Žinot, kas man labai patinka? Laukti. Man patinka tas jausmas, kai žinai – artėja kažkas labai gero. Džiugaus. Smagaus. Net jei tai bus už mėnesio ar net daugiau; turėti ko laukti yra labai geras jausmas. Supratau tai seniai, dar mokykloje. Kai būdavo sunkios dienos su daug kontrolinių darbų, o kiek vėliau – egzaminai ir visi kiti siaubai, priversdavau save sugalvoti kažką gero ir sukoncentruodavau savo mintis į tą džiugų laukimą. Ir tai visada suveikdavo. Tą patį darau ir dabar – nuolat ieškau tų mažų ar didelių dalykų. Kartais juos tenka sugalvoti, sukurti pačiai, o kartais jie tiesiog yra – tokie kaip Kalėdos.
Šįkart gruodis man nepašykštėjo laukimo džiaugsmo. Priešingai – atseikėjo jo dvigubai. Be žiemos švenčių laukimo, jau bene mėnesį laukiau savo išsvajotų, nors ir visai netikėtų, atostogų. Svajojau, planavau, braižiau žemėlapius ir visą internetą išnaršiau, ieškodama rekomendacijų apie skaniausius ledus ir gardžiausias picas. Šiandien ant mano stalo pūpso visas pluoštas popierių, o aš nenusėdžiu vietoje iš nekantrumo – link debesų kilsim jau rytoj. Oi, kaip aš šito laukiau. Žinau, kad atostogos bus puikios – kitaip ir būti negali! Jos prasideda jau šią akimirką, o mano šypsena – nuo ausies lig ausies.
Ne mažiau šypsojausi ir visai neseniai, kai vieną vėsų savaitgalį paskelbiau „spurgų savaitgaliu”. Spurgas esu virusi ne kartą, tačiau dažniausiai tai būdavo pačios paprasčiausios varškės spurgytės. Tokios, kokias virdavo mano mama – nieko ypatingo, bet gardumas neišpasakytas. Bet tą savaitgalį – spurgų savaitgalį – vieną po kito mečiau sau iššūkius ir viriau visai kitokias spurgas. Truputį nerimavau, bet kai cukruje apvoliojau ir į padėklą sudėjau spurgas su vaniliniu kremu, beveik sprogau iš vaikiškai nuoširdaus pasididžiavimo savimi. Aš tai padariau, man pavyko! Tikriausiai žinot tą jausmą, kai pasitikėjimo savimi kažkodėl trūksta, bet rezultatas visus lūkesčius pranoksta su kaupu. Nuostabus jausmas.
Taigi, spurgų savaitgalį aš su kuo plačiausia šypsena pristačiau namiškiams šias spurgas, o tuomet mes jas valgėme ir aplink girdėjosi tik „mmm…” ir „mmm!”. Kaip ten sako? Iškalbingiau už tūkstančius žodžių. Esu tikra, kad toks šūkis kuo puikiausiai tiktų ir šioms spurgoms.
Ar įkalbėjau? Virkite, būtinai virkite! Įsivaizduokite, kaip puikiai jos tiks artėjančiam savaitgaliui, nuodėmingam desertui ar smaližių pusryčiams. O gal net šventėms?
Skonis: 10/10. Purios ir tirpstančios burnoje, o vanilinis kremas – švelnus, ne per saldus, intensyviai vanilinis. Fantastiškos spurgos! Net jei pakankamai ilgas receptas iš pirmo žvilgsnio išgąsdino, nebijokite. Šios spurgos yra vertos kiekvienos joms pagaminti sugaištos sekundės.
Sudėtingumas: yra ką nuveikti.
Kur radau? Brown Eyed Baker
Spurgos su vanilinio kremo įdaru
AtsispausdintiINGREDIENTAI
Tešlai:
2 ½ arb. š. sausų mielių
2/3 puodelio (165 ml) pieno
1 valg. š. cukraus
3 ½ puodelio (490 g) miltų
1/3 puodelio (70 g) cukraus
2 arb. š. druskos
3 kiaušiniai
90 g sviesto
aliejus virimui
Vaniliniam kremui:
1 ½ puodelio (375 ml) pieno
½ puodelio (100 g) cukraus
¼ puodelio (35 g) miltų
½ arb. š. druskos
4 kiaušinių tryniai
1 arb. š. vanilės ekstrakto
6 valg. š. riebios grietinėlės
cukrus apvoliojimui (arba miltelinis cukrus apibarstymui)
GAMINIMO EIGA
PARUOŠKITE TEŠLĄ
Dubenyje sumaišykite sausas mieles, šiltą (bet ne karštą!) pieną ir šaukštą cukraus. Išmaišykite ir palikite pastovėti porą minučių, kol mielės ištirps ir masė suputos. Tuomet suberkite miltus, cukrų, druską ir įmuškite kiaušinius. Išplakite iki vientisos masės. Dalimis sudėkite kubeliais supjaustytą minkštą kambario temperatūros sviestą. Maišykite dar kelias minutes, kol masė bus vientisos konsistencijos.
