Pirmosios gruodžio dienos yra gana keistas metas. Iki pat gruodžio pirmosios visi vieningai tvirtinę, kad apie Kalėdas dar nė negalvoja, po šios dienos staiga puola į lengvą paniką ar bent jau akivaizdų laukimą. Dovanėlės, dekoracijos, kaspinėliai… Juk šventės jau ant nosies!!! O kiek dar dalykų nenuspręstų, kiek darbų nenuveiktų! Ir internetiniuose portaluose kaip iš gausybės rago pasipila paveikslėliai su baltais žiemos peizažais, su išpuoštomis eglutėmis… Ką jau bekalbėti apie žmonių spūstis parduotuvėse, kai tik paskelbia akciją kam nors, ką tiktų slėpti po egle. Girdėjau, kad šią savaitę viename prekybos centre paskelbė didžiulę nuolaidą visiems žaislams, tai aš net truputį bijau ten eiti – ohoho, įsivaizduoju, kaip jie šluojami nuo lentynų!
Pastarosiomis dienomis tik ir skaitau, tik ir girdžiu: laikas kepti meduolius; reikia sugalvoti švenčių meniu; o kokią eglutę šiemet puošime – didelę ar mažą; kur praleisime šventes; o kur sutiksime Naujus; ir taip toliau, ir panašiai – o, taip, tik atėjo gruodžio pirmoji ir Kalėdų bumas prasidėjo! Su trenksmu!
Aš tikrai neturiu nieko prieš, ne ne. Šiemet aš – kaip ir kiekvienais metais, tiesą sakant – apie šventes pradėjau galvoti jau spalio pabaigoj. Ir dovanų sąrašus sudariau dar gruodžiui tikrai neatėjus, ir apie cinamonu kvepiančius meduolius svaigstu jau virš mėnesio, nors kepti dar nekepiau (bet jau tuoj, jau šį savaitgalį!). Tiesiog man labai keista, kad lapkričio antroj pusėj visi dar išpūtę akis stebisi, kodėl aš, tokia štai keistuolė, Kalėdomis pradedu gyventi nesvietiškai anksti. O praėjus vienai kitai savaitei, mes imame ir per vieną naktį virstame lygiai tokiais pačiais truputį pamišusiais keistuoliais kaip ir aš. Et, tos Kalėdos!
Na, o kalbant apie dovanas… saldžios rankų darbo dovanėlės – didelis gėris. Sausainiai, meduoliai, pyragai… saldainiai! Šie saldainiai – tvirti, gerai laikantys savo formą, todėl Kalėdinėms dovanėlėms tiks tiesiog puikiai.
Brigadeiro – Brazilijoje ir Portugalijoje labai populiarus desertas, ypač dažnai patiekiamas gimtadienių metu. Pirmą kartą šie triufeliai buvo pagaminti 1940-aisiais metais ir pavadinti karinių oro pajėgų brigados vado Eduardo Gomes garbei (angl. brigadier – brigados generolas). Pasakojama, kad didelei šių triufelių sėkmei įtakos turėjo palankiai susiklosčiusi situacija. Visų pirma, tuo laikotarpiu dėl vykstančio antrojo pasaulinio karo buvo jaučiamas vaisių bei riešutų ir kitų saldumynų importo iš Europos trūkumas. Visų antra, tuo pačiu metu Brazilijoje Nestlé pristatė du naujus produktus: šokolado (kakavos) miltelius ir saldų kondensuotą pieną. Be to, triufeliams buvo skirtas žymaus, žmonių gerbiamo bei mėgstamo, gražaus ir vienišo politiko vardas. Atrodo, visų šių priežasčių užteko, kad Brigadeiro išpopuliarėtų ne tik Brazilijoje bei Portugalijoje, tačiau taptų žinomi didelėje pasaulio dalyje.
Tradiciniai Brigadeiro yra gaminami iš saldaus kondensuoto pieno, sviesto ir kakavos miltelių. Nors triufelių sudėtyje ir nėra pačio šokolado, šie triufeliai – sodraus šokoladinio skonio. Be šio, klasikinio recepto, egzistuoja dar ne vienas Brigadeiro variantas: kokosiniai, baltojo šokolado, su riešutais, su braškėmis, vynuogėmis, apvolioti spalvotuose pabarstukuose, cukruje ar kokoso drožlėse.
