Myliu kalnus. Toji meilė kažkada mane nuvedė į Dolomitus, ir nuo tada… man sunku norėti keliauti kur nors kitur. Jei paklaustumėt manęs, Dolomitinės Alpės yra viena gražiausių vietų šiam pasauly. Kalnai čia įspūdingi, unikalios formos ir spalvų. Kvapą gniaužiantys.
Dangų remiančias viršūnes ir jais vedančius kelius įsimylėjau iškart. Palikusi dalelę širdies, į Dolomitus grįžau dar ir dar kartą. Pirmą kartą leidomės į dienos žygius kalnuose, antrą kartą – tyrinėjom Via Ferratų takus, trečią kartą – leidomės į vieną įspūdingiausių kalnų žygių, Alta Via 2.
Alta Via 2 (AV2) –kalnų žygis Dolomitinėse Alpėse. Tai – įspūdingas ir ne pats lengviausias kalnų kelias, ir veda jis ne vien kalnų takeliais, stačiom įkalnėm ir nuokalnėm, bet ir Via Ferratom. 174 kilometrai, dvi savaitės žygiavimo, daugiau nei 10 km vertikalaus pakilimo ir beveik tiek pat nusileidimo. Štai toks buvo mūsų vasaros nuotykio planas – ir jis buvo nuostabus!
Kada žygiuoti Dolomitinėse Alpėse?
Oras kalnuose – kur kas atšiauresnis nei žemumose. Vasaros pradžioje viršukalnės dar gali būti nepraeinamos dėl sniego, tad itin svarbu pasirinkti tinkamą laiką, kai žygiuoti kalnuose bus ne tik malonu, bet ir saugu, o Dolomituose tai reiškia – nuo birželio pabaigos iki trečios rugsėjo savaitės. Šiuo metu kalnuose sniegas žygio takuose būna jau visai (ar beveik) ištirpęs, o kalnų nameliai (Rifugio) – atidaryti.
- Birželį oras kalnuose vėsesnis, sniegas – kai kur dar ne visiškai nutirpęs.
- Liepai būdingos dažnos ir trumpos liūtys.
- Rugpjūtį kalnuose sutiksite daugiausiai žmonių, nes šį mėnesį atostogauja ir italai.
- Rugsėjis – ramesnis tiek žmonių, tiek orų prasme.
Kaip nepasimesti žygių takuose?
Aš jaučiuosi rami, kai:
- maršrutą detaliai susiplanuoju ir išsianalizuoju dar būdama namuose;
- kuprinėje turiu knygą – žygio gidą su žemėlapiais;
- telefone turiu keletą navigacijų (mano mėgstamiausia – Gaia GPS) su parsisiųstas žygio maršruto gpx failais (prieigą juos parsisiųsti gavau drauge su „Cicerone“ žygio gidu).
Pačiuose kalnų takuose kryptį link skirtingų vietų nurodo ženklinimas – kortelėse įrašyti pavadinimai, o kartais ir laikas ar atstumas iki jų.
Kur apsistoti žygiuojant kalnuose?
Laukinis stovyklavimas (wild camping) yra draudžiamas Dolomitinėse Alpėse, o oficialių stovyklaviečių čia nėra. Sezono metu žygeiviams duris atveria ir apsistoti kviečia nedideli kalnų nameliai – viešbutėliai, vadinami Rifugio. Paprasti, neprašmatnūs, bet įsikūrę kvapą gniaužiančioje laukinėje gamtoje, jie teikia nakvynės ir maitinimo paslaugas, paprastai talpina nuo keliasdešimt iki kiek daugiau nei šimto žmonių.
Jei keliaujate sezono metu, Rifugio derėtų rezervuoti gerokai iš anksto. Sakoma, kad patys populiariausi kalnų nameliai užsipildo likus pusmečiui ar dar anksčiau. Namų darbus verta pasidaryti iš anksto – jei planuojate žygiuoti vasarą, su norimais Rifugio susisiekite dar sausį.
- Paprasčiausias būdas susisiekti su Rifugio – elektroniniu paštu. Nusiteikite, kad atsakymo gali tekti palaukti.
- Kartais Rifugio priima rezervacijas be užstato, kartais – parašo, kokio dydžio užstatą pervesti, kad rezervacija būtų patvirtinta.