Išimkite paruoštą tešlą iš dubens ant lakšto maistinės plevelės, lengvai suvyniokite į ją. Šaldykite mažiausiai 6 valandas, galite šaldyti ir iki 15 valandų.
PARUOŠKITE VANILINĮ KREMĄ
Kol tešla vis dar šaldytuve, pasiruoškite vanilinį kremą. Dubenyje sumaišykite cukrų, miltus ir druską. Kitame dubenyje išplakite kiaušinių trynius. Lėtai supilkite juos į miltų mišinį ir išplakite iki vientisos masės.
Į vidutinio dydžio prikaistuvį supilkite pieną. Kaitinkite ant vidutinio dydžio ugnies, kol prikaistuvio kraštuose pienas ims kilti, bet neleiskite jam užvirti.
Nuimkite prikaistuvį su pienu nuo ugnies. Pieną plona srovele, nuolat plakdami šluotele, supilkite į dubenį su miltų ir kiaušinių plakiniu. Viską supilkite atgal į prikaistuvį ir statykite jį ant vidutinio dydžio ugnies. Nuolat maišydami kaitinkite dar apie 3 minutes, kol masė užvirs. Jai užvirus, kaitinkite dar 10 sekundžių, kol kremas sutirštės, bus lygios ir glotnios konsistencijos. Iš karto nuimkite prikaistuvį nuo ugnies.
Paruoštą kremą perkoškite per sietelį. Įmaišykite vanilės ekstraktą. Uždenkite dubenį su maistine plėvele (taip, kad plėvelė liestų kremą ir jis neapdžiūtų) ir dėkite į šaldytuvą. Palaikykite jame nuo mažiausiai 4 valandų iki 3 dienų.
PARUOŠKITE SPURGAS
Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir šiek tiek apipurškite aliejumi. Atidėkite į šalį.
Lygų ir švarų paviršių dosniai apibarstykite miltais. Išimkite tešlą iš šaldytuvo, išvyniokite iš maistinės plėvelės ir perkelkite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Iškočiokite maždaug 30×30 cm dydžio kvadratą, kurio storis turėtų būti apie 1-1,5 cm. Naudodami stiklinę, metalinę formelę ar kitą apvalią priemonę (apie 8 cm skersmens), išspauskite apskritimus. Perkelkite juos ant aliejumi apipurkšto kepimo popieriaus.
Palaikykite šiltoje vietoje apie 2-3 valandas, kol tešla pakils dvigubai ir apskritimai taps „pilvoti“.
IŠVIRKITE SPURGAS
Į didelį storadugnį puodą supilkite aliejų – maždaug 7 cm nuo dugno. Kaitinkite ant vidutinio dydžio ugnies, kol aliejus pasieks maždaug 180°C temperatūrą. Jei neturite termometro, aliejaus temperatūrą galite pamatuoti ir taip: įmetus į aliejų kubelį baltos duonos, tamsiai rudos spalvos jis turi tapti po maždaug 3 minučių.
Kol aliejus kaista, iš karto pasiruoškite popierinių rankšluosčių, kuriais nusausinsite riebalų perteklių. Taip pat iš karto į dubenėlį susiberkite cukrų, kuriame apvoliosite išvirusias spurgas.
Vienu metu į įkaitusį aliejų dėkite po tris spurgas. Įdėkite jas į aliejų atsargiai, palikdami tarp viena kitos nemažus tarpus. Virkite apie 2-3 minutes, kol taps gražiai auksinės spalvos. Tuomet apverskite ir virkite dar 2-3 minutes, kol ir kita spurgų pusė bus gražiai auksinės spalvos.
Naudodami kiaurasamtį, išimkite spurgas iš aliejaus ir dėkite ant popierinių rankšluosčių. Taip išvirkite visas spurgas.
Išvirusias ir nusausintas spurgas, tačiau vis dar šiltas, apvoliokite cukruje iš visų pusių. Tuomet leiskite visiškai atvėsti.
ĮDARYKITE SPURGAS
Grietinėlę elektriniu plaktuvu išplakite iki standžių putų.
Iš šaldytuvo išimkite paruoštą vanilinį kremą. Gerai išmaišykite. Tuomet dalimis, per tris kartus, įmaišykite išplaktą grietinėlę. Išmaišykite kremą lengvais judesiais, tačiau kruopščiai, kol gausite visiškai vientisą masę.