Skonis: 9/10. Saldūs ir labai šokoladiniai, šie braziliški triufeliai neabejotinai patiks visiems labai saldžių gardėsių mėgėjams bei tamsaus šokolado gerbėjams. Jei toks esate arba jei tokie yra Jums artimi bei mylimi žmonės, metas susirasti prijuostes. Darbo ir laiko reikės visiškai nedaug, o rezultatas pranoks šokoladiškiausius lūkesčius.
Sudėtingumas: paprasta kaip du kart du.
Receptas publikuotas internetiniame portale Ji24.lt
Šokoladiniai triufeliai (Brigadeiro)
AtsispausdintiINGREDIENTAI
1 skardinė (397 g) saldaus kondensuoto pieno
1 valg. š. (15 g) sviesto
2 valg. š. (12 g) nesaldžios kakavos miltelių
šokoladinių pabarstukų (apie 60 g)
GAMINIMO EIGA
Prieš gamindami triufelius, pasiruoškite lėkštę ar negilų dubenėlį: ištepkite jį trupučiu sviesto ir atidėkite į šalį.
Į prikaistuvį supilkite saldų kondensuotą pieną, sudėkite sviestą ir suberkite kakavos miltelius. Kaitinkite ant vidutinio dydžio ugnies, kol užvirs. Nepamirškite masės nuolat maišyti: ji turi būti visiškai vientisa, neturi likti neištirpusių kakavos gumulėlių.
Masei užvirus, sumažinkite ugnį. Toliau kaitinkite, nuolat maišydami. Po kelių minučių (ne daugiau kaip dešimties) turite pastebėti, kad masė sutirštėjo. Ją maišant, turite spėti kelias sekundes pamatyti prikaistuvio dugną, o šaukštas maišomoje masėje turi palikti žymes („takelius“). Štai šią akimirką Jūs turite nuimti prikaistuvį su mase nuo ugnies. Kitu atveju, jei baigsite kaitinti anksčiau nei reikia, triufeliai bus per minkšti, nelaikys formos, negalėsite jų suformuoti į dailius apvalius saldainius. Jeigu, priešingai, masę kaitinsite per ilgai, sustingę triufeliai bus kieti, sunkiai įkandami.
Dar vienas būdas įsitikinti, kad masė yra idealiai paruošta ir prikaistuvį reikia nedelsiant nuimti nuo ugnies: maišant masę, jį turi atšokti nuo prikaistuvio sienelių. Pabandykite prikaistuvį paversti ant šono. Visa masė turi gražiai ir vientisai nuslysti į šoną, lyg vienas didelis „lašas“.
Paruoštą ir nuo ugnies nuimtą masę perpilkite į anksčiau pasiruoštą, sviestu išteptą lėkštę ar dubenį. Palikite, kol atvės iki kambario temperatūros. Tuomet uždenkite maistine plėvele ir dėkite į šaldytuvą maždaug pusei valandos. Kai masė šiek tiek pabus šaldytuve, bus daug lengviau formuoti dailios formos triufelius.
Išėmę dubenį iš šaldytuvo, su arbatiniu šaukšteliu kabinkite masę ir tarp delnų suformuokite nedidelius apvalius triufelius (apie 2 cm skersmens). Tam, kad būtų lengviau formuoti triufelius, galite pasitepti delnus trupučiu sviesto, tačiau nepersistenkite – jei rankos bus pernelyg sviestuotos, prie suformuotų triufelių neprilips pabarstukai. Paruoškite kuo vienodesnio dydžio triufelius iš visos masės.
Į lėkštę suberkite šokoladinius pabarstukus. Juose apvoliokite visus triufelius, kad šie pabarstukais apliptų iš visų pusių. Paruoštus triufelius dėkite į mažutes popierines formeles.