- Daugelyje Rifugio yra dormitory tipo bendri kambariai (nuo keturių iki keliolikos lovų). Kai kurie Rifugio turi ir privačius dviviečius kambarius. Paprastai jų kaina yra kiek didesnė.
- Populiariausias apsistojimo paketas – half-board. Į šio paketo kainą yra įskaičiuota nakvynė, vakarienė ir kitos dienos pusryčiai. Už papildomą kainą galite užsisakyti sumuštinį išsinešimui rytojaus pietums (tą reikėtų padaryti iš vakaro).
- Vakarienės Rifugio būna gausios – paprastai gaunate pirmąjį patiekalą (dažniausiai sriubos ar makaronų), antrąjį patiekalą (dažniausiai galite pasirinkti iš dviejų variantų) ir desertą. Pusryčiai paprastai būna kuklesni: duona, džemas, kumpis, sūris, virti kiaušiniai.
- Rifugio yra įsikūrę aukštai kalnuose, kur vandens tiekimas yra ribotas arba itin sudėtingas. Dėl šios priežasties dušas čia – prabanga, o ne įprasta kasdienybė. Kiekvienas kalnų namelis turi savo taisykles, bet dažniausiai už kelias minutes dušo (arba keliolika litrų vandens) reikia sumokėti numatytą pinigų sumą. Pavyzdžiui, 5 eurai už 3 minutes, 7 eurai už 15 litrų ar pan.
- Jei ketinate nakvoti Rifugio, privalote turėti savo „patalynę“, t.y. miegmaišio įdėklą (sleeping bag liner), taip pat – šlepetes.
- Atkreipkite dėmesį, kad dėl nestabilaus interneto ryšio daugelyje Rifugio galima atsiskaityti tik grynaisiais pinigais. Prieš žygį būtina atsakingai pasiskaičiuoti, kiek grynųjų prireiks, nes galimybės išsigryninti papildomai kelyje nėra.
- Rifugio turite pasiekti ne vėliau nei 18:00 val. Apie 18:30 – 19:00 val. yra patiekiama vakarienė, nuo 21:00- 22:00 val. yra tylos laikas. Pusryčiai paprastai patiekiami nuo 6:30 – 7:00 val.
- Norėdami sutaupyti, užsiregistruokite ir tapkite Club Alpino Italiano (CAI) nariu. Narystė yra mokama (pateikti paraišką galima internetu), tačiau suteikia ne tik draudimą, bet ir solidžias nuolaidas nakvynėms Rifugio.
Ką įsidėti į žygio kuprinę?
Nepersistenkite – žygio kuprinė turi būti kuo lengvesnė! Žygiuoti lygumomis yra visai kas kita nei kalnais, o jei dar ant pečių teks nešti didžiulį nešulį, jis gali apkartinti malonumą.
Kita vertus, būtina atkreipti dėmesį į žygiams skirtą aprangą ir jos sluoksnius, į optimaliai sudėliotą vaistinėlę ir higienos reikmenis, į naudojamą techniką ir patogiai ją pakrauti leidžiančius prietaisus, taip pat, į žygiui parinktą tinkamą įrangą – nuo žygio kuprinių ir lazdų iki Via Ferratų įrangos.
Detaliu šio žygio daiktų sąrašu pasidalijau ŠTAI ČIA.
Kaip pasiekti Alta Via 2 žygio pradžios tašką?
Alta Via 2 žygis prasideda šalia Bressanone (Brixen) miestelio, Plose keltuvo viršutinėje stotelėje.
Pasiekti Bressanone (Brixen) galima įvairiais būdais: lėktuvais, traukiniais, automobiliu. Mes pasirinkome keliauti automobiliu ir pridėti dar keletą lankytinų vietų. Pakeliui sustojome ir dieną praleidome Varšuvoje, dar vieną dieną – prie nuostabiai gražaus Wolfgangsee kalnų ežero Austrijoje (apsistojome „Romantik-Camping Wolfgangsee Lindenstrand“ kempinge). Galiausiai pasiekėme Italiją ir Bressanone (Brixen) miestelį, šalia kurio ir prasideda Alta Via 2 maršrutas.
Kur žygis baigiasi?
Alta Via 2 yra linijinis žygis. Prasidėjęs Bressanone (Brixen), jis baigiasi Feltre.
