienos metu, bet kokia proga. Žinoma, kad riestainius galite ir nusipirkti, bet… na, taip, galite išsikepti ir patys. Juk kam daugiau skirtos tos vėsesnės ilgos naktys, jei ne kepiniams, tiesa? Šypt.
Riestainiai su lašiša ir kiaušinių salotomis
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai (8 riestainiams):
½ stiklinės (125 ml) šilto vandens
2 valg. š. cukraus
1 pakuotės (7 g) sausų mielių
3 ½ – 4 stiklinių (490-560 g) „Kauno grūdų“ kvietinių miltų „Ekstra“
1 ½ arb. š. druskos
1 stiklinės (250 ml) šilto vandens
Virimui:
2 l vandens
2 arb. š. sodos
1 valg. š. cukraus
Aptepti:
1 kiaušinio
1 valg. š. vandens
Viršui:
3 valg. š. sezamų sėklų
3 valg. š. aguonų
2 valg. š. linų sėmenų
1 valg. š. liofilizuotų smulkintų česnakų
1 arb. š. stambios jūros druskos
Kiaušinių salotoms (3 sumuštiniams):
4 kietai virtų kiaušinių
2 valg. š. mėgstamo majonezo
2 valg. š. graikiško jogurto
½ mažo raudonojo svogūno
1 arb. š. smulkintų krapų
1 valg. š. smulkintų svogūnų
žiupsnio druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
Sumuštiniams (3 sumuštiniams):
1 avokado
½ citrinos sulčių
žiupsnio druskos
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
100 g šaltai rūkytos lašišos
ryšelio mėgstamų daigų
GAMINIMO EIGA
PARUOŠKITE RIESTAINIŲ TEŠLĄ
1. Vandenį pašildykite, kad jis būtų šiltas, bet ne karštas. Suberkite sausas mieles ir cukrų. Išmaišykite šluotele, kol cukrus ir mielės ištirps. Dubenį uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie 10-15 minučių, kol mielės taps aktyvios (paviršius turi suputoti).
2. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus ir druską. Supilkite suputojusį mielių mišinį ir šiltą vandenį. Išmaišykite ir pradėkite minkyti. Jei matote, kad tešla per skysta, įberkite dar porą šaukštų miltų, jei per tiršta – įpilkite šiek tiek šilto vandens. Išminkykite vientisą ir elastingą, prie rankų nelimpančią, tačiau minkštą tešlą.
3. Paruoštą tešlą dėkite į švarų, lašeliu aliejaus pateptą dubenį. Uždenkite švariu rankšluostėliu ir palaikykite šiltoje vietoje apie 60 minučių, kol tešlos tūris padvigubės. Jei norite tešlą paruošti vakare, o riestainius kepti ryte, išminkytą tešlą kildinkite šaldytuve per naktį, o prieš kepdami 45 minutes atšildykite kambario temperatūroje.
SUFORMUOKITE RIESTAINIUS
1. Tešlai pakilus, kelis kartus ją paminkykite ir padalinkite į aštuonias lygias dalis. Iš kiekvienos tešlos dalies suformuokite kamuoliuką ir delnais jį šiek tiek paplokite, kad taptų plokščias. Atsargiai pirštais viduryje praplėškite skylutę ir suformuokite kuo gražesnį riestainį.
2. Suformuotus riestainius išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotų kepimo skardų, palikdami tarp jų kelių centimetrų tarpus. Uždenkite švariu rankšluostėliu ir palaikykite šiltoje vietoje apie 20 minučių, kol riestainiai šiek tiek pakils.
3. Kol riestainiai kyla, įkaitinkite orkaitę iki 220 ºC temperatūros.
APVIRKITE IR IŠKEPKITE RIESTAINIUS
1. Apvirimui skirtą vandenį supilkite į puodą. Suberkite sodą, cukrų ir išmaišykite. Užvirkite.
2. Vandeniui užvirus, ugnį sumažinkite iki vidutinės. Po vieną dėkite į jį suformuotus riestainius. Pavirkite 1 minutę, tuomet apverskite, ir pavirkite dar 1 minutę. Išimkite su kiaurasamčiu. Vandens perteklių nuvarvinkite ir išdėliokite apvirtus riestainius ant kepimo popieriumi išklotų skardų, palikdami tarp jų kelių centimetrų tarpus.
3. Apvirę visus riestainius, jų viršų aptepkite su šaukštu vandens išplaktu kiaušiniu. Gausiai apibarstykite sezamų sėklų, aguonų, linų sėmenų, liofilizuotų česnakų ir rupios jūros druskos mišiniu.
4. Kepkite riestainius įkaitintoje orkaitėje apie 15-20 minučių, kol taps gražiai auksinės spalvos. Iškepusius riestainius kelias minutes atvėsinkite kepimo skardoje, tuomet perkelkite ant grotelių ir atvėsinkite. Patiekite iš karto, kai jie yra patys skaniausi. Jei patiekiate vėliau, pašildykite juos skrudintuve ar orkaitėje, kad taptų traškesni.
5. Iškeptus ir atvėsintus riestainius galite užšaldyti ir laikyti šaldiklyje iki 3 mėnesių. Išimtus iš šaldiklio atšildykite kambario temperatūroje, tuomet pašildykite orkaitėje iki norimos temperatūros.
PARUOŠKITE KIAUŠINIŲ SALOTAS
1. Kietai virtus kiaušinius supjaustykite vidutinio dydžio kubeliais.
2. Kiaušinių kubelius sumaišykite su visais likusiais kiaušinių salotoms skirtais ingredientais.
PARUOŠKITE RIESTAINIŲ SUVOŽTINIUS
1. Riestainius perpjaukite per pusę.
2. Avokado minkštimą išskobkite į dubenėlį, įspauskite citrinos sultis, pagardinkite druska ir pipirais. Sutrinkite šakute. Trintu avokadu aptepkite apatinę riestainio pusę.
3. Ant trinto avokado dėkite po keletą gabalėlių rūkytos lašišos, ant jos paskleiskite po kelis šaukštus kiaušinių salotų.
4. Ant kiaušinių salotų dėkite po saujelę daigų ir užvožkite viršutine riestainio dalimi. Lengvai paspauskite ir patiekite nedelsiant.
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su „Kauno grūdais“.
2 komentarai
Prieš savaitgalį „prasisukau” Saulėtoj virtuvėj 🙂 Vėlyvieji pusryčiai jau suvalgyti. Pats procesas labai pakylėjantis, net atsiranda minčių suvalgyti pusryčius balkone, net ir tokiu apniukusiu oru 🙂 Visas įdaras puikus, nors dėjau kiek mažiau, man atrodo, tiek pakaktų 6-iems riestainiams. Pirmą kartą gaminau plikytus riestainius, visiškai nieko baisaus, tik va gal kad pirmą kartą – iškepusius gana sunku atkąsti :)) nors jie skaniai guminiai. Ir, kaip sakiau, Saulėtoj virtuvėj „prasisukau” – toliau bus gaminamas kažkuris sūrio tortas, trinta brokolių sriuba, o kitą dieną – perlinių kruopų sriuba 🙂
Doli, labai ačiū už Jūsų komentarą – ir už tai, kad „Saulėtą virtuvę” pasirinkote tinklaraščiu, kuriame taip puikiai „prasisukote” 😀 Tikiuosi, kad nei vienas receptas nenuvils! Sėkmės ir skanaus 🙂