Patiekite iš karto. Arba, jei norite, galite laikyti triufelius šaldytuve, uždarame indelyje, net iki dviejų savaičių (mums, šaldytuve palaikius juos porą dienų, pasirodė skanesni!). Tokiu atveju prieš patiekdami išimkite iš šaldytuvo ir šiek tiek palaikykite kambario temperatūroje. Skanaus!
Patarimas: jeigu nutiktų taip, kad pirmą kartą Jums nepavyks laiku nuimti prikaistuvio su triufelių mase nuo ugnies ir masė bus pernelyg minkšta, per daug neliūdėkite. Supilstykite ją į labai mažas stiklines ir viršų apibarstykite šokoladiniais pabarstukais. Toks braziliškas desertas taip pat egzistuoja, o jo pavadinimas – Brigadeiro de copinho.
14 komentarai
Dariau siuos triufelius, labai labai skanu net su kakava. As kaip balto sokolado megeja su juo dariau, tai man rojus buvo 😀
Rojus yra gerai! 😀 Džiaugiuos 🙂
Labai labai dailūs triufeliukai 🙂 Taip ir norisi pagriebti vieną 🙂
Ačiū, Inga! 🙂
Pirmiausia tai norėčiau pasveikinti su nuostabiausiomis metuose šventėmis ir linkiu Jums, kad šis Jūsų tinklaraštis gyvuotų kuo ilgiau, neišsisemtų nei receptai, nei idėjos, nei skaitiniai, kuriuos šiaip jau aš su pasimėgavimu skaitau 🙂
o taip tai norėjau paklausti dėl apipavidalinimo. 🙂 tų pabarstukų šokoladinių nebedaug turiu, parduotuvėn toli eit, nusiųst nėr ką 😀 kažin, ar nesugadins skonio, jei apvoliosiu kakavoj? 🙂
kita vertus, nepabandysiu, nesužinosiu 🙂 todėl kas iš viso to gavosi, parašysiu kitąkart…
knopkyte, labai ačiū už sveikinimus ir tokius puikius linkėjimus! 🙂 Jums siunčiu taip pat kuo geriausius ir gražiausius linkėjimus puikiųjų žiemos švenčių proga 🙂
Dėl triufeliukų – žinoma, galite juos apvolioti ir kakavoje. Lauksiu įspūdžių 😉
na, is to, kaip greit sie saldainiukai dingo nuo stalo, galiu spresti, kad buvo vykes variantas 🙂 nes as pati taip ir nespejau paragaut 😀 teks daryt dar karta 🙂 tik sau 🙂
Vaje, tokiu atveju tikrai būtina pasidaryti porciją ir sau 🙂 Be jokios konkurencijos ir kovos už saldainį 😀
Na, pabandžiau ir aš šį vakarą pasidaryti. Pirmą kartą triufelius dariau, tai masė gavosi ne tokia, kokios reikėjo, per skysta, negalėjau suformuoti taisyklingų triufelių. Tad dar kartą masę uždėjau ant ugnies, ir pakaitinusi apie 6 minučių, gavosi tinkama masė, triufeliai pavyko ir net labai skanūs. 🙂 Tad, gal nereikia skubėti daryti Brigadeiro de copinho ?
Jovita, na, jūsų pavyzdys rodo, kad tikrai, matyt, nereikia skubėti 🙂 Džiaugiuosi, kad pavyko 🙂
Sveiki. 🙂 O,kaip, manote, jeigu pabarstukus pakeisciau geru, pvzd., tarkuotu juodu sokoladu? Gal butu dar skaniau ir sokoladiskiau? 🙂
Ona, bijau, kad šokoladas per greit ir per stipriai tirps 🙂
Sveiki, o sakykite, ar neištiš šie triufeliai juos supakavus dovanoms į skaidrų plastikinį maišelį?
Planuoju pagaminus palaikyti per naktį šaldytuve ir tuomet kitą dieną supakuoti, o supakuotus laikyčiau kambario temperatūroje iki Kalėdų (2 dienas).
Sveiki, Giedre, tikrai rekomenduočiau laikyti šaldytuve iki pat dovanojant. Jei kambario temperatūra bus gana šilta, triufeliams tikrai gali nekaip baigtis 🙂