Feltre yra ir autobusų, ir traukinių stotis, tad patogiai susisieksite su daugeliu Šiaurės Italijos miestų. Kadangi mes vykome automobiliu, mūsų tikslas buvo grįžti atgal į Bressanone (Brixen).
Naktį praleidę Feltre, iš pat ryto pradėjome kelionę:
- autobusu iš Feltre į Trento;
- traukiniu iš Trento į Bolzano;
- traukiniu iš Bolzano į Bressanone (Brixen);
- autobusu iš Bressanone (Brixen) traukinių stoties iki Plose keltuvo aikštelės.
MŪSŲ ŽYGIO PLANAS
- 1 diena | Bressanone > Rifugio Genova (18,66 km)
- 2 diena | Rifugio Genova > Rifugio Puez + Via Ferrata Piz Duleda (13,64 km)
- 3 diena | Rifugio Puez > Rifugio Pisciadù + Via Ferrata Gran Cir (18,27 km)
- 4 diena | Rifugio Pisciadù > Rifugio Boe (6,84 km)
- 5 diena | Rifugio Boe > Rifugio Castiglioni Marmolada (13,33 km)
- 6 diena | Via Ferrata delle Trincee (8,31 km)
- 7 diena | Passo San Pelegrino > Rifugio Mulaz (13,73 km)
- 8 diena | Rifugio Mulaz > Rifugio Rosetta (8,11 km)
- 9 diena | Rifugio Rosetta > Rifugio Pradidali + Via Ferrata Porton ir Via Ferrata Nico Gusella (15,28 km)
- 10 diena | Rifugio Pradidali > Rifugio Treviso (11,41 km)
- 11 diena | Rifugio Treviso > Rifugio Cereda (12,02 km)
- 12 diena | Rifugio Cereda > Rifugio Bruno Boz (15,57 km)
- 13 diena | Rifugio Bruno Boz > Rifugio Dal Piaz (14,21 km)
- 14 diena | Rifugio Dal Piaz > Feltre (20,31 km)
0 žygio diena. Liepos 11 d. Bressanone (Brixen)
Norėdami žygį pradėti nuo pat ryto, į Bressanone miestelį atvykome iš vakaro. Rezervavę viešbučio kambarį, vakarą praleidome vaikštinėdami žaviomis Italijos miestelio gatvelėmis, valgydami picą ir gelato. Prieš miegą dar kartą mintyse perbėgome į kuprines namuose kruopščiai sudėtų daiktų sąrašą ir žadintuvus nusistatėme ankstyvam rytui. Prieš kiekvieną didelį nuotykį dera gerai išsimiegoti.
1 žygio diena. Bressanone > Rifugio Genova (18,66 km)
Oficiali Alta Via 2 žygio pradžia – viršutinė Plose keltuvo (Plosebahn) stotelė.
Dar prieš išvykstant iš namų, susisiekiau su Plose keltuvo administracija ir pasiteiravau, ar galėtume palikti automobilį dviems savaitėms? Buvau patikinta, kad taip, P2 ir P3 aikštelės yra skirtos ilgalaikiam stovėjimui ir yra visiškai nemokamos.
Keltuvo bilietai į vieną pusę kainavo 21 eur/asm. Juos įsigijome iš anksto, internetu.
Keltuvas kiekvieną dieną pradeda kursuoti 9 val. ryto. Mes buvome pirmieji eilėje, nekantriai trypčiojantys ir laukiantys, kol aplink vaikštinėjantis vyrukas pradės savo darbo dieną ir paleis keltuvus. Per dešimt minučių pakilome beveik kilometrą viršun, išlipome Kreuztal / Valcroce ir – oficialiai pradėjome savo žygį!
Dienos žygio etapai:
- Keltuvu: Plose gondola (1057 m) > Kreuztal / Valcroce (2050 m)
- Kreuztal / Valcroce (2050 m) > Rifugio Plose (2446 m)
- Rifugio Plose (2446 m) > Forcella d’Putia (2357 m)
- Via Ferrata Sass de Putia (1B)
- Forcella d’Putia (2357 m) > Rifugio Genova (Schlüterhütte) (2297 m)
Via Ferrata Sass de Putia – ne kelyje, tačiau visai šalia maršruto esanti Via Ferrata. Kadangi mus pirmąją dieną lydėjo intensyvus lietus, savo ketinimų ją įveikti atsisakėme – pasiekus Forcella d’Putia, debesys jau sklaidėsi, bet akmenys dar buvo šlapi ir slidūs.