Sudėkite kremą į konditerinį maišelį su smailiu apvaliu antgaliu. Antgalį smeikite į spurgos šoną ir pripildykite spurgos vidų kremu. Tą patį pakartokite su visomis spurgomis.
Spurgas patiekite iš karto. Skaniausios jos visiškai šviežios, todėl geriausia suvalgyti tą pačią dieną.
12 komentarai
labai labai skaniai atrodo:) na ir kodel ant nakties pamaciau, dabar uzmigt negalesiu:D butinai isbandysiu!
Giedre, ačiū ir skanaus! 🙂
Kokios skanios nuotraukos!!! Butinai isbandysiu. Aciu uz idejas. Ir noriu palinketi skaniu, nuotaikingu ir neisblestanciu atostogu ispudziu!
Aurute, labai ačiū už pagyras nuotraukoms ir atostogų palinkėjimus! 🙂 Skanių spurgų ir lauksiu įspūdžių 😉
Sveika, labai susigundziau nuotraukomis, tad nusprendziau pameginti. Bet deja nepavyko. Nelabai issikele, o kepant truputi sukietejo, o cukrus neprilypo, spurgytes tapo tamsios. Ka ne taip dariau? Noreciau dar pamegini, fal ka galetum patarti, kad sikart gautusi taip kaip reikia..
Dovile, labai gaila, kad spurgos nepavyko 🙁 Turiu įtarimą, kad dėl visko kaltos mielės – jei iš pat pradžių tešla nepakilo, tai buvo ženklas, kad kažkas negerai. Tik iš geros mielinės tešlos pavyksta puikūs puručiai ir minkštučiai kepiniai – ar tai būtų spurgos, ar bandelės, ar mielinės pynės. Aš dabar visuomet stengiuosi naudoti mieles, tirpinamas šiltame vandenyje ar piene su šaukštu cukraus. Jei paviršius gausiai suputoja, aš esu tikra – viskas gerai, galiu toliau ruošti tešlą. O jei ne, jei masė nesuputoja – reiškia, mielės neaktyvios, todėl nėra reikalo gadinti produktų. Pilu lauk, imu naujas mieles ir kartoju iš naujo. Taigi, tas suputojimas – labai reikšmingas ženklas, niekad nepamirškit 😉
Tai, kad spurgos buvo kietos, tik dar vienas ženklas – tešla nebuvo pakilusi, todėl ir kepinys nebuvo purus, minkštas. Tamsios spurgos galėjo būti dėl to, kad galbūt per daug įkaitinote aliejų? Ar kaitinote prikaistuvį su aliejumi ant per didelės ugnies? Aš dabar visada aliejaus temperatūrą, kaip parašyta recepte, tikrinu su gabalėliu batono. Dar niekad neapvylė 🙂
Štai tokios mano mintys. Tikiuosi, kad padės. Ir linkiu neprarasti vilties – šios spurgos tikrai tikrai vertos antro šanso 🙂 LInkiu sėkmės ir labai lauksiu įspūdžių po antrojo bandymo 🙂
Keliskart perskaičiau receptą, neradau, kada supilti pieną su mielėmis 😀 ačiū už atsakymą
Justina, neradote, kadangi pieno su mielėmis ir nereikia niekur supilti. Tai į juos (dubenį, su jais) beriami miltai ir kiti produktai, po to, kai mielės tampa aktyvios (paviršius suputoja) 🙂
Ačiū už receptą! Labai skaniai gavosi. Tiesa, vidury proceso supratau, kad pradanginau savo konditerinį maišelį ir spurgas teko perpjauti, kad sutepčiau įdaru 🙂 Laimei nei skonis, nei vaizdas labai nenukentėjo.
Ieva, labai džiaugiuosi, kad patiko! 🙂
Ganimau bet miltu man teko nemažai dadėti nes tešla buvo labai lipni kad buti galima minkyti. Tai galvoju dabar ar ne perkietos gavosi🙄 iskeptos jos gan sunkios ne tokios kaip buna maximoje tos spurgos su dzemu 😅 ar tokios ir turi buti? Tesla kilo gerai 🙂
Dovile, na, jos tikrai ne tokio lengvumo kaip tos, kur būna prekybos centruose, bet tikrai nėra ir labai sunkios, juolab kietos ar sprangios. Turėtų būti minkštos ir purios. Galbūt tikrai netyčia truputėlį per daug įbėrėte miltų; kartais paskubame įberti per daug miltų, nors iš tiesų, glitimas išsiskiria tešlą intensyviai minkant/maišant, pačio proceso metu ji tampa vis mažiau lipni. Tikiuosi, kad bet kuriuo atveju suvalgysite skaniai 🙂