Ankstų sekmadienio rytą saulėtas virtuviukas tyliai atitipeno į mūsų lovą. „Mama, nemiegi? Maaama, atsimerk. Galėsi man šiandien pagaminti desertą? Aš jau sugalvojau, kokio noriu. Žinai, tų apvalių, rudų, kur su baltu. Žinai?“
⠀
Teko nemenkai pasukti galvą ir paspėlioti, kol galiausiai, neiškentęs mano nenuovokumo, mažasis žmogus surado nuotrauką mano pačios knygoje. „Va šitųųųų!”, – entuziazmas begalinis, o man nelieka nieko kito. Virėm spurgas!
Šios varškės spurgos – visai paprastos, bet galbūt jų paprastume ir slypi magija. Jokių papildomų ingredientų, jokių bandymų jas sumoderninti. Nebūtina spurgų formuoti labai taisyklingai apvalių. Jei norite, galite įleisti į aliejų tešlos tiesiai nuo šaukšto (nubraukite ją kitu šaukštu). Tačiau turėtumėte žinoti, kad kuo lygesnė bus spurga, tuo mažiau ji sugers aliejaus.
Jei vis dėlto norėsite vieną dieną varškės spurgų išvirti truputį kitaip, štai idėja: mano mama į jų vidų kartais įdėdavo po šaukštelį obuolienės. Tik tuomet reikia labai kruopščiai įdarą paslėpti, kad verdant neišbėgtų, ir virti ant silpnesnės kaitros, kad spėtų išvirti ne tik išorė, bet ir vidus.
Šis nostalgiškas receptas – vienas iš daugiau nei šimto, esančių mano saldumynų knygoje „SAULĖTA VIRTUVĖ“.
Varškės spurgos
AtsispausdintiINGREDIENTAI
180 g varškės (9 proc.)
2 didelių kiaušinių
½ stiklinės (125 g) riebios (30–40 proc.) grietinės
¾ stiklinės (150 g) cukraus
2 ½ stiklinės (350 g) miltų
½ arb. š. sodos
aliejaus virti
miltelinio cukraus apibarstyti
GAMINIMO EIGA
1. Didesniame dubenyje sumaišykite varškę, kiaušinius, grietinę ir cukrų. Kitame – miltus su soda. Mišinį suberkite į varškės masę ir išmaišykite tirštą, lipnią tešlą.
2. Į puodą įpilkite aliejaus (tiek, kad virdamos spurgos galėtų laisvai plaukioti ir neliestų dugno) ir įkaitinkite ant vidutinės kaitros iki 180 °C temperatūros. Jei neturite termometro, ar jau galima virti spurgas, tikrinkite taip: įmeskite į aliejų mažą gabalėlį duonos – jei aplink jį kyla burbuliukai ir duona lėtai skrunda, aliejus yra tinkamos temperatūros. Jei burbuliukai nekyla, reikia kaitinti toliau. Jei duona iškart dega – aliejus per karštas. Kai aliejus įkais iki tinkamos temperatūros, kaitrą sumažinkite iki silpnos.
3. Kabinkite po šaukštą tešlos, drėgnais delnais suformuokite nedideles apvalias spurgas ir po kelias, kad virdamos nesiliestų, dėkite į verdantį aliejų.
4. Virkite vis apversdami, kol spurgos gražiai apskrus iš visų pusių. Tikslus virimo laikas priklauso nuo spurgų dydžio ir aliejaus temperatūros. Galite išgriebti vieną spurgą, perlaužti perpus ir patikrinti, ar jau išvirė.
5. Spurgas kiaurasamčiu išgriebkite iš aliejaus ir sudėkite į popieriniais rankšluosčiais išklotą lėkštę, kad susigertų riebalų perteklius. Nusausintas spurgas apibarstykite milteliniu cukrumi.