Nakvynės vieta: Rifugio Genova (Schlüterhütte), dvivietis kambarys, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 149 eur
2 žygio diena. Rifugio Genova > Rifugio Puez + Via Ferrata Piz Duleda (13,64 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Genova (2297 m) > Forcella della Roa (2617 m)
- Via Ferrata Piz Duleda (2740 m) (2C)
- Forcella Nives (2740 m) > Rifugio Püez (2475 m)
Via Ferrata Piz Duleda buvo laukiamiausia dienos atkarpa, bet mums pasirodė netikėtai trumpa ir lengva, tad papildomai prie žygio pridėjome dar vieną atkarpėlę ir įkopėme į čia pat stūksojusią Piz Duleda viršūnę (2908 m). Ar buvo verta? Visada verta!
Nakvynės vieta: Rifugio Püez, dvi lovos penkiolikos lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 162 eur
3 žygio diena. Rifugio Puez > Rifugio Pisciadù + Via Ferrata Gran Cir (18,27 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Püez (2475 m) > Forcella di Cir / Passo Cir (2469 m)
- Forcella di Cir / Passo Cir (2469 m) > Jimmy Hütte (2220 m)
- Via Ferrata Gran Cir (1A)
- Jimmi Hütte (2220 m) > Passo Gardena (2137 m)
- Passo Gardena (2137 m) > Rifugio Pisciadú (2587 m)
Jimmy Hütte – puiki vieta stabtelėti ir šio to užkąsti. Iš jaukios restorano terasos atsiveria vaizdai į vieną gražiausių kraštovaizdžių Dolomituose, Passo Gardena.
Visai šalia Jimmy Hütte esantis posūkis dešinėn ir AVS CIR nuoroda veda link Via Ferrata Gran Cir. Nors ji priskiriama lengviausių kategorijai (sutikta italų šeima pasakojo, kad jų sūnus šią Via Ferratą pirmąkart įveikė būdamas šešerių, klausiausi akis išplėtusi), nukrypimui iš pagrindinio AV2 maršruto reikėtų skirti bent porą valandų. Apie pusvalandį eisite nuo Jimmy Hütte iki Via Ferrata Gran Cir pradžios, apie valandą skisite Via Ferratai (aukščiausias taškas viršuje – 2578 m), dar pusvalandį – grįžimui iki Jimmy Hütte, nuo kur toliau tęsite žygį.
Visai šalia yra ir daugiau Via Ferratų: kiek sudėtingesnė Via Ferrata Piz da Cir (2A) ir gerokai ilgesnė bei sudėtingesnė Via Ferrata Brigata Tridentina (3B). Šias abi mes jau buvome įveikę prieš porą metų, tad pasirinkome pirmąją.
Nakvynės vieta: Rifugio Pisciadú, dvi lovos keturių lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 193 eur
4 žygio diena. Rifugio Pisciadù > Rifugio Boe (6,84 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Pisciadú (2587 m) > Rifugio Boè (2873 m)
- Rifugio Boè (2873 m) > Piz Boè (3152 m)
- Piz Boè (3152 m) > Rifugio Boè (2873 m)
Kalnuose smagu turėti lėtesnių dienų, kai galima mažiau žygiuoti, o daugiau laiko – tiesiog grožėtis. Būtent todėl planuodama žygį įterpiau keletą visai trumpų dienų. Poilsiui, ramiam pabuvimui ir dosniam vaizdų į save sugėrimui.
Piz Boè viršukalnė – aukščiausias viso Alta Via 2 žygio taškas. Nors į ją įlipti visai neprivaloma, bet ji stūkso čia pat, nuodėmė būtų nepasinaudoti proga. Gamta daugiau nei trijų kilometrų aukštyje yra visai kitokia – mažiau spalvų, daugiau akmens, jausmas – lyg vaikščiotum kosmose. Verta tą patirti!
Pirmoje dienos pusėje pasiekę Rifugio Boè, iškart įsiregistravom, palikom kuprines kambaryje ir į Piz Boè viršūnę leidomės be didelio svorio ant pečių. Pasiekę viršų, valandėlei prisėdome čia esančiame Rifugio Capanna Fassa, o tuomet nusileidome atgal į Rifugio Boè.
Po vakarienės verta išeiti dar bent trumpam pasivaikščiojimui. Saulei leidžiantis, vaizdai aplink yra fantastiškai gražūs. Be to, keistas pastebėjimas – jeigu Rifugio interneto ryšio nėra, neretai jis yra penkiasdešimt žingsnių nuo Rifugio. Patikrinta!
Nakvynės vieta: Rifugio Boè, dvi lovos keturių lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 145 eur
5 žygio diena. Rifugio Boe > Rifugio Castiglioni Marmolada (13,33 km)
Dienos žygio etapai:
- Piz Boè (2873 m) > Forcella Pordoi (2848 m)
- Forcella Pordoi (2848 m) > Passo Pordoi (2239 m)
- Passo Pordoi (2239 m) > Rifugio Fredarola (2400 m)
- Rifugio Fredarola (2400 m) > Rifugio Viel del Pan (2432 m)
- Rifugio Viel del Pan (2432 m) > Rifugio Castiglioni Marmolada (2050 m)
Pasiekus Forcella Pordoi (2848 m), pasiekiama pirma tokia stati nuokalnė – 600 m vertikalių metrų žemyn mažų birių akmenukų takeliu. Atrodytų, kad žemyn eiti lengviau, bet kai akmenukai sprūsta iš po kojų ir žygio lazdomis vis bandai išsilaikyti, kad tik nepaslystum ir nešleptelėtum ant užpakalio, kelionė šiek tiek prailgsta. Jos pabaigoje – Passo Pordoi (2239 m) ir toliau laukiančios įkalnės.
Rifugio Fredarola su nuostabiu panoramoniu vaizdu į Marmoladą – puiki vieta sustoti gėrimui ar krosnyje keptai picai. Tiesa, jas kepa tik nuo pietų. Mes Rifugio pasiekėme pirmoje dienos pusėje, gerokai per anksti, kad galėtume ją užsisakyti.
Maršruto atkarpa nuo Rifugio Fredarola iki Rifugio Viel del Pan – lygus, ramus, gražus takelis su begale juo vaikštančių turistų. Nereikia stebėtis, visi čia atkeliauja pasivaikščioti su nuostabiu Marmolados atviruku pašonėje. Tuo tarpu mes kalnuose labai vertiname vienumą ir laukinės gamtos pojūtį, tad galimybė eiti šiuo takeliu drauge su šimtais kitų žmonių menkai viliojo. Pasirinkome alternatyvų – dar gražesnį ir labai ramų – maršrutą.
Palikę Rifugio Fredarola ir paėjėję šiek tiek į priekį, siauru nežymėtu takeliu pasukom kairiau. Takelis kilo į įkalnę ir vingiavo gerokai virš to populiariojo turistų tako. Vaizdai į Marmoladą – dar ryškesni, žmonių – tik mes du ir dar pora, su kuriais prasilenkėme. Pats geriausias pasirinkimas!
Mūsų pasirinktas takelis galiausiai mus atvedė prie to pačio Rifugio Viel del Pan, kurį būtume pasiekę tradiciniu maršrutu, o nuo čia – iki užtvankos papėdėje įsikūrusio Rifugio Castiglioni Marmolada.
Dėmesio: už papildomą kelių eurų mokestį šiame Rifugio galite pasinaudoti skalbykle ir džiovykle! O karštas vanduo duše – neribotas ir nemokamas!
Nakvynės vieta: Rifugio Castiglioni Marmolada, dvivietis kambarys, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 195 eur
6 žygio diena. Via Ferrata delle Trincee (8,31 km)
Klasikinis šios dienos maršrutas susidėtų iš štai tokių etapų:
- Rifugio Castiglioni (Marmolada) (2050 m) > Malga Ciapella (1384 m)
- Malga Ciapella (1384 m) > Forca Rossa (2490 m)
- Forca Rossa (2490 m) > Passo San Pellegrino (1919 m)
Bet kur kas labiau nei šis maršrutas, mus domino visai šalia esanti Via Ferrata delle Trincee (4B) – ranka pasiekiama, kol kas pati sudėtingiausia, kokią esame įveikę.
Sutarę su Rifugio Castiglioni Marmolada darbuotojais, kad kuprines paliksime rūbinėje, anksti ryte išskubėjome link Via Ferrata delle Trincee. Nesumeluosiu, tai buvo įspūdingiausia šio žygio patirtis: vertikalios dienos, padus kutenantis adrenalinas, fantastiški vaizdai ir su niekuo nesumaišomas gyvybės jausmas.
Užtrukome kiek daugiau nei penkias valandas, o grįžę ir pasiėmę kuprines, leidomės į kelią link Passo San Pellegrino. Niekaip nebūtume spėję šviesoje jo pasiekti pėstute, todėl važiavome autobusais: pirmasis mus nuvežė į miestelį Penia, kur mes dar spėjome greitai suvalgyti gelato, o antrasis – iš Penia į Passo San Pellegrino.
Passo San Pellegrino primena mažą, neįtikėtinai ramų miestelį. Nors parduotuvių čia nėra, yra net keletas viešbučių ir restoranų. Užsisakę kambarį su pusryčiais, nuėjome pavakarieniauti į piceriją, kur buvome kone vieninteliai svečiai. Visą vakarą pliaupė lietus lyg iš kibiro, gal tai jis išvaikė lankytojus?
Nakvynės vieta: Hotel Costabella, Passo San Pellegrino, dvivietis kambarys su pusryčiais
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 211 eur
7 žygio diena. Passo San Pellegrino > Rifugio Mulaz (13,73 km)
Dienos žygio etapai:
- Passo San Pellegrino (1919 m) > Pale di Gargol (2218 m)
- Pale di Gargol (2218 m) > Passo Valles (2031 m)
- Passo Valles (2031 m) > Rifugio Volpi al Mulaz (2571 m)
Rasti „išėjimą” iš Passo San Pellegrino ir grįžti į Alta Via 2 kelią mums pasirodė šiek tiek keblu. Nuo savo viešbučio eidami link Col Margherita Lift, turėjome pasukti dešinėn pro nedidelius nežymėtus vartelius link miško. Tik paėjus kiek toliau pasitiko jau aiškesnės nuorodos, vedančios link Pale di Gargol (2218 m).
Pirma žygio atkarpa veda per tankų, drėgną mišką. Drėgmė tokia didelė, kad atrodo sunku kvėpuoti ir nedidelė įkalnė virsta nemenka kančia. Bet tada – tada miškas baigiasi ir atsiveria vaizdai. Tuo pačiu atsiranda daugiau oro, kurio galima įkvėpti pilnus plaučius. Atgaiva!
Pati paskutinė atkarpa link Rifugio Mulaz – apgaulinga. Atrodo, kad vienas, du, ir už kampo išnirs Rifugio, bet prieš tai pasitinka dar viena nemenka birių akmenų įkalnė su saugumui įtvirtintais lynais.
Rifugio Volpi al Mulaz (2571 m) yra įsikūręs įspūdingoje vietoje. Sėdėdamas terasoje, esi prie pat viršūnių, kalnų didybė atima žadą!
Nakvynės vieta: Rifugio Mulaz, dvivietis kambarys, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 174 eur
8 žygio diena. Rifugio Mulaz > Rifugio Rosetta (8,11 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Volpi al Mulaz (2571 m) > Passo della Farangole (2814 m)
- Passo della Farangole (2814 m) > Pian dei Cantoni (2313 m)
- Pian de Cantoni (2313 m) > Rifugio Rosetta (2581 m)
Sudėtingiausia šios dienos atkarpa – pati pirmoji. Nuo Rifugio Mulaz prasidėjusi įkalnė atveda iki Via Ferrata delle Farangole. Tai vieta, kur būtina užsidėti reikiamą įrangą, nes nors Via Ferrata atkarpa ir nėra ilga, bet – stati, akmenuota ir tikrai ne pati lengviausia.
Nakvynės vieta: Rifugio Rosetta, dvi lovos trijų lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviems (nakvynė, maistas, gėrimai): 159 eur
9 žygio diena. Rifugio Rosetta > Rifugio Pradidali + Via Ferrata Porton ir Via Ferrata Nico Gusella (15,28 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Rosetta (2581 m) > Rifugio Pradidali (2278 m)
- Via Ferrata Porton (3B)
- Forcella Porton (2460 m) > Forcella Stephan (2705 m)
- Via Ferrata Nico Gusella (2B)
Tarp Rifugio Rosetta ir Rifugio Pradidali – vos poros valandų žygis. Jei būtume nusprendę laikytis klasikinio Alta Via 2 maršruto, tikrai galėjome žygiuoti toliau, bet pasirinkome sustoti ir naktį praleisti čia, kad pasidėję sunkias kuprines kambaryje, visą dieną galėtume skirti šalia esančioms dviem Via Ferratoms.
Via Ferrata Porton buvo įspūdinga, bet dar įspūdingesnis – priėjimas prie jos pradžios. Iš pradžių gerokai apgadintu, labai nestabilių akmenų taku reikėjo nusileisti gerokai žemyn. Neilgai trukus, susidūrėme su storu nepramintu sniego sluoksniu – nuokalnėje jis atrodė pavojingai, o rizikuoti, kad kartu su nuošliauža nugarmėsime žemyn, būtų buvę neįtikėtinai kvaila. Ieškojome kitų kelių per aplink ir pavyko juos rasti. Dar nebuvome pradėję eiti Via Ferratų, o adrenalinas jau vertė širdį plakti stipriau.
Įveikus Via Ferrata Porton ir pasiekus Forcella Porton, reikia laikyti nuorodų link Forcella Stephan – ši atkarpa sujungia dvi Via Ferratas. Įveikus kur kas paprastesnę Via Ferrata Nico Gusella, maršrutas ratu pasibaigia ir grįžtama atgal prie Rifugio Pradidali.
Nors teoriškai tokį maršrutą ratu būtų galima pradėti ir iš kitos pusės – iš pradžių Via Ferrata Nico Gusella, o tuomet Via Ferrata Porton – Rifugio darbuotojai patarė laikytis būtent tokio eiliškumo.
Patarimas: į Via Ferratas pasiimkite daugiau vandens, nes jo šaltinių čia yra labai mažai. Vienu metu iš nevilties filtravome tirpstantį sniegą.
Nakvynės vieta: Rifugio Pradidali, dvi lovos keturių lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 172 eur
10 žygio diena. Rifugio Pradidali > Rifugio Treviso (11,41 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Pradidali (2278 m) > Passo della Lede (2695 m)
- Passo della Lede (2695 m) > Rifugio Treviso (1631 m)
Prieš pasiekdami Passo della Lede, pasiruoškite užsidėti Via Ferratų įrangą – įkalnė vis statėja, kol tampa lynais sutvirtintu kalnų maršrutu.
Vis tik būtent nuokalnė nuo Passo della Lede iki Rifugio Treviso yra pati sudėtingiausia šios dienos, o gal ir viso Alta Via 2 maršruto, dalis. Ilga, žiauri, nuolatinė nuokalnė ir rezultate – truputį daugiau nei vieno vertikalaus kilometro nusileidimas žemyn. Ilsėjomės, mankštinom kojas, bet vis tiek dienos pabaigoje kojų keliai verkė nuo įtampos.
Pačioje dienos pabaigoje reikėjo palypėti į nelabai didelę įkalnę link Rifugio Treviso. Buvo tikra atgaiva ir grynas malonumas!
Nakvynės vieta: Rifugio Treviso, dvivietis kambarys, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 162 eur
11 žygio diena. Rifugio Treviso > Rifugio Cereda (12,02 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Treviso (1631 m) > Forcella d’Oltro (2094 m)
- Forcella d’Oltra (2094 m) > Rifugio Cereda (1369 m)
Diena, prasidėjusi įkalne, galiausiai vis tiek pasibaigė ilga nuokalne. Tiesa, ši buvo kur kas mažiau įtempta ir švelnesnė nei vakar dienos. Be to, akis šiame maršruto etape džiugina tai, kad kraštovaizdis pasikeičia, aplink plytinti gamta staiga tampa sodriai žalios spalvos!
Rifugio Cereda – labiau primena viešbutį nei kuklų Rifugio. Jis įsikūręs gana žemai, tad vanduo duše čia yra nemokamas ir neribojamas, galima pasinaudoti skalbykle ir džiovykle, o maistas, patiektas vakarienei ir pusryčiams, primena restorano patiekalus, o ne ūkišką virtuvę. Tai bent pokytis!
Nakvynės vieta: Rifugio Cereda, dvivietis kambarys, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 234 eur
12 žygio diena. Rifugio Cereda > Rifugio Bruno Boz (15,57 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Cereda (1369 m) > Passo del Comedon (2067 m)
- Passo del Comedon (2067 m) > Bivacco Feltre (1930 m)
- Bivacco Feltre (1930 m) > Rifugio Boz (1718 m)
Dar būdama namuose ir planuodama žygį, buvau įsidėmėjusi informaciją apie įkalnę, vedančią link Passo del Comedon. Žygio gide buvo nurodyta, kad tai – itin pavojinga, erozijos paveikta, stabilumą praradusi kelio atkarpa, kurią saugu žygiuoti tik geromis oro sąlygomis.
Mums, lyg tyčia, dangus atnešė lietų, kai jau buvome visai priartėję prie pavojingos įkalnės dalies. Lietus pliaupė visą likusią dieną, tad kitų išeičių tiesiog nebuvo – sutelkę visą dėmesį, atidumą ir atsargumą, įkalnę mažais žingsneliais įveikėme. Vis tik žygio gido autoriai nemelavo. Kelias yra itin nestabilus, akmenys po kojomis juda, slysta, kalną turėjusi sutvirtinti kažkada suręsta armatūra – taip pat labai blogos būklės.
Saugumas kalnuose – svarbiausias. Atsakingai vertinkite galimybes ir visada, kiek įmanoma, atsižvelkite į orų sąlygas.
Nakvynės vieta: Rifugio Bruno Boz, dvi lovos dvylikos lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 142 eur
13 žygio diena. Rifugio Bruno Boz > Rifugio Dal Piaz (14,21 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Boz (1718 m) > Passo Finestra (1766 m)
- Passo Finestra (1766 m) > Rifugio Dal Piaz (1993 m)
Šios dienos maršrutas, lyginant su visomis ankstesnėmis žygio dienomis, lengvas ir gražus pasivaikščiojimas. Vis daugiau patogių takelių, vis mažiau aršių įkalnių ir nuokalnių, vis daugiau žalumos ir žydinčių pievų gėlių – visi ženklai, kad su kiekvienu žingsniu yra neišvengiamai artėjama prie civilizacijos. Kita vertus, tobuli, žadą atimantys vaizdai vis dar čia pat – lydės iki paskutinio žingsnio.
Iš Rifugio Dal Piaz kiemo galima matyti žemumose plytintį Feltre – miestelį, kuriame yra oficiali Alta Via 2 žygio pabaiga.
Rifugio Dal Piaz, nors palyginti taip arti miestų ir automobiliais privažiuojamų kelių, siūlo visiškai laukinę patirtį. Dušų čia nėra, tad praustis tenka kriauklėje, kurioje – tik šaltas vanduo. Tualetai – tik tupimi. Maistas ir gėrimai patiekiami tik popieriniuose vienkartiniuose induose. Meniu – vienas iš skurdesnių, kokius teko matyti. O kambariai – vieni mažiausių ir labiausiai pergrūstų.
Žygio ši patirtis nesugadino, tačiau jei planuočiau iš naujo, galbūt pasvarstyčiau, ar nėra verta prie šios dienos maršruto pridėti dar porą valandų, ir nusileisti iki Croce d’Aune, kur nakvynių variantų pasirinkimas yra kur kas platesnis ir maudynės gali vykti ne kriauklėje, šypt.
Nakvynės vieta: Rifugio Dal Piaz, dvi lovos trylikos lovų kambaryje, half-board
Dienos išlaidos dviem (nakvynė, maistas, gėrimai): 189 eur
14 žygio diena. Rifugio Dal Piaz > Feltre (20,31 km)
Dienos žygio etapai:
- Rifugio Dal Piaz (1993 m) > Croce d’Aune (1015 m)
- Croce d’Aune (1015 m) > Feltre (274 m)
Nors oficialiai Alta Via 2 žygio pabaiga yra laikomas Feltre miestelis, daug žmonių jį baigia Croce d’Aune. Nuo čia iki Feltre – maršrutas, vedantis daugiausiai asfaltuotu keliu, tad žygeiviai, būna, pasirenka jį įveikti autobusu.
Planuojantiems nuo Croce d’Aune iki Feltre važiuoti autobusu, verta žinoti – jis važiuoja tik tris kartus per dieną: 7:15 val., 9:05 val. ir 14:40 val.
Mes pasirinkome žygiuoti iki pat Feltre, tad diena buvo ilga, asfalto – gal ir truputį daugiau nei norėtųsi, bet jausmas įveikti tokį nuostabų iššūkį nuo pat pradžios iki pabaigos – nepamainomas ir visiškai nuostabus!